Żona "El Chapo" aresztowana. Zarzuty? Handel narkotykami i pomoc mężowi w spektakularnej ucieczce z więzienia

Emma Coronel Aispuro, żona słynnego barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana, została aresztowana pod zarzutem handlu narkotykami oraz współorganizacji ucieczki uwięzionego męża.

Emma Coronel Aispuro została aresztowana w poniedziałek na lotnisku Dulles w pobliżu Waszyngtonu. Jak poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości, we wtorek kobieta stanie przed sądem federalnym. Według organów ścigania, żona "El Chapo" brała udział w organizacji przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych i pomagała w spektakularnej ucieczce męża z więzienia.

Zobacz wideo Zandberg o marihuanie

Żona "El Chapo" usłyszała zarzuty

Emma Coronel Aispuro urodziła się w 1989 roku w Kalifornii jako córka Inesa Coronela Barrerasa, który przez wiele lat pracował u Guzmana. Para poznała się w 2006 roku na przyjęciu zorganizowanym właśnie przez jej ojca. Emma była wtedy nastolatką, ale szybko stała się obiektem zainteresowań narkotykowego barona. Rok później Emma i "El Chapo" wzięli ślub w Canelas. Teraz kobieta wpadła w poważne tarapaty.  

Jak podają amerykańskie media, żona "El Chapo" została oskarżona o udział w przemycie narkotyków do Stanów Zjednoczonych. 

Coronel Aispuro była prawdopodobnie świadoma masowych dostaw kokainy, heroiny i innych narkotyków przez kartel Sinaloa do USA i zdawała sobie sprawę, że wpływy finansowe, które nadzorowała (...) pochodziły z tych dostaw - napisano w dokumentach sądowych, które przytoczyła stacja NBC News.

Emma Coronel miała także pomagać w zorganizowaniu spektakularnej ucieczki "El Chapo" z więzienia o zaostrzonym rygorze w Altiplano, o której w 2015 roku mówił cały świat. Przypomnijmy, że szef potężnego kartelu Sinaloa wydostał się na wolność przez tunel o długości 1,5 km wyposażony w wentylację, oświetlenie oraz schody. 

"El Chapo" skazany za przemyt narkotyków

Joaquin "El Chapo" Guzman to jeden z założycieli i liderów potężnego i słynącego z bezwzględności kartelu Sinaloa. Po ekstradycji do Stanów Zjednoczonych "El Chapo" usłyszał zarzuty dotyczące działalności przestępczej, przemytu i handlu narkotykami. 

W 2019 roku skazano go na karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.