Pazura tłumaczy swój udział w "Różańcu do granic": Nie jestem fanatykiem. Wtedy Mołek wprost pyta o politykę

Cezary Pazura był gościem "DD TVN", gdzie opowiadał o swojej biografii "Byłbym zapomniał". Rozmowa jednak szybko zeszła na tematy polityczne i udział aktora w "Różańcu do granic".

Cezary Pazura właśnie promuje swoją biografię "Byłbym zapomniał". Z tej okazji wybrał się do studia "Dzień dobry TVN", jednak rozmowa z dziennikarzami dość szybko odbiegła od tematu książki. Padło pytanie o udział aktora w akcji modlitewnej "Różaniec do granic", której był ambasadorem.

Nie spodziewałem się, że tyle emocji wywoła zwykła modlitwa. (...) Nie spodziewałem się po tylu latach życia w wolnym kraju, że to będą takie emocje. A jak mówił Zenon Laskowik: "Emocje są to wytwory serca bez kontroli rozumu" - czyli czysta, krystaliczna głupota - mówił Pazura. 

Cezary PazuraCezary Pazura Screen z TVN/X-News

"Różaniec do granic" przez wielu został źle odebrany (Pazurę skrytykował nawet Jerzy Stuhr), raczej jako manifest polityczny niż akcja modlitewna. Magda Mołek dotknęła i tej kwestii:

Czy uważasz, że w tych warunkach politycznych tego typu oświadczenie nie jest tylko "zwykłą modlitwą"?  - spytała Mołek.
Bardzo dużo nauczyłem dzięki tej akcji - zaczął swoją wypowiedź wymijająco Pazura. - . (...) Nie miałem pojęcia, że jesteśmy tak spolaryzowani. Ja pamiętam siebie z czasów komuny, "Solidarności", kiedy myśmy szukali tej swojej bazy. Chłopak rozrzucał ulotki, to gdzie się chował? Do kościoła! Pamiętam mojego ukochanego prezydenta Wałęsę, który mówił o pluralizmie. To od niego pierwszy raz usłyszałem to słowo.

Magda Mołek, Marcin MellerMagda Mołek, Marcin Meller Screen z TVN/X-News

Choć w akcję włączyły się tysiące osób, krytyka dla "Różańca do granic", jawiącego się przeciwnikom jako objaw ksenofobizmu, była bardzo głośna. Czy ucierpiały na tym w jakikolwiek sposób zobowiązania zawodowe Pazury?

Kto wie? Rzeczywiście, zdarzyła się taka sytuacja, że jedna firma się wycofała, choć myślę, że powodem mógł być bardziej merkantylny powód. Znacie mnie, ja nie jestem fanatykiem, staram się być zawsze zdroworozsądkowy. Tak buduję swój kabaret - zdroworozsądkowo. Żartuję w tę stronę i w tę stronę - mówił Pazura.

Cezary PazuraCezary Pazura Screen z TVN/X-News

Marcin Meller zwrócił uwagę, że w obecnych warunkach może tacy ludzie jak Pazura - którzy są lubiani "zarówno przez widzów TVN, jak i słuchaczy Radia Maryja" - mają specjalną misję jednoczenia podzielonego społeczeństwa.

Ja nie chcę dzielić, ja chcę łączyć - przytaknął aktor.

Myślcie, że Pazura podoła takiemu wyzwaniu?

 

ZI

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.