Student aktorstwa do Dawida Ogrodnika: Już zapomniałeś czego się dopuściłeś?! Pokazałeś mi, że jestem nikim

Dawid Ogrodnik solidaryzuje się ze studentami aktorstwa, którzy doświadczyli przemocy. Głos zabrał jeden z jego studentów, zarzucając aktorowi hipokryzję. "Byłeś wtedy bardzo agresywny".

Po interwencji Anny Paligi dotyczącej przemocy stosowanej wobec studentów łódzkiej filmówki, kolejni aktorzy zaczęły zabierać głos. Wielu absolwentów podzieliło się swoimi doświadczeniami z uczelni artystycznych. Zaczęto mówić o poniżaniu i agresji wobec studentów, rękoczynach, a nawet molestowaniu w szkołach wyższych. Wśród osób solidaryzujących się z pokrzywdzonymi jest Dawid Ogrodnik.

Piotr Woźniak-StarakZapadł wyrok ws. miejsca pochówku Woźniaka-Staraka! Wuj producenta uznany za winnego

Zobacz wideo "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - ZWIASTUN. Dawid Ogrodnik jako niewidomy geniusz fortepianu

Dawid Ogrodnik: przemoc to problem wielu uczelni. Odpowiedział mu student

Dawid Ogrodnik zamieścił ostatnio kolejny wpis na Instagramie, w którym wyraża wdzięczność władzom Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Dzięki nim, jak stwierdza, osoby, które dopuszczały się przemocy wobec studentów nie pracują tam od lat. On sam zaś jest dumny z tego, że może być wykładowcą tej uczelni. Dodał także:

Przemoc to problem wielu uczelni i wielu przemilczanych historii! Za strachem czai się siła, która pomimo trzęsących się dłoni i nóg nabiera konkretnego kształtu! Kształtu człowieka!

Dawidowi Ogrodnikowi odpowiedział jeden ze studentów, który miał okazję uczestniczyć w jego zajęciach.

Kiedy zobaczyłem twój post odnośnie dziejącej się przemocy w szkołach teatralnych i jak bohatersko z tym walczysz, to poczułem się jakoś dziwnie - napisał Aleksander Kurzak na Facebooku. - A pragnę przypomnieć, jakie stosowałeś metody przemocowe na mnie, moich kolegach i koleżankach z grupy na I roku, na zajęciach prowadzonych przez Adama Nawojczyka. Pamiętam jak mi przerwałeś moją etiudę krzycząc: "co to ku*wa ma być, ja pier*olę, co ty ku*wa w cyrku jesteś". Byłeś wtedy bardzo agresywny.

Młody aktor Aleksander Kurzak napisał także, jak czuł się w takiej sytuacji:

Właściwie zostałem zdeptany w ziemię. W tym momencie pokazałeś mi, że jestem g*wnem, że jestem nikim i tak też się czułem. Zaraz po tym wydarzeniu kazałeś grać następną etiudę. Wyszedłem na środek sceny, siedziałem na krześle cały spięty, zdenerwowany zaistniałą sytuacją i wtedy dopiero stwierdziłeś: "Widzicie? To jest aktorstwo".

Kasia Kowalska, Ola KowalskaCórka Kasi Kowalskiej wspomina pobyt w szpitalu. "Prawie straciłam życie"

Student o zajęciach z Dawidem Ogrodnikiem: Pracowaliśmy pod presją i strachem

Aleksander Kurzak opowiedział także o tym, jaką atmosferę tworzył na lekcjach aktorstwa Dawid Ogrodnik. Zdaniem studenta na sali panował ogromny stres i strach. Napisał ironicznie:

Muszę również wspomnieć o tworzeniu atmosfery na zajęciach, która aż zachęcała, by otwierać się na scenie i ukazać swoją wrażliwość. Z Twoich ust padały takie słowa jak: "Adam, a może trzeba po prostu wypie**olić kogoś z uczelni, to się wezmą do roboty". No... rzeczywiście. Wzięliśmy się do roboty. Pracowaliśmy z własną psychiką i z prywatnymi przeżyciami (często bardzo silnymi) pod presją i strachem, że jeśli będziemy się za mało starać to nas "wypie**olą" z wymarzonej uczelni.

We wpisie dotyczącym Dawida Ogrodnika student zwraca też uwagę, że wśród studentów nie ma zaufania do pedagogów. Młodzi ludzie odczuwają strach przed wyrzuceniem z uczelni.

Jest strach. Strach przed wyrzuceniem, a przecież od początku jest nam wmawiane, że "jesteście elitą", "złapaliście pana boga za nogi", "mamy zapie**alać", "mamy być silni" itp. Piszę to wszystko, ponieważ mam niezgodę w sobie na to, co teraz piszesz w mediach społecznościowych. Jakbyś zapomniał czego się dopuściłeś na naszych zajęciach, a co nie powinno mieć miejsca - pisze Aleksander Kurzak, zwracając się do Dawida Ogrodnika.

Dawid Ogrodnik nie odpowiedział jeszcze na zarzuty studenta. Zapowiedział jedynie, że odniesie się do tych słów.