Kontrowersyjne wypowiedzi gwiazd? Więcej o tym w naszym boksie na Gazeta.pl.
W poniedziałek Fundacja "Twarze depresji" poinformowała, że w porozumieniu z Bożeną Dykiel zdecydowała o zakończeniu współpracy. To skutek kontrowersyjnych wypowiedzi aktorki, która w sobotę w "Dzień dobry TVN" zapewniała, że "znalazła remedium" na depresję.
Bożena Dykiel była gościnią sobotniego wydania "Dzień dobry TVN". Jako ambasadorka kampanii "Twarze depresji" poruszyła na antenie temat problemów natury psychicznej. Zareklamowała m.in. antydepresyjne, magiczne okulary. Uznała też, że osoby z depresją czują się samotne i nie mają z kim "wypić kielicha". Te nietrafione wypowiedzi brzmią jak żarty, ale były wypowiadane zupełnie na serio. To szczególnie zaskakujące zważywszy na fakt, że aktorka od lat współpracowała z fundacją, której celem jest edukacja na temat choroby.
W poniedziałek okazało się, że Dykiel nie będzie już działać na rzecz projektów Fundacji "Twarze depresji".
Fundacja "Twarze depresji" jako organizator kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję." w porozumieniu z Panią Bożeną Dykiel podjęła decyzję o zakończeniu współpracy. Wybitna aktorka była naszą ambasadorką od sześciu edycji i bardzo dziękujemy jej za udzielone wsparcie.
Fundacja odcina się od słów Dykiel w "DDTVN", bo te są "bardzo odległe od ich idei".
Wypowiedź Pani Bożeny Dykiel w "Dzień dobry" TVN w dniu 23 października 2021 r. nie była z nami konsultowana i była osobistą opinią aktorki na temat leczenia depresji. W programie padły słowa, które są bardzo odległe od idei naszej kampanii.
Fundacja przypomniała również, że aktorce zdarzały się bardziej trafne wypowiedzi przez okres ich sześcioletniej współpracy.
W kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję." przykładamy szczególną wagę do doboru ambasadorów. Pragniemy podkreślić, że Pani Bożena Dykiel była naszą ambasadorką od sześciu edycji. Brała udział w naszych konferencjach prasowych, podczas których udzielała wywiadów nie budzących żadnych zastrzeżeń. W 13. edycji naszej kampanii w spocie radiowym aktorka zachęcała do leczenia depresji u psychiatry i psychologa, podkreślając, że "to żaden wstyd skorzystać z ich pomocy".
Na końcu oświadczenia padają ważne słowa, że depresja to choroba, która wymaga leczenia za pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Fundacja propaguje jedynie sprawdzone metody, a do takowych z pewnością nie należą te, o których Bożena Dykiel wspominała w studiu "DDTVN".
Potrzebujesz pomocy?
W związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą może występować zagrożenie życia, wówczas - w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej - zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy, a masz mniej niż 18 lat, codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.