"Na dobre i na złe": kultowe postaci 12 lat później

Minęło 12 lat od emisji pierwszego odcinka tego jednego z najpopularniejszych polskich seriali. Nam serial ten zawsze będzie się kojarzył z kilkoma kultowymi postaciami ze szpitala w Leśnej Górze. Mimo, że niektórzy bohaterowie zniknęli z obsady, my zapamiętamy ich na zawsze. Zobaczcie naszą galerię.
dr Jakub Burski - polski przedstawiciel wśród przystojnych serialowych lekarzy (grany przez Artura Żmijewskiego). Świetny specjalista (choć zdarzyło mu się też oskarżenie o błąd w sztuce) i mężczyzna, którym interesują się zarówno pracownice szpitala w Leśnej Górze, jak i jego pacjentki. dr Jakub Burski - polski przedstawiciel wśród przystojnych serialowych lekarzy (grany przez Artura Żmijewskiego). Świetny specjalista (choć zdarzyło mu się też oskarżenie o błąd w sztuce) i mężczyzna, którym interesują się zarówno pracownice szpitala w Leśnej Górze, jak i jego pacjentki. Na dobre i na złe

Dr Jakub Burski

Artur Żmijewski tą rolą podbił miliony serc Polek, które co tydzień zasiadały przed telewizorami, aby śledzić jego losy i dopingować w zdobyciu uczuć doktor Zosi. Kuba pojawił się w Leśnej Górze na kilka miesięcy, ale kiedy okazało się, że od 16 lat jest ojcem Tomka Kozala (granego przez Bartosza Obuchowicza), został w Polsce na stałe. Jego miłość z czasów studenckich - Zosia, związana była z innym mężczyzną, więc doktor Kuba pocieszenie znalazł u boku dyrektor administracyjnej szpitala Agaty Kwiecińskiej, która spodziewała się jego dziecka. Po poronieniu para rozstała się. I już nic nie stało na przeszkodzie Kubie i Zosi. Polacy odetchnęli z ulgą, kiedy ta dwójka się w końcu zeszła. Przetrwali wiele burz, ale niestety ostatnio nie jest zbyt kolorowo. Kuba wyjechał do Australii i małżonkowie oddalili się od siebie. A to wszystko przez rolę Żmijewskiego w Ojcu Mateuszu. Kubo, wróć!

Na dobre i na złe, seriale, polskie seriale

Małgorzata Foremniak Małgorzata Foremniak fot. Nadobre.pl

Zosia Burska

Ta rola utwierdziła status Małgorzaty Foremniak jako gwiazdy. Kryształowa doktor Zosia od razu zdobyła sympatię widzów. Wszyscy chcieli ją zobaczyć z doktorem Kubą. Jednak najpierw spotykała się z muzykiem Mikołajem Mellado granym przez Roberta Janowskiego. Gdy Zosia dowiedziała się o podwójnej orientacji seksualnej Mikołaja, rozstała się z nim. Później był mały epizod z doktorem Pawicą. W międzyczasie lekarka adoptowała dziewczynkę - Julkę. No i nareszcie stało się - Zosia i Jakub zostali małżeństwem. Mają córkę Amelkę. Trochę przeżyło ta nasza ulubiona para. A to oskarżenia Kuby o błąd w sztuce lekarskiej, a to choroba Zosi, czy też jakieś zauroczenia innymi osobami. Ale zawsze potrafili pokonać te scenariuszowe przeciwności. Obecnie Jakub przebywa i pracuje w Australii, a Zosia jest w Polsce i nadal pracuje w szpitalu w Leśnej Górze. Niestety, ostatnio nad naszym ukochanym serialowym małżeństwem zawisły czarne chmury. A obok Zosi kręci się przystojny lekarz. Co to będzie?

Małgorzata Foremniak, na dobre i na złe

Piotr Wilczak Piotr Wilczak fot. Nadobre.pl

Mareczek

Przełom w karierze Pawła Wilczaka. Widzowie go pokochali w roli Mareczka Zwiedzia, sympatycznego salowego w szpitalu. Ten były więzień trafił do Leśnej Góry jako pacjent i od pierwszego wejrzenia zakochał się w pielęgniarce Bożence (Edyta Jungowska), dla której postanowił zmienić swoje życie. Po pewnym czasie został ratownikiem medycznym. Był sprytny, rycerski, bezpośredni i po prostu dobry. W końcu doceniła to też Bożenka, która została jego żoną. Marzyli o powiększeniu rodziny. Gdy okazało się, że Marek jest bezpłodny, mężczyzna załamał się kompletnie, wyszedł z domu i nie wrócił. Po kilku latach w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala i zmarł. Musimy przyznać, że naprawdę go nam brakuje.

Paweł Wilczak, na dobre i na złe

Za to kariera Pawła Wilczaka od czasu "Na dobre i na złe" rozkwitła.

Edyta Jungowska Edyta Jungowska fot. Nadobre.pl

Bożenka

Urocza, bezpośrednia i wygadana pielęgniarka, teraz już oddziałowa. Życie jej nie rozpieszczało. Gdy zaginął jej mąż, Marek, bardzo cierpiała. Z rozpaczy sięgnęła po alkohol. Na szczęście pozbierała się po tych koszmarnych wydarzeniach. Odnalazła szczęście u boku  Holendra Ruuda Van Graafa i została jego żoną, chociaż długo wzbraniała się przed tym uczuciem. Obecnie studiuje, a po ukończeniu nauki planują z mężem powiększenie rodziny.

Edyta Jungowska

Agnieszka Dygant Agnieszka Dygant fot. Nadobre.pl

Mariolka

Pokochaliśmy Agnieszkę Dygant dzięki tej roli. Bezpośrednia i zwariowana salowa Mariolka wprowadziła trochę szaleństwa do szpitala.Pacjenci ją uwielbiali, bo zawsze miała dla nich miłe i ciepłe słowa. Jednym z jej ulubionych zajęć zawsze było analizowanie życia uczuciowego wszystkich pracowników szpitala, w czym dzielnie wspierała ją jej przyjaciółka, pielęgniarka Marta (Katarzyna Bujakiewicz). Sama podbiła serce milionera Henryka Weissa-Korzyckiego, który został jej mężem. Dostała od niego Klinikę Odnowy Biologicznej "Health & Beauty", którą przez jakiś czas kierowała. Okazało się, że jej mąż zamieszany jest w jakieś podejrzane interesy i klinikę podpalono. Rezolutna kobieta założyła w leśnogórskim szpitalu firmę sprzątającą. Niestety, nie występuje już w serialu.

Agnieszka Dygant, Tomasz Kot, na dobre i na złe

Katarzyna Bujakiewicz Katarzyna Bujakiewicz fot. Nadobre.pl

Marta

Przesympatyczna pielęgniarka, przyjaciółka Mariolki. Katarzyna Bujakiewicz w tej roli jest znakomita. Ma romantyczną duszę, ale niestety długo nie mogła odnaleźć swojego księcia z bajki. Co rusz zakochiwała się w niewłaściwych mężczyznach. Na jej drodze stanął przystojny lekarz - Rafał Konica. Wszystko wydawało się być w porządku, ale jednak pech znowu ją dosięgnął - pan doktor okazał się być lekomanem i namawiał do kradzieży lekarstw. Marta poszła po rozum do głowy, rzuciła Konicę, ale wyszło na jaw, że jest w ciąży - i to bliźniaczej. Lekarz stanął na wysokości zadania, zmienił się i pomagał Marcie w opiece nad dziećmi. Dała mu kolejną szansę, znowu zaszła w ciążę. Są szczęśliwi.

Katarzyna Bujakiewicz, na dobre i na złe

Marian Opania Marian Opania fot. Nadobre.pl

Profesor Zybert

Postać grana przez Mariana Opanię to opoka całego szpitala w Leśnej Górze. Ojciec Moniki (Jolanta Fraszyńska) i dziadek Hani. To do niego wszyscy przychodzili po radę. Potrafił wysłuchać i pomóc. Jego świetne poczucie humoru i cięte riposty na zawsze pozostaną nam w pamięci. Po przebytym zawale serca musiał zrezygnować z zawodu chirurga. Gdy zdecydował się na powrót, okazało się, że ma chorobę Parkinsona. Ale nie zrezygnował z pomagania kolegom po fachu. Złoty człowiek.

Ach, zrobiło się sentymentalnie! Przypomnijmy sobie więc kultową już czołówkę z 1999 roku:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.