Jak dziś wygląda i co robi aktorka grająca "Anię z Zielonego Wzgórza"?

Megan Follows zdobyła ogromną popularność dzięki roli "Ani z Zielonego Wzgórza". Dziś ma 45 lat. Teraz wraca na szklany ekran rolą w historycznym serialu kostiumowym. Jesteście ciekawi, jak się zmieniła?
Schuyler Grant, Megan Follows, Ania z Zielonego Wzgórza, 1985. Schuyler Grant, Megan Follows, Ania z Zielonego Wzgórza, 1985. Forum

"Ania z Zielonego Wzgórza"

Megan Follows zdobyła serca widzów rolą "Ani z Zielonego Wzgórza" w filmie z 1985 roku. Bujająca w obłokach rudowłosa bohaterka zmagająca się z problemami dorastania i kochająca się skrycie w Gilbercie, wzbudziła ogromną sympatię widzów. Rola Megan Follows miała przy tym niebagatelne znaczenie. Aktorka tak bardzo utożsamiła się z postacią, że pozostała przy rudym kolorze włosów, choć jej naturalny to brąz.

Megan Follows, Ania z Zielonego Wzgórza, 1985Forum

Megan Follows urodziła się w 1968 roku w Toronto jako najmłodsza z czwórki dzieci państwa Follows. Przyszła na świat w aktorskiej rodzinie: jej ojciec, Ted Follows, był cenionym reżyserem i aktorem teatralnym, matka, Dawn Greenhalgh, też była aktorką. Kiedy powierzono jej rolę Ani Shirley ze słynnej powieści Lucy Maud Montgomery, miała 17 lat. Rolę Maryli Cuthbert zagrała kanadyjska aktorka, 60-letnia wówczas Colleen Dewhurst.

Megan Follows, Colleen Dewhurst, Ania z Zielonego Wzgórza, 1985.East News

Follows zachwyciła widzów świeżością i naturalnością.

Megan Follows, Ania z Zielonego Wzgórza, 1985East News

Jednak to nie było jej pierwsze spotkanie z filmem. Pierwszy raz stanęła przed kamerą w 1978 r w filmie "Clare's Wish", kiedy miała zaledwie 10 lat. Follows wystąpiła także w dramacie sportowym "Hokeiści" z 1984. roku. Zagrała także w kultowym filmie "Powrót do przyszłości" z Michaelem J. Fox'em.

Megan Follows. Megan Follows. Screen z Yuotube.com

Megan Follows

Megan Follows zagrała w dwóch kolejnych częściach serii o rudowłosej Ani Shirley: "Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje" z 1987 roku i już jako stateczna żona Gilberta, Ania Blythe, w "Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze losy" z 2000 roku. Można powiedzieć, że dorastała razem z postacią, w którą się wcielała.

Megan FollowsScreen z Yuotube.com

Megan Follows. Megan Follows. Screen z Youtube.com

Megan Follows

Tak Megan Follows wyglądała poza planem. Trzeba przyznać, że jej wizerunek różnił się nieco od zakompleksionej Ani Shirley. Ta śliczna 18-latka była pełna uroku. W wywiadzie z 1986 roku pokazała się także jako niezwykle inteligentna osoba. Zdawała sobie sprawę z tego, że rzeczywistość powieści opisującej lata 70. XIX wieku, nie była wcale idylliczna:

Zawsze kochałam historyczne sztuki. Staraliśmy się gloryfikować przeszłość, bo wydaje się taka niewinna i cudowna. Ale w "Ani z Zielonego Wzgórza" była też druga strona medalu - bycie kobietą w tych czasach było niezwykle trudne. Z jednej strony cieszyliśmy się, że możemy przedstawić przeszłość, a z drugiej wiedzieliśmy, że te czasy miały cenę, za która trzeba było słono zapłacić - powiedziała z niezwykłą powagą jak na nastolatkę.

Follows, żeby zdobyć rolę Ani, pokonała aż 3 tysiące kandydatek. Z miejsca - niemal tak samo jak Ania Shirley - stała się bohaterką narodową Kanady. Jednak nie przewróciło jej się w głowie. Zapewniała, że fani nie traktują jej wcale jak Ani:

Nie jest trudno mi z tym żyć, cieszę się, że ludzie mnie poznają. Ludzie nie traktują mnie jak Ani, gratulują mi mojej pracy, ale nie utożsamiają mnie z bohaterką - mówiła.

Megan FollowsScreen z Yuotube.com

Co ciekawe, Megan Follows przyznała się, że nie od razu powierzono jej rolę Ani. Pierwszy raz starała się o nią jako 15-latka, ale nie wypadła dobrze na przesłuchaniu.

To było dziwne przesłuchanie. Byłam wtedy zmęczona, bo grałam w "Hokeistach". Przyszłam na przesłuchanie i szczerze mówiąc niewiele wiedziałam wtedy o Ani: nie czytałam książek. Przeczytałam tylko pierwszy szkic scenariusza, który miał mieć 3 godziny. I wtedy się nie udało. Byłam trochę zawiedziona, ale też odczułam ulgę. Już wtedy czułam presję- zdradziła w wywiadzie z 1987 roku.

Na szczęście, Follows nadrobiła lekturowe zaległości i ostatecznie dostała rolę.

Megan FollowsScreen z Yuotube.com

Second Chances. Second Chances. Screen z Youtube.com

Megan Follows

Po "Ani z Zielonego Wzgórza" Megan Follows rzuciła się wir pracy. Oczywiście trudno było dorównać roli Ani Shirley. Follows jednak nie poddawała się. Wystąpiła m.in w filmie "Kto sieje wiatr?" z 1988 roku. Mogliśmy obejrzeć ją także w dramacie wojennym "Czas przeznaczenia" z 1988 roku. Spotkała się na planie z samym Hugh Grantem w "Szampańskim Charliem" z 1989 roku. 8 lat po premierze kultowej "Ani z Zielonego Wzgórza", wciąż zachwycała urokiem osobistym i bezpretensjonalnością. Zagrała w 6 odcinkach serialu "Secand Chances" z 1993 roku.

Second Chances, 1993, Second ChancesScreen z Youtube.com

Follows połączyła życie uczuciowe z filmem: to właśnie na planie "Deep Sleep" z 1990 roku poznała swojego przyszłego męża, Christophera Portera.

Megan Follows, A Foreign affair (Żona dla dwóch), 2003.
Megan Follows, A Foreign affair (Żona dla dwóch), 2003. Forum

Megan Follows

18 lat po premierze "Ani z Zielonego Wzgórza", Follows wcieliła się w rolę w filmie "Żona dla dwóch" z 2003 roku. Niestety coraz rzadziej otrzymywała główne role. Mogliśmy za to zobaczyć ją gościnnie  w serialach: "Z archiwum X", "Ostry dyżur" czy "CSI: Kryminalne zagadki Miami".

Megan Follows, A Foreign affair (Żona dla dwóch), 2003Forum

Aktorka doczekała się dwójki dzieci: 22 letniej dziś Lyli Anne Porter i 19-letniego Russella Portera. Niestety, jej małżeństwo nie przetrwało. Para rozstała się w 1996 roku. Obecnie Follows dzieli życie pomiędzy Toronto, a Los Angeles. Ma podwójne obywatelstwo. Po rozwodzie związała się również z aktorem, Stuartem Hughesem. Trudno było jej rozstać się z córką, która wyjechała na studia.

Moja córka jest na pierwszym roku studiów. To było trudne pozwolić jej wyjechać. Kosztowało mnie to wiele łez. Moja mama przyjechała ze mną. To był wielki dzień - wspominała w wywiadzie.

Obecnie znów wraca do łask telewidzów i wystąpi w nowym serialu. Jesteście ciekawi,  jak teraz wygląda?

Reign, Megan Follows, 2013. Reign, Megan Follows, 2013. Screen z Youtube.com

Megan Follows

Megan Follows w nowo powstałym serialu "Reign" wcieli się w rolę królowej Szkocji, która przeprowadza swoisty casting na żonę dla syna. W takiej roli jeszcze jej nie widzieliśmy. Serial jest oparty na losach królowej Szkocji, Mary, która panowała w XV wieku.

Reign, Megan Follows, 2013Screen z Yuotube.com

Follows w roli surowej królowej jest zaskakująco przekonująca. Zresztą sami zobaczcie.

Reign, Megan Follows, 2013Forum

The Penelopiad, Megan Follows. The Penelopiad, Megan Follows. Forum

Megan Follows

W 2011 roku zagrała w sztuce "This". W tym roku występuje w teatrze Nightwood w sztuce "The Penelopiad'. Gra w nim żonę Odyseusza, stęsknioną Penelopę.

The Penelopiad, Megan FollowsForum

Ostatnio udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o tej roli. Penelopa ze stresu na oczekiwanie na męża, traci apetyt. Follows zapewniła, że jej to nie grozi.

Kocham jedzenie! Czy kiedykolwiek byłabym zbyt zdenerwowana, by jeść? Nie sądzę, myślę, że jedzenie jest fantastyczne - opowiedziała ze śmiechem.

The Penelopiad, Megan FollowsScreen z Youtube.com

Poza aktorstwem, Follows angażuje się w pomoc charytatywną w organizacji World Vision Canada. Jeździła jako rzeczniczka do Rwandy i Tanzanii. W 2007 roku pojechała do Kambodży. Ze swoim przyjacielem, Heatherem Connellem, nakręciła film dokumentalny "Small Voices: Stories of Cambodia's Children" ("Małe głosiki. Historie dzieci Kambodży") o dzieciach mieszkających na ulicach i stykających się z ogromna biedą.

Pomimo upływu lat, Follows wciąż kojarzona jest z postacią Ani Shirley. Nic sobie jednak z tego nie robi. Docenia rolę, która przyniosła jej największą popularność.

Wiem, że trudno to sobie wyobrazić, że minęło już 25 lat - powiedziała w wywiadzie.

Megan Follows, 2011Screen z Youtube.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.