Stosujesz dietę pudełkową? Tym gwiazdom nie wyszło to na zdrowie. Ich dane padły łupem hakerów

Umieszczono je w sieci Tor.

Hakerzy wykradli dane dotyczące diet polskich gwiazd. Zostały opublikowane w sieci Tor.

Sieć Tor nazywana jest czasami "najciemniejszym zakątkiem internetu". Praktycznie uniemożliwia wyśledzenie użytkowników, co pozwala im zachować pełną anonimowość. Na jednym z for dyskusyjnych tej sieci użytkownik Polly Pocket opublikowali dane o klientach firmy cateringowej "Fit And Eat", która dobiera swoim klientom odpowiednie zestawy żywieniowe, a potem dowozi im pod wskazany adres (tak zwana dieta pudełkowa) - poinformował portal Niebezpiecznik.pl.

Jak informuje Polly, w bazie znajdują się dane adresowe ok. 1000 osób, w tym VIP-ów, m.in. Dariusza Michalczewskiego, Borysa Szyca, Patrycji Markowskiej i Ewy Farnej czy Krzysztofa Ibisza (...). Najnowszy wpis pochodzi z początku tego roku, co sugeruje, że wykradziona została nie baza "produkcyjna", ale jakaś jej archiwalna kopia. Dodatkowo - jak twierdzi Polly Pocket - dane nie zostały wykradzione bezpośrednio z serwisu internetowego firmy Fit And Eat, a z serwera FTP należącego do firmy obsługującej Fit and Eat, na który Pocket miał się przypadkowo natknąć - czytamy na stronie.

Portal informuje też, jakiego rodzaju dane stały się łupem hakera: imię i nazwisko, adres dostawy (często miejsce zamieszkania), adres e-mailowy, numer telefonu, wzrost, waga, informacje o chorobach i alergiach, o ewentualnej ciąży oraz opis sprawności fizycznej. Co ciekawe, przy części nazwisk były dodatkowe adnotacje, a w nich na przykład kody do bram i domofonów.

To cenna wskazówka, jak można "obejść" ochronę, przyzwyczajoną do regularnego wnoszenia "diety" - tłumaczy Niebezpiecznik.pl.

Ewa FarnaEwa Farna Fot. Kapif Fot. Kapif

Z tekstu dowiadujemy się również, jaki praktyczny użytek mogą zrobić niepowołane osoby, które znajdą się w posiadaniu tych danych. Większość danych będzie wprawdzie bezwartościowa dla paparazzi, którzy zapewne już od dawna wiedzą, jak dotrzeć do celebrytów, ale mogą być atrakcyjne dla żartownisiów i psychofanów. Informacje o chorobach mogą przydać się firmom farmaceutycznym. Wreszcie, dane mogą być wartościowe dla konkurencji, która może zaproponować klientom lepsze warunki cateringu.

Dieta pudełkowa jest modna i funkcjonalna. Staje się coraz bardziej popularna wśród gwiazd, które często są zbyt zajęte, żeby samodzielnie zaplanować posiłki. Wyręczają je w tym wyspecjalizowane firmy.

Polega ona na tym, że rano jest przywożony zestaw na cały dzień: pierwsze śniadanie, drugie, obiad dwudaniowy, podwieczorek, kolacja. Im częściej jesz małe porcje, tym bardziej rozkręca się metabolizm - tłumaczyła w "DD TVN" zasadę diety pudełkowej Agnieszka Jastrzębska.

O komentarz poprosiliśmy Joannę Brzezińską z firmy "Fit and Eat".

Gwiazdy zostały z samego rana poinformowane o zaistniałej sytuacji i nie czują urazy. My sami jednak mamy świadomość, że sytuacja jest niezręczna i bardzo niekomfortowa. Od razu zostały odcięte wszystkie bazy i serwery. Pracujemy nad wyjaśnieniem tej sprawy. Prawdopodobnie zostały wykradzione hasła do bazy danych firmy zewnętrznej. Zamierzamy to zgłosić organom ścigania - powiedziała w rozmowie z Plotek.pl.
Zobacz wideo

alex

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.