Jeszcze nie tak dawno wielu entuzjastów piękna myślało o olejku jak o wrogu numer jeden. Dziś jest zupełnie odwrotnie. Olejki do twarzy skutecznie przejmują branżę pielęgnacyjną dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym. Zwiększają one nawilżenie i zatrzymują wilgoć. Najlepsze olejki kosmetyczne do twarzy i ciała udowadniają, że olejki można (i należy) stosować od stóp do głów, aby nadać całemu ciału miękkości, blasku i nawilżenia.
Dermatolodzy twierdzą, że olejki do ciała są bardziej nawilżające niż balsamy. Powodem tego jest to, że balsamy mają wyższą zawartość wody niż oleje. Olejki często wchłaniają się szybciej niż balsamy, ponieważ pory są zbyt mocno zagruntowane, aby je wchłonąć - w końcu organizm w naturalny sposób produkuje swój własny olej, jakim jest sebum. Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek i olej jojoba, są podobne do naturalnych olejów skóry, więc po nałożeniu na ciało skóra je rozpoznaje, umożliwiając jej szybsze wchłanianie, jednocześnie uzupełniając barierę ochronną.
Ustalenie, ile oleju odpowiada twoim potrzebom, może wymagać trochę prób i błędów. Chociaż nie ma badań dotyczących ilości olejku, który powinien być używany jako środek nawilżający, po stosowaniu go na skórę, sama będziesz wiedziała jaka ilość jest dla ciebie odpowiednia. Jeśli na cerze bądź ciele zostaje tłusta warstwa, to znak, że należy aplikować mniejszą ilość produktu.
Warto też pamiętać, że twarz i ciało mogą potrzebować, a najczęściej potrzebują, innego rodzaju olejków. Posiadaczki atopowej skóry muszą ją silnie nawilżać, ta sama osoba może mieć cerę trądzikową, którą trzeba przede wszystkim tonizować. W tym przypadku na twarz sprawdzi się antybakteryjny olejek np. z dzikiej róży lub pestek malin, a do ciała natłuszczający z olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek.
Podobnie jak skuteczne serum do twarzy, olejków do włosów są zaprojektowane tak, aby głęboko wnikały w łodygę włosa, pomagając zatrzymać wilgoć i promienny blask. Chociaż olejki do włosów zwykle cieszą się złą sławą, profesjonalni fryzjerzy sugerują, że odgrywają one kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry głowy, jak i całych włosów.