Polskie eko gwiazdy: Sprzątają śmieci, nie jedzą mięsa, adoptują pszczoły. Los Ziemi nie jest im obojętny

Gwiazdy coraz częściej dwoją się i troją, aby odnaleźć kolejne sposoby na chronienie naszej planety przed globalnym ociepleniem i zachęcić do podobnej postawy swoich obserwatorów. Pogłębiający się kryzys klimatyczny to już nie tylko złowrogie przepowiednie, a realna wizja przyszłości. Ekologowie zgodnie twierdzą, że życie na Ziemi, jakie znamy, potrwa jeszcze maksymalnie 40 lat, jeśli już teraz nie weźmiemy spraw w swoje ręce. Sposobów na wspieranie ochrony środowiska jest wiele. Niektórzy robią przelewy na organizacje walczące z kryzysem klimatycznym, inni ograniczają spożywanie mięsa czy niepotrzebne zakupy, a jeszcze inni zaczęli uprawę roślin w przydomowym ogródku. Wiele gwiazd ma także świadomość, jak ważne dla życia na Ziemi i całego ekosystemu są owady zapylające - pszczoły i motyle. Wśród nich są między innymi Zofia Zborowska, Michał Piróg i Marcin Bosak, którzy od lat wspierają akcję "Adoptuj pszczołę" organizowaną cyklicznie przez Greenpeace. Ty też możesz dołączyć do tego grona. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://adoptujpszczole.pl/ i klikniesz "Adoptuj". Zobacz, jak polskie gwiazdy przyczyniają się do poprawy życia na Ziemi.
Barbara Kurdej-Szatan z rodziną sprząta śmieci Barbara Kurdej-Szatan z rodziną sprząta śmieci instagram.com/kurdejszatan/

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan promowała eko tryb życia w czasach, kiedy to jeszcze nie było "modne". Aktorka znajduje wiele sposobów na to, by żyć w zgodzie naturą i zachęca do tego nie tylko swoich obserwatorów, ale również rodzinę. W święta wielkanocne zabrała rodzinę na wycieczkę do lasu. Każdy ze spacerowiczów wyposażony był w rękawiczki ochronne i foliowe worki. "Na odcinku zaledwie 300 metrów zebraliśmy 5 dużych worów i 2 reklamówki śmieci" - pisała na swoim Instagramie.

Ewa Farna i jej ekologiczne zbiory Ewa Farna i jej ekologiczne zbiory instagram.com/ewa_farna93/

Ewa Farna

Ewa Farna z kolei przykłada ogromną wagę do codziennego życia w zgodzie z naturą i do tego, co je. Gwiazda między innymi ograniczyła spożycie mięsa, pobiera wodę z własnej studni, segreguje śmieci oraz ma własny kompost, a także ogródek, gdzie sadzi ekologiczne owoce i warzywa. 

Anna Mucha Anna Mucha instagram.com/taannamucha/

Anna Mucha

Anna Mucha także daje dobry przykład swoim obserwatorom. Gwiazda nawet podczas rajskich wakacji w Tajlandii znalazła czas, by przysłużyć się naszej planecie. Niewiele myśląc, chwyciła za worek i zebrała śmieci z plaży. Postawa godna podziwu! To jednak nie jedyny sposób, w jaki Anna Mucha dba o ekologię. Aktorka stawia na zdrową żywność i opakowania nadające się do recyklingu, do czego również regularnie zachęca swoich fanów.

Anja Rubik Anja Rubik instagram.com/anja_rubik/

Anja Rubik

Anja Rubik od lat apeluje o zmniejszenie zużycia plastiku. Modelka zrezygnowała z plastikowych słomek do napojów, a wodę kupuje w szklanych butelkach. Wielokrotnie użyczała także swojego wizerunku do promowania ekologicznych akcji i zapraszała do wspólnego dbania o planetę swoich obserwatorów. 

Kinga Rusin Kinga Rusin instagram.com/kingarusin/

Kinga Rusin

Kinga Rusin od lat jest jedną z najważniejszych eko aktywistek w Polsce. Dziennikarka wykluczyła z diety mięso, walczy o poprawę bytu zwierząt i jest właścicielką marki produkującej ekologiczne kosmetyki. Wielokrotnie zabierała głos w sprawach lasu, uboju zwierząt, hodowli zwierząt futerkowych czy produkcji ubrań w sieciówkach.

Joanna Jabłczyńska Joanna Jabłczyńska instagram.com/joannajablczynska/

Joanna Jabłczyńska

Joanna Jabłczyńska od lat wyznaje zasadę "zero waste" i promuje ją w swoich mediach społecznościowych. Aktorka uprawia ekologiczne owoce i warzywa w swoim ogrodzie a nawet... hoduje własne kury! 

Marcin Bosak Marcin Bosak KAPiF

Marcin Bosak

Aktor od lat angażuje się w sprawy planetyi. W 2013 roku Bosak otworzył na warszawskim Polu Mokotowskim pierwszy w Polsce hotel dla pszczół i innych owadów zapylających. Udało się to dzięki środkom zebranym podczas akcji "Adoptuj pszczołę", która w tym roku ratuje pszczoły już po raz ósmy. Ponieważ od liczby i kondycji pszczół zależy dostępność ok. 1/3 żywności na świecie, zachęcamy Was do wsparcia pszczół NA TEJ STRONIE. 

Zofia Zborowska Zofia Zborowska Zofia Zborowska - instagram

Zofia Zborowska

Zofia Zborowska również od lat zachęca swoich obserwatorów do życia w zgodzie z naturą. Zrezygnowała z jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz drogeryjnych kosmetyków na rzecz ich naturalnych zamienników, ale także przykłada ogromną wagę do opakowań (unika plastiku) i rzeczy, którymi się otacza. Aktorka blisko współpracuje ze schroniskami dla zwierząt. Jednego z bezdomnych piesków - Wiesię, przygarnęła pod swój dach. Dziś są najlepszymi przyjaciółkami. Czworonożna Wiesława ma również swoje konto na Instagramie, które ma zachęcać innych do adopcji zwierząt.

Michał Piróg Michał Piróg Instagram @michalpirog

Michał Piróg

W zgodzie z naturą żyje także Michał Piróg. Gwiazdor jest zadeklarowanym przyjacielem zwierząt - nie je mięsa i zawsze staje w ich obronie. Zamiast prać brudne rzeczy, zamraża je, wodę butelkowaną zamienił na kranówkę, nie używa plastikowych słomek i stara się wszędzie chodzić pieszo. 

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby na świecie zabrakło owadów zapylających, runąłby ekosystem, a rolnictwo miałoby poważne kłopoty. Dlatego wokalistka zachęcała swoich odbiorców do wzięcia udziału w akcji "Adoptuj pszczołę". Jeśli i Wy chcecie się przyłączyć, możecie "adoptować" pszczołę za symboliczne 2 złote. Wystarczy kliknąć w TEN LINK i postępować zgodnie z instrukcją na stronie.

Marcin Dorociński Marcin Dorociński Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński jest jednym z najważniejszych nazwisk, jeśli chodzi o ekologów ze świata show biznesu. W badaniu użytkowników na stronie Gazeta.pl wskazaliście go jako najczęściej kojarzoną z ekologią gwiazdą w Polsce. Aktor napisał nawet książkę "Na ratunek" w całości poświęconą tematyce ratowania naszej planety. Dzieło jest zlepkiem rozmów z ekologami, których Dorociński spotkał na swojej drodze. W publikacji pojawiają się między innymi: badaczka zwyczajów wilków, opiekun rannych jeży, specjalista od żubrów, nietoperzy oraz szefowie schronisk. A tak aktor mówił o powodach napisania książki: Ta książka powstała z potrzeby serca, że można pomóc i uświadomić dlaczego musimy dbać o Ziemię.

Można pomagać na wiele sposobów, jeśli dzisiaj chcesz wesprzec pszoczły i motyle, a tym samym pomóc w kryzysie żywnościowym i ekologicznym, WEJDŹ TUTAJ