Te gwiazdy zna każdy, ale mało kto wie, że mają polskie korzenie. Phoebe z "Przyjaciół" i Natalie Portman to dopiero początek!

Coraz więcej naszych znanych rodaków zyskuje sławę na całym świecie. Margaret, Tomasz Kot, Anja Rubik? To tylko nieliczni, który są rozpoznawalnymi osobami poza granicami naszego kraju. Jesteśmy dumni, że wielkie gwiazdy są również wśród nas. Możemy szczycić się też tym, że wiele celebrytów z Hollywood ma polskie korzenie. Nie są to drugoligowe gwiazdeczki, a aktorzy czy wokaliści z pierwszych stron gazet. Kto mógłby przylecieć do Polski odwiedzić swoich bliskich?
Natalie Portman Natalie Portman David Fisher/REX / Rex Features/East News

Natalie Portman

Natalie Portman od wielu już lat jest jedną z najpopularniejszych aktorek na świecie. Gwiazda pojawia się na uroczystych galach, najczęściej zachwycając eleganckimi stylizacjami. Choć na co dzień mieszka w Hollywood, ma polskie korzenie. Jej dziadkowie (rodzice taty) pochodzą bowiem z Rzeszowa. Aktorka miała wielu krewnych z Polski, którzy zginęli jednak z rąk Niemców podczas drugiej wojny światowej - byli więźniami w Auschwitz.

Lisa Kudrow Lisa Kudrow makoto2007 - originally posted to Flickr as TIFF - Lisa Kudrow, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7852093

Lisa Kudrow

Lisy Kudrow nikomu przedstawiać nie trzeba. Aktorce wystarczyła bowiem jedna wielka rola, by stać się światowej sławy gwiazdą. W latach 1994-2004 wcielała się w roztargnioną Phoebe w "Przyjaciołach". Niewiele osób wie jednak, że zamordowana podczas drugiej wojny światowej prababcia Lisy, mieszkała w Polsce. Według niektórych dziennikarzy, aktorka nadal ma krewnych w naszym kraju. Ponoć mieszkają w Gdyni.

Mój ojciec opowiadał mi, że po wojnie jego kuzyn Bolesław odwiedził rodzinę i przekazał informację, że ich miasteczko, leżące obecnie na terytorium Białorusi, zostało zrównane z ziemią przez nazistów. Gdy byłam młodsza, to moja babcia opowiadała mi o tym, że jej matka została zamordowana przez hitlerowców, ale tak naprawdę nie chciałam znać tej historii. Tłumaczyłam sobie, że to nie może być prawda, i że babcia nie jest wiarygodnym źródłem, bo być może jej matce udało się uciec z Europy we właściwym czasie - wyznała niegdyś aktorka.
Emily Ratajkowski Emily Ratajkowski EAST NEWS

Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski to jedna z najpopularniejszych modelek na świecie. Nazwisko brzmi na polskie? Oczywiście, ponieważ polskie korzenie ma tata gwiazdy, John Ratajkowski, który jest malarzem. Mężczyzna oraz jego żona, pisarka Kathleen Balgley (mama Emily), umieją mowić po polsku.

Byłam w Krakowie i w Warszawie sześć lat temu, wspaniałe miasta. Mama mówi po polsku, ale ja niestety już nie, to trudny język - mówiła modelka w wywiadzie dla "Vogue'a".
Matt Pokora Matt Pokora Screen z Instagram.com/Matt Pokora

Matt Pokora

Druga wojna światowa zmusiła dziadków Matta Pokory do emigracji. Rodzice pana André Toty przenieśli się do Francji, gdzie urodzili się on i jego syn. Choć muzyk nie mówi po polsku, nie wypiera się polskich korzeni. Wiele razy występował w naszym kraju, a na koncie ma duet m.in. z Patricią Kazadi.

Marilyn Manson. Marilyn Manson. MARCOCCHI GIULIO/SIPA/EAST NEWS/Giulio Marcocchi

Marylin Manson

Amerykański muzyk i wokalista zespołu nazywającego się tak samo jak on sam, ma ponoć polsko-niemieckie korzenie ze strony ojca. Marylin Manson zdradził te szczegóły w swojej autobiografii "Trudna droga z piekła".

Gwyneth Paltrow Gwyneth Paltrow Instagram/gwynethpaltrow

Gwyneth Paltrow

Polskich korzeni nie wyprze się również Gwyneth Paltrow. Rodzina aktorki ma podobną historię do tej Matta Pokory. Dziadkowie gwiazdy od strony ojca również wyemigrowali z kraju podczas drugiej wojny światowej. Co więcej, przekształcili nieco swoje nazwisko - pradziadek Gwyneth nazywał się bowiem Paltrowicz. 

Premiera filmu Avengers: Endgame Premiera filmu Avengers: Endgame Matt Baron/REX / Rex Features/East News

Scarlett Johansson

Druga wojna światowa zmusiła do natychmiastowej przeprowadzki także dziadków Scarlett Johansson. Rodzice mamy aktorki, Melanie Sloan, byli Żydami, którzy emigracji zawdzięczają życie. Ich bliscy i znajomi, którzy zdecydowali się zostać na terenach Polski, zginęli.