"Helena, mam zawał!". Ryszard Kotys miał niezwykłe życie. Wiedzieliście, że jego syn jest starszy od jego drugiej żony?

Ryszard Kotys zmarł 28 stycznia 2020 roku. Całe swoje życie poświęcił aktorstwu i rodzinie. Przez wielu Polaków zostanie zapamiętany jako Marian Paździoch, a jego kwestie będą powtarzane przez lata.
Ryszard Kotys Ryszard Kotys KAPiF

Ryszard Kotys jako początkujący aktor

Ryszard Kotys ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie w 1953 roku. Przez kolejne lata widzowie mogli go oglądać na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a także Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Ryszard Kotys Ryszard Kotys ONS

Ryszard Kotys mógł być samym Kiepskim

Kotys był aktywny zawodowo przez ponad 60 lat. W tym czasie zagrał w około 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Ogromną popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizyjnym "Świat według Kiepskich". Co ciekawe, Ryszard był kandydatem do roli głównego bohatera.

Wiadomo było, że mam być sąsiadem. Na początku miałem propozycję, by zagrać postać Ferdka Kiepskiego, ale autorzy się trochę pomylili. Okazało się, że tak jak mnie pamiętali, to myśleli, że jestem dużo młodszy, a Ferdek jest ojcem rodziny i ma dzieci. Nie wiedziałem jak rozstrzygnie się moja rola, patrzyłem na wszystko z pewnym niepokojem. Wspólnie ze scenarzystami i reżyserem doszliśmy do tego, że Paździoch stał się taką wyrazistą postacią - przyznał Kotys w rozmowie z serwisem wp.pl.
Ryszard Kotys Ryszard Kotys ONS

Życie miłosne

Aktor był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była scenografka Barbara Wojtkowska, z którą rozwiódł się po około 20 latach. Z tego związku mają syna Piotra. Następnie, ożenił się z młodszą o 26 lat aktorką Kamilą Sammler, z którą ma syna Eryka.

Co ciekawe, jego syn z pierwszego małżeństwa jest starszy od jego drugiej żony.

Ryszard Kotys Ryszard Kotys KAPiF

"Gubię się dosłownie wszędzie"

Już od kilku lat do mediów docierały informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Kotysa. W końcu sam aktor przyznał, że gubił się nawet w najbliższym dla niego otoczeniu.

To prawda, gubię się dosłownie wszędzie. Na przykład wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się też w obcym mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony - wyznał w "Rewii".
Ryszard Kotys Ryszard Kotys KAPiF

Zawsze uśmiechnięty

Mimo że w ostatnich latach nie czuł się zbyt dobrze, to zawsze starał się pokazywać swoją radosną stronę. Kochał serial "Świat według Kiepskich" i rolę Paździocha, którą zapamiętają wszyscy.

Ryszard Kotys Ryszard Kotys ONS

Najbardziej zapamiętane kwestie

Chamstwo w państwie!
Czego pan chcesz i kiedy pan oddasz?
Brud, smród i ubóstwo.
Helena, mam zawał!
Pan jesteś alkoholik, zero i margines społeczny.
Więcej o: