Księżna Kate o macierzyństwie: Ja też mam chwile słabości. Dalej o problemach młodych matek. "Wiele kobiet cierpi w ciszy"

Księżna Kate wygłosiła emocjonalne przemówienie na temat trudności, z jakimi muszą zmagać się młode matki. Przyznała, że mimo wsparcia jakie otrzymuje, sama miała chwile zwątpienia.

W czwartek w Londynie odbyła się na premiera serii filmowej "Out of the Blue". Jest ona częścią kampanii charytatywnej na rzecz uświadamiania społeczeństwu problemu depresji poporodowej, z którym często zmagają się młode matki. Gościem honorowym była Księżna Kate, która wygłosiła poruszające przemówienie na temat uroków macierzyństwa, ale także trudów, jakie ze sobą niesie.

Macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie, ale też wyzwanie. Nawet dla mnie - osoby, która może liczyć na ogromną pomoc wielu osób. Nie istnieje żaden zbiór reguł, które powiedzą "to jest dobre, a to złe". Po prostu trzeba umieć wszystko pogodzić i dawać z siebie jak najwięcej przy opiece nad rodziną.
Każda z nas jednak, również ja, traci czasem pewność siebie. Dla wielu kobiet macierzyństwo staje się wyzwaniem ze względu na ich złe samopoczucie psychiczne.

Księżna podkreśliła, że 2 na 10 kobiet cierpi na zaburzenia psychiczne, które mogą pojawić się już w okresie ciąży oraz do roku po porodzie.

Wiele z tych kobiet cierpi w ciszy. Są przytłoczone negatywnymi uczuciami, ale boją się do nich przyznać ze względu na strach przed osądem.

Zdaniem Kate strach ten wynika z presji bycia doskonałym rodzicem. W efekcie wiele kobiet udaje, że ze wszystkim sobie świetnie radzi.

Macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie, ale nie ma nic złego w mówieniu o stresie, jaki mu towarzyszy. Proszenie o pomoc to nie słabość.

WJ

Więcej o: