Katarzyna Glinka jest osobą wysoko wrażliwą. Po ośmiu godzinach w pracy ma dość. "Nawet radio mi przeszkadza". Szczere wyznanie

Katarzyna Glinka poruszyła na Instagramie ważny temat, jakim jest jej wysoka wrażliwość. Tłumaczyła, że bardzo szybko czuje się przebodźcowana, co skutkuje zmęczeniem i rozdrażnieniem. Jak sobie z tym radzi?

Intymne zwierzenia gwiazd? Więcej o tym na gazeta.pl.

Katarzyna Glinka przyznała, że jako osoba wysoko wrażliwa, intensywniej odbiera bodźce z otoczenia. W skutek nagromadzenia dźwięków, świateł czy ludzi, bardzo szybko popada w rozdrażnienie i czuje się zmęczona. Obecnie zdaje sobie sprawę, dlaczego tak się dzieje i potrafi na to odpowiednio reagować. 

Zobacz wideo Katarzyna Glinka o swojej ciąży. "Nie ma tu żadnej sensacji"

Katarzyna Glinka o zdrowiu psychicznym

Katarzyna Glinka wrzuciła do sieci zdjęcie z pracy. Siedzi z uśmiechem i uwiecznia moment aparatem w telefonie. Opis zaczyna się zdecydowanie mniej entuzjastycznie - aktorka pisze o tym, jak trudno się skupić, gdy brak jej energii. A o takie momenty łatwo w przypadku osoby wysoko wrażliwej. Nie jest to choroba ani zaburzenie. To nieodłączna cecha związana ze specyficzną budową układu nerwowego. Przekłada się na wyjątkową podatnością na różne bodźce. Nie nabywamy jej z wiekiem ani z niej nie wyrastamy. Osoba wysoko wrażliwa taka się po prostu rodzi.

 
Dzisiaj napiszę o tym, jak osoba wysoko wrażliwa radzi sobie w pracy. Plan zdjęciowy trwa 12 godzin. Mniej więcej do ośmiu godziny daję sobie radę. Niestety z każdą godziną jest coraz gorzej… Praca przy dużej ilości światła, dźwięku, ludzi, hałasów, dotyku (czesanie, przebieranie) to ogromna ilość bodźców - zaczyna Glinka.

Aktorka w przeszłości nie czuła się dobrze z tym, że bardzo szybko potrafiła czuć złość czy przytłoczenie. Obecnie wie, że w takich momentach potrzebuje spokoju i wyciszenia. 

Wcześniej reagowałam złością - na zbliżającą się charakteryzatorkę ze szczotką w ręku reagowałam, jakby niosła w rękach pokrzywy lub wrzątek. (...) Zwykle potrzebuję pobyć w ciszy, nawet radio w samochodzie mi przeszkadza. W domu nie używamy telewizora - na szczęście rodzina nie jest do niego przywiązana.

W długim wpisie aktorka opisuje, co robi, by jak najlepiej o siebie zadbać. To nie tylko umiejętność usunięcia się w cień, gdy czuje przytłoczenie. Stara się znaleźć równowagę w doborze odpowiedniej aktywności i adekwatnym posiłku. Glinka wyjaśnia, dlaczego to tak ważne w przypadku osób wysoko wrażliwych.

Wynika to z tego, że ich organizmy bardzo mocno się wyczerpują przez hiperaktywny układ nerwowy. Problemem wielu WWO jest niedobór serotoniny, wynikający głównie z dużego jej zużycia przez ten właśnie hiporeaktywny układ nerwowy. A jest ona bardzo ważna bo reguluje sen, nastrój, apetyt i ogólną chęć to życia. Jeśli jest jej zbyt mało - łatwo o stany lękowe i depresję.

Czym jeszcze objawia się wysoka wrażliwość?

Wysoko wrażliwa osoba (ang. Highly Sensitive Person) ma wysoką wrażliwość przetwarzania sensorycznego - odbiera świat jakby "bardziej". Psychoterapeutka Ewa Bytniewska wyjaśnia, że ludzie o wysokiej wrażliwości odnajdują u siebie: skłonność do głębszego przetwarzania informacji, podatność na  przestymulowanie, wysoką reaktywność emocjonalną oraz dostrzeganie subtelności i niuansów. 

Więcej na ten temat: 10 cech, które świadczą o tym, że jesteś OWW. Sprawdź, czy to dotyczy także ciebie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.