"W ciemności" zbiera wszystko! Złote Lwy rozdane

Sukces filmu Agnieszki Holland.

37. Gdynia Film Festival za nami. Na tegorocznej gali triumfował film Agnieszki Holland "W ciemności". Obraz zdobył najwięcej statuetek, w tym tę najważniejszą - za najlepszy film.

Filmową opowieść o polskich Żydach, którzy 14 miesięcy ukrywali się we lwowskich kanałach, docenili krytycy, festiwalowa publiczność i przede wszystkim jury festiwalu. Chociaż decyzja musiała być trudna:

Obradowaliśmy aż 10 godzin. Podobno pobiliśmy jakiś rekord - przyznała przewodnicząca jury, Dorota Kędzierzawska.

Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do Agnieszki Holland, która niestety nie mogła osobiście odebrać statuetki.

Najlepszymi aktorami pierwszoplanowymi zostali Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz . Oboje zagrali w filmie "W ciemności".

Agnieszka GrochowskaAgnieszka Grochowska KAPIF

Agnieszka Grochowska

"W ciemności" jury wyróżniło także za zdjęcia, charakteryzację, kostiumy i scenografię.

Zadowoleni powinni być również twórcy filmu "Jesteś Bogiem" o legendarnej grupie Paktofonika. Statuetka powędrowała do Leszka Dawida za najlepszy debiut reżyserski. Jury uhonorowało Marcina Kowalczyka za najlepszy debiut aktorski i dwóch młodych aktorów za role drugoplanowe - Dawida Ogrodnika i Tomasza Schuchardta.

Dawid Ogrodnik.Dawid Ogrodnik. Agencja Wyborcza.pl

(Dawid Ogrodnik)

Tomasz Schuchardt. Tomasz Schuchardt.  Agencja Wyborcza.pl

Obraz Holland miała okazję zobaczyć szersza publiczność, film miał premierę w styczniu. "Jesteś Bogiem" dopiero wejdzie do naszych kin. Wybieracie się? Polecamy!

Zobacz wideo

Saw

Zobacz także: NOWE ZDJĘCIA z Gdyni. Kto się bawi na festiwalu Gwiazdy zjechały do Gdyni!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.