Królowa Elżbieta II będzie świętować urodziny, ale w innej formie niż zazwyczaj. Przeniosła celebrację do ogrodu

Królowa Elżbieta musiała zmienić przebieg czerwcowych obchodów swoich urodzin. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zrezygnowała z przyjęcia.

Głowa państwa ma wiele przywilejów, a jednym z nich jest podwójne świętowanie urodzin. 21 kwietnia królowa Elżbieta skończyła 94 lata, ale oficjalnie świętować miała je w czerwcu tego roku. Niestety, z wiadomych względów jej plany zostały pokrzyżowane i jej wysokość musiała zmienić formę uroczystości. 

Zobacz wideo Królowa Elżbieta II opublikowała swojego pierwszego posta na Instagramie

Królowa Elżbieta będzie świętować urodziny we własnym ogrodzie

Według BBC tradycja podwójnych urodzin rozpoczęła się ponad 250 lat temu za panowania króla Jerzego II w 1748 r. Chociaż monarcha urodził się w listopadzie, nie było wtedy możliwości organizowania dużych, publicznych uroczystości ze względu na deszczową pogodę. W związku z tym również królowa Elżbieta - choć urodzona w kwietniu - świętowała urodziny w czerwcu.  Zgodnie z tradycją co roku 13 czerwca odbywała się uroczysta parada "Trooping the Colour", podczas której przedstawiciele rodziny królewskiej pozdrawiali poddanych z balkonu Pałacu Buckingham. 

W marcu na oficjalnej stronie brytyjskiej monarchii pojawił się komunikat, że w tym roku nie odbędą się huczne obchody urodzin królowej. Po raz pierwszy od 65 lat królewska para nie pojawi się na słynnym balkonie.

W zgodzie z rządowym zaleceniem zostało ustalone, że Urodzinowa Parada Królowej, znana również jako Trooping the Colour, nie odbędzie się w tradycyjnej formie - czytamy w komunikacie.

Królowa odwołała również tradycyjne letnie przyjęcie, które do tej pory organizowane było w ogrodach Pałacu Buckingham. Okazuje się, że Elżbieta II nie zrezygnowała zupełnie ze świętowania i spędzi ten wyjątkowy dzień w skromniejszym gronie w zamku Windsor, gdzie aktualnie przebywa wraz z księciem Filipem. Tę informację potwierdził rzecznik pałacu.

W zamku Windsor odbędzie się krótka ceremonia wojskowa z okazji oficjalnych urodzin królowej.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11. brytyjskiego czasu w ogrodzie królowej. Nie zabraknie miniparady, dowodzonej przez podpułkownika Henry'ego Llewelyn-Ushera, podczas której pojawi się brytyjska gwardia konna. Całe wydarzenie transmitowane będzie przez brytyjską stację BBC prosto z ogrodu królowej.