Na początku lutego dowiedzieliśmy się, że u króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. Monarcha musiał wycofać się z większości obowiązków związanych z pokazywaniem się publicznie. Wciąż zajmuje się jednak formalnościami i odbywa spotkania. W tym czasie zastępuje go królowa Camilla. Zgodnie z tradycją monarcha zawsze pojawia się na nabożeństwie w Wielki Czwartek w katedrze w Worcester, gdzie odbywa się rozdawanie jałmużny. Tym razem króla jednak zabrakło. Nie zostawił jednak poddanych bez niczego - nagrał wcześniej specjalne orędzie. Nie zdecydował się jednak pokazać na nagraniu. Wyemitowano jedynie wersję audio przemówienia.
Orędzie króla Karola III miało emisję podczas obchodów Royal Maundy w Worcester. Podkreślił on jedność swojej rodziny i zapewnił opinię publiczną o stabilności monarchii. Nie nawiązał bezpośrednio do swojej choroby, ani diagnozy księżnej Kate, ale chciał dobitnie przekazać, jak ważne jest okazywanie wsparcia drugiej osobie, która przechodzi trudne chwile w życiu.
Panie i Panowie, to dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Postu zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Ma swoje źródło w życiu naszego Pana, który uklęknął przed swoimi uczniami i ku ich wielkiemu zaskoczeniu umył ich zmęczone podróżą stopy. I, jak właśnie usłyszeliśmy, celowo dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem. W tym kraju jesteśmy błogosławieni przez różne służby, które istnieją dla naszego dobra
- powiedział. Dalej wspomniał o wsparciu, co zapewne ma związek z trudnym czasem, który przeżywa rodzina królewska. - Ale poza tymi organizacjami i ich bezinteresownym personelem, potrzebujemy i czerpiemy ogromne korzyści z tych, którzy wyciągają do nas przyjacielską dłoń, zwłaszcza w potrzebie - dodał. W kolejnej części wspomniał o osobach, którym wręczono jałmużnę na uroczystości. - 150 mężczyzn i kobiet, którzy zostali dziś wybrani, aby otrzymać od mojej żony pieniądze w Wielkim Poście, są wspaniałymi przykładami takiej dobroci; wykraczania daleko poza obowiązki i oddawania tak dużej części swojego życia na służbę innym w swoich społecznościach - dodał. Na koniec nawiązał do koronacji.
Akt uwielbienia, tutaj w katedrze w Worcester, przypomina mi przyrzeczenie, które złożyłem na początku nabożeństwa koronacyjnego - podążać za przykładem Chrystusa "nie po to, by mu służono, lecz by służyć". Zawsze starałem się to robić i nadal robię, całym sercem. Modlę się dziś szczególnie o to, aby przykład naszego Pana, polegający na służeniu sobie nawzajem, nadal nas inspirował i wzmacniał wszystkie nasze społeczności. Niech Bóg błogosławi was wszystkich w te Święta Wielkanocne
- życzył.
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, króla Karola podczas czwartkowego nabożeństwa zastąpiła królowa Camilla. To ona przekazała sakiewki z monetami seniorom, którzy zaangażowali się w pomoc Kościołowi i lokalnej społeczności. To wielowiekowa tradycja, która sięga średniowiecza, jednak na przestrzeni lat zmieniał się sposób jej obchodów. Król Karol III ma jednak wziąć udział w niedzielnym nabożeństwie, które odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.