Matylda Damięcka regularnie wyraża swoje poglądy za pomocą ilustracji, które publikuje na Instagramie. Ostatnim razem w typowym dla siebie stylu uderzyła w popularne argumenty używane przez antyszczepionkowców. Opublikowała wymowną ilustrację, która trafnie podsumowała twierdzenia koronasceptyków. Po jej publikacji spotkała się z ogromnym odzewem obserwatorów - zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Aktorka w końcu odniosła się do zamieszania.
Damięcka pod postem z grafiką zamieściła obszerne wyjaśnienie do jej pracy. Przyznała, że zależało jej na możliwości odczytania rysunku na różne sposoby. Ku jej zaskoczeniu, została zarówno przypisana do grupy anty-, jak i proszczepionkowców.
Tak tylko nieśmiało przypominam, ilustracja to nie pierwszoosobowa narracja "uważam, że". Prędzej taka gra: zobacz, przekonwertuj przez siebie, a zobaczysz, kim jesteś. Tyle trąbimy o wolności do… okazuje się, że problem pojawia się, gdy ktoś tę wolność nam daje w prezencie. Dałam wam wolność do subiektywnej interpretacji, nie domykając granic ilustracji. Efekt: wytykana palcem jako anty- i proszczepionkowiec zarazem. Jestem bardzo pojemnym awatarem. Jarando.
Damięcka swoją grafiką włożyła kij w mrowisko. Choć większość komentujących odebrała rysunek z popularnym internetowym psem jako proszczepionkowy, znalazły się też osoby, które uznały, że artystka wpisuje się w szkodliwe twierdzenia antyszczepionkowców:
Wystarczy znać skutki braku szczepień... i elementarnej wiedzy, droga "influencerko" - napisał jeden z komentujących.
Matylda Damięcka szybko wyprowadziła go z błędu:
Jeżeli bierzesz moje ilustracje dosłownie, jesteś tu pewnie przejazdem - odpisała.
W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi, ale niestety ich tempo z każdym dniem spada, co nieuchronnie prowadzi nas do kolejnej fali zachorowań i kolejnego zamknięcia gospodarki. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.
Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać.
Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?
Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?