Wszystkie księżniczki Disneya łączy jeden szczegół. Brakuje im jednej części ciała

Wiele pokoleń wychowało się na bajkach Disneya. Kolejne oglądają przygody dobrych skrzatów, syrenek, krasnali czy księżniczek. Co ciekawe, te ostatnie bohaterki łączy jeden szczegół. Zauważyliście kiedyś, że kobiece postacie z bajek nie mają jednej części ciała?

W bajce musi być dobry bohater i ktoś z kim on walczy. W tych najlepszych nie brakuje pięknych księżniczek i walecznych książąt. To na takich postaciach wychowywaliśmy się my i oglądają je nasze dzieci. Wszyscy ci bohaterowie są w podobnym wieku, noszą podobne ubrania czy fryzury. Zauważyliście, co jeszcze łączy kobiece postaci z dobrze nam znanych bajek Disneya?

Zobacz wideo Gwiazdy Disneya sprzed lat. Co u nich słychać? [Popkultura Extra]

Grafik zapomniał o jednym szczególe?

Starsze animacje Disneya z takimi postaciami jak Kopciuszek, Mulan, Śpiąca Królewna, Tiana czy Śnieżka łączy zabawny szczegół. Bohaterki nie mają… paznokci. Dlaczego kobiety w bajkach Disneya zostały pozbawione tak pozornie nieznaczącej części ciała? Czyżby pazury kojarzyły się z upiorną czarownicą? Okazuje się, że wszystkie czarne charaktery nie tylko miewają narysowane paznokcie, lecz także niekiedy dostają precyzyjny manicure.

To nie kwestia rozróżnienia dobrych i złych bohaterów. Nie jest to też kwestia zapominalstwa grafika. Ale właśnie z jego pracą się wiąże.

Paznokcie znikają i pojawiają się

Rysowanie szczegółów postaci było bardzo ciężką i precyzyjną pracą. Animatorzy zauważyli, że odbiorcy nie zwracają uwagi na takie szczegóły jak paznokcie. Postanowili więc ułatwić sobie zadanie i rysować je tylko, gdy są fabularnie potrzebne. I tak czarne charaktery dostają paznokcie, gdy muszą je wykorzystać – na przykład coś otworzyć, rozszarpać, kogoś podrapać. W kolejnej scenie, kiedy są one już im zbędne, graficy ich po prostu nie rysowali.

Takie decyzje towarzyszyły pierwszym animacjom. Możemy to zaobserwować na przykład u Śnieżki, która powstała 86 lat temu.

Warto wiedzieć, że najnowsze animacje – choćby popularna w ostatnich latach Elsa – bohaterki mają już i paznokcie, i manicure. Sprawa narysowania takich szczegółów przestała być problematyczna dla produkcji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.