'Ogniem i mieczem' ma już 20 lat. Jak zmienili się aktorzy? Największe wrażenie robi metamorfoza filmowego Bohuna!

Aż trudno w to uwierzyć, ale film Jerzego Hoffmana 'Ogniem i mieczem' ma już 20 lat. Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza weszła do kina dokładnie 8 lutego 1999 roku. Przez ten czas aktorzy, którzy grali w produkcji bardzo się zmienili. Zobaczcie sami.
Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' :Jurko Bohun Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' :Jurko Bohun Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Aleksandr Domogarow jako Jurko Bohun

Po premierze "Ogniem i mieczem" w 1999 roku tysiące Polek wzdychało do przystojnego Bohuna, którego zagrał Aleksander Domogarow. Rosyjski aktor wystąpił później w filmie Magdaleny Łazarkiewicz "Na koniec świata". I choć osiągnął w Polsce status gwiazdy, na tym etapie kariera w naszym kraju się dla niego skończyła. Aktor w tym roku będzie obchodził 56 urodziny. 

Okazuje się, że filmowy Bohun ma słabość do Polski. W jednym z wywiadów powiedział:

Ja miałem to szczęście, że poznałem w Polsce wiele wspaniałych osób. Więcej - mam tu oddanych przyjaciół. Ale - uprzedzając pana pytanie - chyba nie mógłbym mieszkać w Polsce na stałe. Zbyt kocham Moskwę, zbyt głęboko tkwią tam me korzenie. Lubię przyjeżdżać, szczególnie do Krakowa i Wrocławia. Te miasta mają swój niepowtarzalny klimat.

Co ciekawe, nie od początku planowano, aby słynnego Bohuna zagrał właśnie Aleksander Domogarow. Jerzy Hoffman chciał powierzyć tę rolę Bogusławowi Lindzie. Jednak ostatecznie polski aktor odmówił.

Odmówiłem, bo scenariusz wydawał mi się plastikowy i komiksowy - zdradził.


fot.Instagram/kanal_piter.tv


fot.Instagram/chelyubeev_alex

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Helena Kurcewiczówna Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Helena Kurcewiczówna Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Izabella Scorupco jako Helena Kurcewiczówna

Izabella Scorupco w tym roku skończy 48 lat. Trzeba jednak przyznać, że czas się dla niej zatrzymał i wygląda równie pięknie jak 20 lat temu. 

Aktorka aktualnie mieszka w Los Angeles. Widzowie mogli ją ostatnio podziwiać w szwedzkim serialu "Hidden". Modelka jest też mamą - niedawno pokazała swoją 21-letnią córkę, która jest owocem związku z Mariuszem Czerkawskim. 

Izabella Scorupco
Fot. izabellascorupco/Instagram

Izabella Scorupco
Fot. izabellascorupco/Instagram

Izabella Scorupco
EAST NEWS

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Jan Skrzetuski Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Jan Skrzetuski Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Michał Żebrowski jako Jan Skrzetuski

Michał Żebrowski nadal jest bardzo aktywny zawodowo. Aktor od 2010 roku jest właścicielem Teatru "6 Piętro" w Warszawie. Szersza publiczność może go aktualnie oglądać w serialu 'Na dobre i na złe". 

Michał Żebrowski
Instagram.com/zebrowski.micha

Michał Żebrowski
Fot. zebrowski.michal/instagram

Michał Żebrowski
Fot. zebrowski.michal/instagram

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Michał Wołodyjowski Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Michał Wołodyjowski Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Zbigniew Zamachowski jako Michał Wołodyjowski

Zbigniew Zamachowski wcielił się w postać Michała Wołodyjowskiego. W 2019 roku zobaczymy go w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego "Kurier". W tym roku aktor dołączył też do obsady serialu 'Echo serca".


Instagram.com/ monikazamachowska

Zbigniew Zamachowski  2017-06-27
KAPIF.pl

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Rzędzian Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Rzędzian Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Wojciech Malajkat jako Rzędzian

Jerzy Hoffman obsadził Wojciecha Malajkata w roli niezapomnianego Rzędziana. Artysta jest aktualnie m.in. aktorem Teatru Polskiego. Spełnia się też w roli wykładowcy akademickiego - wykłada na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie pełni również funkcję rektora. 

Malajkat Wojciech2018-09-26
KAPIF.pl

Wojciech Malajkat  2017-06-30
KAPIF.pl

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Jan Onufry Zagłoba Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Jan Onufry Zagłoba Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Krzysztof Kowalewski jako Jan Onufry Zagłoba

Krzysztof Kowalewski zagrał Jana Onufrego Zagłobę. Aktor w tym roku skończy 81 lat. 

Kowalewski Krzysztof2018-09-10
KAPIF.pl

Kowalewski Krzysztof2017-11-21
KAPIF.pl

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' :Longinus Podbipięta Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' :Longinus Podbipięta Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Wiktor Zborowski jako Longinus Podbipięta

Polacy pokochali Wiktora Zborowskiego za rolę Longinusa Podbipięty. W tym roku zobaczymy aktora w filmie Janusza Majewskiego "Czarny Mercedes".

Maria Winiarska, Wiktor Zborowski
Instagram.com/zborowskazofia

22.09.2017 Gdynia , Gdynskie Centrum Filmowe . Konferencja prasowa po pokazie filmu ' Pokot ' . podczas piatego dnia 42 . Festiwalu Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni . Nz. Wiktor Zborowski .
fot . Bartosz Banka / Agencja Gazeta
Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Jeremi Michał Wiśniowecki Bohaterowie 'Ogniem i mieczem': Jeremi Michał Wiśniowecki Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Andrzej Seweryn jako Jeremi Michał Wiśniowiecki

Andrzej Seweryn w "Ogniem i mieczem" wcielił się w Jeremiego Wiśniowieckiego. Aktor w tym roku skończy 72 lata. Ostatnio wiele nagród przyniosła mu rola Zdzisława Beksińskiego w "Ostatniej rodzinie". Szersza publiczność mogła go również niedawno podziwiać w serialu "Rojst". 

14.12.2018 Warszawa . Aktor Andrzej Seweryn .
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta


fot.KAPIF

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Tuhaj-Bej Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Tuhaj-Bej Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Daniel Olbrychski jako Tuhaj-Bej

Daniel Olbrychski w "Ogniem i mieczem" wystąpił jako przywódca Tatarów krymskich - Tuhaj-Bej. Aktor ma 73 lata. 

4scena z: Daniel Olbrychski, SK:, , fot. Niemiec/AKPA
AKPA

02.09.2018 Warszawa , ul. Bobrowiecka 9 . Daniel Olbrychski podczas konferencji edukacyjnej ' Wolne Wybory - Obywatelskie zaangazowanie ' zorganizowanej przez Komitet Obywatelski przy Prezydencie Lechu Walesie .
Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Jan II Kazimierz Bohaterowie 'Ogniem i mieczem' : Jan II Kazimierz Kadr z filmu 'Ogniem i mieczem' , reż. Jerzy Hoffman

Marek Kondrat jako Jan II Kazimierz

Marek Kondrat w filmowej adaptacji powieści Sienkiewicza wcielił się w króla Jana II Kazimierza. Aktor na dużym ekranie był ostatnio widziany w 2010 roku, kiedy to zagrał w filmie "Mała matura 1947". 

16.11.2018 Bydgoszcz , ulica Nakielska . Hotel Park . Winiarnia . Marek Kondrat podczas spotkania poswieconemu winu . 
Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta
Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta

AG

Więcej o:
Komentarze (74)
"Ogniem i mieczem" ma już 20 lat. Jak zmienili się aktorzy? Największe wrażenie robi metamorfoza filmowego Bohuna!
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 36 razy 30

  Taki Wołodyjowski to szermierz nie lada. A przy tym sprawny. Obsadzenie w tej roli Zamachowskiego to jedna, wielka pomyłka. On się nadaje świetnie ale do ról nieudaczników i komediowych.Literacki Podbipięta to siłacz a Skrzetuski też owszem. Tymczasem Żebrowski a przede wszystkim Zborowski zagrali te role z marszu, bez podbudowy fizycznej i przez to są groteskowi. Taki Brad Pit, przed zagraniem roli Achillesa w Troji wylewał siódme poty na siłowni. To samo dotyczy innych aktorów w tym filmie. A 300? Poczytajcie sobie jaki trening zaordynowano głównemu bohaterowi. A u nas aktorom przez sam fakt noszenia znanego w Polsce nazwiska wydaje się, że mogą zagrać každą rolę, w tym przypadku bez odpowiedniej podbudowy fizycznej.

 • Gość: Pazdziochowa

  Oceniono 23 razy 23

  Pan Pawlikowski to był najlepszy jako Onufry Zagłoba.Andrzej Seweryn zawsze super

 • Gość: Zenon

  Oceniono 24 razy 22

  "Jerzy Hoffman chciał powierzyć tę rolę Bogusławowi Lindzie. Jednak ostatecznie polski aktor odmówił.

  Odmówiłem, bo scenariusz wydawał mi się plastikowy i komiksowy - zdradził"

  W punkt, doskonała ocena filmu. Dla mnie jeszcze dodatkowo błędy w obsadzie, podstawowy to, obsadzenie po Tadeuszu Łomnickim w roli Michała Wołodyjowskiego Zbigniewa Zamachowskiego i starszego Malajkata w roli młodego Rzędziana.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 34 razy 22

  Domogarow garuje ostro, ale ma widać żelazny organizm.

 • budegac

  Oceniono 18 razy 18

  Zamachowski idealnie pasujący fizjonomią (przynajmniej w tamtych latach) do roli przygłupiego fajtłapy z filmu "Zawrócony" w roli tej samej co przedtem Łomnicki- to jednak kpina. Rzędzian- którego zachowania tłumaczył w powieści młody wiek (16 lat)- grany przez 40 latka Malajkata wyglądał jak głupkowata postać ze współczesnego sitkomu. Gdyby jeszcze zamiast najsensowniej obsadzonego i grającego Domogarowa miał być Linda to mielibyśmy już kompletnie jakąś parodię, jakieś kostiumowe Psy 3.

 • Gość: Facet

  Oceniono 26 razy 14

  Zazwyczaj takich rzeczy nie piszę, ale jak patrzę na fotkę Izy Scorupco, to... szarpałbym jak Reksio szynkę :-)

 • pizzon

  Oceniono 13 razy 13

  Paradoksalnie najlepiej wypadli Bohun i Chmielnicki. Polscy aktorzy poza Wiśniowieckiego j Janem Kazimierz, obsadzeni byli fatalnie. Ten film się Hofmanowi zwyczajnie nie udał. Faktycznie był plastikowy.

 • Gość: jo

  Oceniono 18 razy 12

  Zamachowski był najgorszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX