Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Julia Wróblewska już jakiś czas temu przyznała, że zmaga się z problemami natury psychicznej i korzysta z pomocy terapeuty. Aktorka znana z roli Michaliny w filmie "Tylko mnie kochaj" szczerze mówi o swoim stanie zdrowia. Tym razem opowiedziała fanom, że dobrowolnie poddała się leczeniu i spędzi pół roku w ośrodku terapeutycznym.
Julia Wróblewska opublikowała na Instagramie szczery wpis, w którym przyznała, że ponad trzy lata temu lekarze zdiagnozowali u niej zaburzenie osobowości typu borderline. Aktorka podzieliła się przy tym zdjęciami dokumentacji z warszawskiego Centrum Terapii Dialog, na których widać zalecenia lekarskie.
Cierpię na zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie typu granicznego (Borderline- F60.31). Jestem zdiagnozowana od trzech i pół roku i podjęłam się wtedy leczenia - napisała na Instagramie.
Aktorka zdecydowała się też na inne odważne wyznanie. Napisała, że dobrowolnie zgłosiła się na półroczne leczenie w jednym z ośrodków terapeutycznych. Zaznaczyła przy tym, że nie zostanie w ten sposób odcięta od świata i mediów społecznościowych.
Chciałabym powiadomić was, że dostałam się do ośrodka terapeutycznego (...), wyjeżdżam tam na pół roku. Będę dawać wam znać, jak jest (wbrew plotkom to nie jest oddział zamknięty i mogę mieć tam telefon oraz wszystkie inne rzeczy, jadę dobrowolnie).
Wróblewska, chciała nakreślić swoim obserwatorom, z czym zmagają się osoby z osobowością typu borderline, wymieniła najczęstsze objawy tego zaburzenia.
Gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia;
Niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji;
Zaburzenia tożsamości: wyraźnie i uporczywie niestabilny obraz samego siebie lub poczucia własnego ja;
Impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne (np. wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślne prowadzenie pojazdów, kompulsywne jedzenie);
Nawracające zachowania, gesty lub groźby samobójcze albo działania o charakterze samookaleczającym;
Niestabilność emocjonalna spowodowana wyraźnymi wahaniami nastroju (np. poważnym epizodycznym głębokim obniżeniem nastroju, drażliwością lub lękiem trwającymi zazwyczaj kilka godzin, rzadko dłużej niż kilka dni);
Chroniczne uczucie pustki;
Niestosowny, intensywny gniew lub trudności z kontrolowaniem gniewu (np. częste okazywanie humorów, stały gniew, powtarzające się bójki);
Przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne lub poważne symptomy rozpadu osobowości.
Gwiazda apelowała do swoich fanów, by nie bali się korzystać z pomocy psychiatrów. Prosiła ich też, by trzymali za nią kciuki.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania pod numerem 116 123. Na stronie liniawsparcia.pl znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.