Cezary Mończyk, Cory Monteith, Tadeusz Mazowiecki. Pożegnaliśmy ich w tym roku

Odeszli.

Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III Rzeczypospolitej, polityk i publicysta zmarł 28 października w wieku 86 lat. 3 listopada odbędzie się jego pogrzeb o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. W dniu pogrzebu polityka będzie obowiązywać żałoba narodowa.

W 2007 roku "Tygodnik Powszechny" przeprowadził wywiad z wnukami polityka, które przekonywały, że chociaż ich dziadek był zasadniczy, miał duże poczucie humoru.

To było najzabawniejsze. Nigdy nie widziałam starszego pana, który by żuł gumę. A dziadek kiedyś chciał rzucić palenie i chodził z torebką gumy do żucia. To był szok -powiedziała Katarzyna Mazowiecka.
Kiedyś zaprosiłem znajomych na mecz, był też akurat dziadek. Trochę się zdziwili, ale świetnie to wyglądało: dziadek siedział z nami, w szaliku i czapce kibica. W ogóle się nie krępował - wspominał Filip Mazowiecki.
Marek Jackowski Marek Jackowski Agencja Wyborcza.pl

Marek Jackowski

Marek Jackowski, założyciel i wieloletni lider Maanamu, zmarł 18 maja na zawał serca. Były mąż Kory miał 66 lat.

Jeszcze w dzień swojej śmierci muzyk pisał na Facebooku do swoich fanów:

Drodzy przyjaciele i korespondenci! Jeżeli nie odpisuję, to znaczy, że pracuję w studio. Zaległości nadrobię w wolnej chwili. Tymczasem życzę miłej, gorącej soboty i niedzieli.

Kilka godzin później Kamil Sipowicz, z którym obecnie związana jest Kora, poinformował na swoim blogu:

Dziś zmarł Marek Jackowski. Wielki muzyk. Wspaniały kompozytor. Cudowny człowiek. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i fanami. Niech spoczywa w pokoju.Kora, Marek JackowskiEast News

James Gandolfini

To był szok dla przemysłu filmowego i fanów "Rodziny Soprano". 19 czerwca zmarł 51-letni James Gandolfini. Aktor spędzał wakacje we Włoszech, kiedy dostał zawału serca. Wszyscy będą mieć w pamięci role, w które się wcielił - szczególnie postać Tony'ego Soprano, dzięki której zdobył popularność. Za rolę wrażliwego, lecz czasami brutalnego gangstera Gandolfini zdobył, aż 3 statuetki Emmy. Po zakończeniu serialu dalej z powodzeniem grał w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

James Gandolfini holds up his award for winning Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series in "The Sopranos" at the 14th annual Screen Actors Guild Awards in Los Angeles in this January 27, 2008 file photo. Actor James Gandolfini, best known for his Emmy-winning portrayal of a conflicted New Jersey mob boss in the acclaimed HBO cable television series "The Sopranos," has died while vacationing in Rome, the network said on June 19, 2013.    REUTERS/Danny Moloshok/Files  (UNITED STATES - Tags: ENTERTAINMENT PROFILE BUSINESS EMPLOYMENT OBITUARY)Fot. Danny Moloshok REUTERS

Cory Monteith. Cory Monteith. Reuters

Cory Monteith

Cory Monteith był gwiazdą muzycznego serialu "Glee". 31-letni aktor zmarł 6 lipca  z powodu przedawkowania heroiny i alkoholu. Został znaleziony martwy w Vancouver w hotelu Pacific Rim.

Zmarł w swoim pokoju na 21. piętrze. Przebywał w hotelu od 6 lipca, miał go opuścić w sobotę, 13 lipca. Gdy nie zrobił tego do 12, obsługa hotelowa poszła sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - czytamy na People.com.

Kanadyjski aktor zmagał się z uzależnieniem od narkotyków od lat. Pierwszą terapię odwykową przeszedł w wieku 19 lat. Mówił w wywiadach, że "brał już wszystko".

Cory MonteithReuters

Lea Michele, Cory MonteithAP

Jeff Hanneman Jeff Hanneman Fot. Mark Seliger AP

Jeff Hanneman

Jeff Hanneman był gitarzystą zespołu Slayer. Zmarł 2 maja w Los Angeles. Chociaż Hanneman chorował już od 2011 roku na martwicze zapalenie powięzi (prawdopodobnie po ugryzieniu pająka), oficjalną przyczyną śmierci muzyka jest alkoholowa marskość wątroby.

This 2009 publicity photo provided courtesy of Slayer shows, from left, Dave Lombardo, Kerry King, Jeff Hanneman and Tom Araya. Hanneman, 49, a founding member of the heavy metal band Slayer, has died. Slayer spokeswoman Heidi Robinson-Fitzgerald says Hanneman died Thursday morning, May 2, 2013, of liver failure at a Los Angeles hospital with his wife, Kathy, by his side. (AP Photo/Courtesy of Slayer, Mark Seliger)Fot. Mark Seliger AP

Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia w Nicei. Dramatopisarz, prozaik i rysownik miał 83 lata. Został pochowany w Krakowie zgodnie ze swoją wolą.

Był człowiekiem, który bardzo rzadko brał udział w publicznych wydarzeniach. Był natury samotniczej - dzięki temu dużo pisał, a rodzaj pisarstwa reprezentowanego przez niego był niezwykle rzadki: był to wyrafinowany intelektualizm ujęty w formie wysokiego lotu żartu i swobody literackiej - wspomina poetka Julia Hartwig w wyborcza.pl.

27.03.2012 KRAKOW , SLAWOMIR MROZEK PODCZAS CEREMONII WRECZENIA ODZNACZENIA ECCE HOMO " KTORA ODBYLA SIE W PAWILONIE WYSTAWIENNICZO KONFERENCYJNYM ZAMKU KROLEWSKIEGO NA WAWELU .FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA$Fot. Micha epecki / Agencja Gazeta

Richard Griffiths Richard Griffiths Fot. Kathy Willens AP

Richard Griffiths

Richard Griffiths stworzył wiele kreacji aktorskich. Wystąpił w dziesiątkach filmów, seriali czy spektakli. Zobaczyć mogliśmy go np. w filmie "Harry Potter", gdzie wcielał się w rolę wuja Harry'ego, Vernona Dursleya. Aktor zmarł w szpitalu w Coventry podczas operacji serca. Miał 65 lat.

Richard Griffiths, Daniel RadcliffeREUTERS/GARY HERSHORN

 

 

Richard Griffiths jako król Jerzy II w "Piratach z Karaibów: Na nieznanych wodach"Fot. mat. prasowe

Lisa Robin Kelly Lisa Robin Kelly EastNews

Lisa Robin Kelly

Gwiazda serialu "Różowe lata 70-te" odeszła 14 sierpnia. 43-letnia aktorka zmarła we śnie w placówce odwykowej w Kalifornii. Menadżer Kelly powiedział, że aktorka dobrowolnie zgłosiła się na odwyk z powodu problemów z alkoholem i była zdeterminowana, by ostatecznie zerwać z nałogiem.

Już od jakiegoś czasu walczyła ze demonami, przegrała tę bitwę... - powiedział w rozmowie z TMZ.com.

Kelly miała też duże problemy z prawem. W ciągu ostatnich kilku lat była aresztowana co najmniej 4 razy: za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, przemoc domową oraz napaść.

Różowe lata 70-teScreen Youtube.com

Różowe lata 70-teRóżowe lata 70-te

Jan Pluta Jan Pluta KAPIF

Jan Pluta

6 lutego odszedł perkusista grupy Kombii Jan Pluta. O śmierci muzyka poinformował na Facebooku Grzegorz Skawiński.
Dziś mam dla Was bardzo smutną wiadomość... Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas Janek Pluta, długoletni perkusista Kombi, Kombii, Przyjaciel i Dobry Człowiek - napisał. - Pluta zostanie w naszej pamięci jako pogodny, wesoły Kolega. Od dziś Jasiu gra już w Podniebnej Orkiestrze. Jasiu, Odpoczywaj w Pokoju - dodał.

Jan Pluta był w pierwszym składzie zespołu Kombi, ale po nagraniu dwóch albumów odszedł z zespołu. Muzyk wrócił do reaktywowanego przez Grzegorza Tkaczyka i Grzegorza Skawińskiego zespołu w 2003 roku.

Cezary Mończyk Cezary Mończyk AG

Cezary Mończyk

Cezary Mończyk, główny bohater "Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym", zmarł nagle, 12 czerwca, w hotelu w Turcji.

Ojciec był na Marmaris - powiedział Fakt.pl Tomasz Mończyk, syn gwiazdora. - Pojechał tam sam. Chciał odpocząć. Hotelowa obsługa zauważyła, że w jego pokoju leje się woda. Weszli do środka.

Według relacji Tomasz Mończyka dla Fakt.pl ciało jego ojca znaleziono pod prysznicem. Głowa była rozbita. Najprawdopodobniej mężczyzna zasłabł w czasie kąpieli, przewrócił się i uderzył głową o posadzkę.

Policja wstępnie wykluczyła udział osób trzecich - powiedział Fakt.pl Tomasz Mończyk.

Cezary Mończyk od 13 roku życia chorował na serce. W 2009 roku gwiazdorowi wszczepiono rozrusznik, ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

 

Cezary MończykEastNews

Margaret Thatcher

Była premier Wielkiej Brytanii zmarła 8 kwietnia. Miała 88 lat. Polityk krytykowała wprowadzenie stanu wojennego w Polsce i wspierała naszą opozycję. W 2000 przyznano jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. "Żelazna dama" z wykształcenia była chemiczką i prawniczką.

FILE - In this May 31, 1983 file photo, Britain's Prime Minister Margaret Thatcher raises her finger as she makes a point during a Conservative Party news conference in London. Ex-spokesman Tim Bell says that Thatcher has died. She was 87. Bell said the woman known to friends and foes as "the Iron Lady" passed away Monday morning, April 8, 2013. (AP Photo/File) SLOWA KLUCZOWE: Close Up Looking Away Communication AuthorityFot. Gerald Penny AP

Joanna Chmielewska

Autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, a nawet książek dla dzieci. Zmarła 7 października. Miała 81 lat.

Joanna Chmielewska to pseudonim, po którym pisała Irena Kuhn. Jej najpopularniejsze książki to np. "Lesio", "Szajka bez końca", czy "Klin",

Określiłabym swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do mojej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas - cytuje wypowiedź autorki portal wiadomosci.gazeta.pl.

19.11.2004 KRAKOW , UL. JANA , CENTRUM KINOWE ARS , KINO REDUTA , JOANNA CHMIELEWSKA ODBIERA NAGRODE DUZEGO KALIBRU ZA CALOKSZTALT TWORCZOSCI , IMPREZA W RAMACH FESTIWALU KRYMINALNEGO , N/Z (OD LEWEJ) ANDRZEJ NOWAKOWSKI - DYREKTOR INSTYTUTU KSIAZKI , JERZY GRABKA - DYREKTOR KINA , MARCIN BARAN - INSTYTUT KSIAZKI, POMYSLODAWCA FESTIWALU , JOANNA CHMIELEWSKA ,  FOT. TOMASZ WIECH / AGENCJA GAZETAFot. Tomasz Wiech / AG

Dennis Farina Dennis Farina AP

Dennis Farina

Dennis Farina zmarł 22 lipca w szpitalu, do którego trafił po tym jak wykryto u niego zakrzep w płucu. Aktor miał 69 lat. Wielki aktor zagrał np. w serialu z lat 80. "Crime Story","Policjanci z Miami", "Prawo i Porządek", "Luck" czy "New Girl". Występował również w filmach, m.in. "Przekręt", "Szeregowiec Ryan" czy "Dorwać Małego".

Denis FarinaAP

Tom Clancy

Tom Clancy, pisarz powieści sensacyjnych, zmarł 1 października w Baltimore. Jego znane dzieła to "Czas patriotów", "Polowanie na Czerwony Październik" czy "Suma wszystkich strachów". Clancy znany jest również miłośnikom gier komputerowych, ponieważ brał on udział w ich tworzeniu. W chwili śmierci miał 66 lat.

This 2010 image released by G.P. Putnam Sons shows author Tom Clancy in Huntingtown, Md. Clancy, the bestselling author of "The Hunt for Red October" and other wildly successful technological thrillers, has died. He was 66. Penguin Group (USA) said Wednesday that Clancy died Tuesday in Baltimore. The publisher did not disclose a cause of death. (AP Photo/G.P. Putnam Sons, David Burnett)Fot. David Burnett AP

Clive Burr Clive Burr LAMEDIA COLLECTION/ SUNSHINE/EAST NEWS/LAMedia Collection/ SUNSHINE

Clive Burr

Perkusista m.in. zespołu "Iron Maiden" zmarł 12 marca w Londynie w wieku 56 lat. Muzyk od lat chorował na stwardnienie rozsiane. Odszedł we śnie. Po śmierci Burra lider "Iron Maiden" Steve Harris napisał:

Był wspaniałą osobą i niesamowitym perkusistą, który wniósł bardzo wiele do naszego zespołu,

Iron MaidenIron Maiden fot. EMI Music Poland

Burr występował z wieloma zespołami, oprócz Iron Maiden była to na przykład grupa "Killers" czy "The Number of the Beast".

Jadwiga Kaczyńska Jadwiga Kaczyńska Kapif

Jadwiga Kaczyńska

Jadwiga Kaczyńska - mama Lecha i Jarosława Kaczyńskich - zmarła 17 stycznia w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie. Była filologiem i przez parę lat uczyła języka polskiego. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Jadwiga KaczyńskaKapif

Józef Glemp

Kardynał Józef Glemp zmarł 23 stycznia w warszawskim szpitalu, w wieku 83 lat. Przegrał walkę z nowotworem płuc. W ostatnich tygodniach swojego życia był bardzo aktywny i uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych.

26.10.2006 WARSZAWA BIELANY UL. WOYCICKIEGO 1/3 AKT WMUROWANIA KAMIENIA WEGIELNEGO W ZREBY NOWEGO GMACHU UNIWERSYTETU KARDYNALA STEFANA WYSZYNSKIEGO NA MLOCINACH N/Z KSIADZ KARDYNAL JOZEF GLEMP - METROPOLITA WARSZAWSKI PRYMAS POLSKI FOT. WALDEMAR KOMPALA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: BISKUPI KAMIEN BUDOWA UCZELNIA UNIWERSYTETFot. Waldemar Kompała / AG

Lou Myers Lou Myers East News

Lou Myers

Lou Myers był amerykańskim aktorem znanym m.in. z roli Vernona Gainesa w serialu komediowym "A Different World". Osoby, które pracowały z Myersem mówiły, że był on raczej zamkniętym w sobie, gburowatym mężczyzną. Aktor był też podobno utalentowanym pianistą. Zmarł 19 lutego w szpitalu przegrywając walkę z zapaleniem płuc, z którym walczył kilka miesięcy.

Lou MyersScreen z You Tube

Jeanne Cooper Jeanne Cooper GETTY IMAGES/AFP/EAST NEWS/Vincent Sandoval

Jeanne Cooper

Jeanne Cooper - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna zmarła 8 maja w szpitalu, w Los Angeles. Aktorka miała 85 lat.

Odeszła w spokoju i bez strachu - poinformował jej syn na Twitterze.

Cooper znana była przede wszystkim z roli w serialach "Bonanza" czy "Żar młodości".

Jeanne CooperScreen You Tube

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.