Jodie Foster

Jodie Foster

Jodie Foster to amerykańska aktorka filmowa. Od lat zaliczana jest do grupy najlepszych aktorek na świecie. Jej kreacja doktor w słynnej produkcji o Hannibalu do dziś wskazywana jest jako jedna z najbardziej udanych ról filmowych. Jodie Foster dwukrotnie została nagrodzona Oscarem.

Pełne imię i nazwisko: Alicia Christian Foster
Data urodzenia: 19 listopada 1962r.
Miejsce urodzenia: Los Angeles
Zawód: aktorka, scenarzystka, producentka
Rodzina: żona Aleksandra Hedison, synowie Charles i Kit

Jodie Foster - początki kariery

Jodie Foster swoją aktorską karierę rozpoczęła bardzo wcześnie. Jej matka chcąc poprawić sytuację finansową rodziny zaczęła prowadzać małą Jodie na castingi do reklam. Jodie miała ułatwiony start, ponieważ urodziła się i wychowywała w Mieście Aniołów, w mieście oddychającym kinem. W wieku trzech lat zagrała w reklamie kremów do opalania. Przez całe dzieciństwo pracowała jako dziecięca aktorka reklamowa. W wieku sześciu lat, w 1968 roku, zagrała w pierwszym serialu - Mayberry RFD. Wystąpiła również w słynnej "Ulicy Sezamkowej". Przez kilka kolejnych lat związana była z wytwórnią Disney'a i występowała w filmach dla dzieci.

Jodie Foster - pierwsze sukcesy i "Milczenie owiec".

W 1976 roku Jodie Foster zagrała w amerykańskim hicie kinowym "Taksówkarz". Za rolę Iris została nominowana do Oscara. W 1988 roku za rolę w filmie "Oskarżeni" Oscar powędrował do jej rąk, a Foster zaczęła być zasypywana propozycjami ról.
W 1991 roku Jodie Foster u boku Anthonego Hopkinsa zagrała w hicie wszech czasów, czyli w "Milczeniu owiec". Rola agentki FBI, Clarice Starling, przyniosła aktorce drugiego Oscara oraz Złoty Glob.
W kolejnych latach Jodie Foster zagrała w filmach takich jak: "Plan lotu", "Wakacje w domu", "Azyl", "Bardzo długie zaręczyny".

Jodie Foster - życie prywatne

Jodie Foster ma dwóch synów, Charlesa i Kita. Aktorka nie ujawniła nigdy nazwiska ich ojca, a prasa plotkarska przypisuje ich poczęcie metodzie in vitro. Jodie jest homoseksualistką, lecz nie przyznawała tego publicznie przez wiele lat. Była w związku z producentką filmową Cydney Bernard.
W 2013 roku Foster dokonała tzw. "coming out" i przyznała, że jest lesbijką. W 2014 roku poślubiła Alexandrę Hedison.

Zobacz także:

Alexandra Hedison - Julia Roberts - George Clooney

jodie foster

Więcej o:

jodie foster

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.