Eurowizja 2018. Znamy wyniki drugiego półfinału. Niestety w finale nie zobaczymy Polski

Eurowizja 2018. Za nami drugi półfinał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Znamy już wszystkie kraje, które wystąpią w sobotę. Niestety zabrakło wśród nich Polski.

Za nami drugi półfinał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystąpiło 18 wykonawców, ale tylko 10 awansowało do sobotniego finału. Te kraje to:

  • Serbia
  • Mołdawia
  • Węgry
  • Ukraina
  • Szwecja
  • Australia
  • Norwegia
  • Dania
  • Słowenia
  • Holandia

Eurowizja 2018Eurowizja 2018 Screen z eurowizja.tvp.pl

Niestety, w tym roku do finału nie zakwalifikowała się Polska reprezentowała przez Gromeego i Lukasa Meijera. Ich występ możecie już zobaczyć na oficjalnym kanale YouTube konkursu.

 

Czwartkowy finał konkursu był bardzo różnorodny i zdecydowanie ciekawszy niż wtorkowy. Nie zabrakło ballad, tanecznych utworów popowych czy też mocniejszego brzmienia, takiego jak metalowy utwór reprezentacji Węgier. 

 

Wśród faworytów tegorocznej Eurowizji wymieniana jest Norwegia z Alexandrem Rybakiem na czele. Skrzypek ma na koncie już jedną wygraną w konkursie - w 2009 roku skradł serca Europejczyków utworem "Fairytale". W tym roku trochę zmienił styl piosenki - mniej skrzypiec, więcej popu i tańca.

 

Ciekawą propozycją jest Mołdawia. Musicalowy utwór nie był typowany na mocnego kandydata, ale Eurowizja już niejednokrotnie udowodniła, że jest nieprzewidywalna.

 

Całą naszą relację z czwartkowego półfinału możecie przeczytać TUTAJ.

Australia w Eurowizji

Część z Was może sobie zadawać pytanie, dlaczego w Eurowizji występuje Australia. Od kilkudziesięciu lat konkurs cieszy się tam ogromną popularnością mimo dużej różnicy czasowej (Australijczycy oglądają Eurowizję do śniadania). Ich debiut w 2015 miał być nagrodą za ogromne wsparcie i zaangażowanie fanów. Występ okazał się tak wielkim sukcesem, że skłonił organizatorów do ponownego zapraszania Australii do rywalizacji.

 

Zgodnie z zasadami zwycięzca Eurowizji zostaje organizatorem kolejnego konkursu. Inaczej byłoby w przypadku Australii - wtedy publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Finał Eurowizji

Finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji zobaczymy już w sobotę o godzinie 21:00 na TVP1 oraz TVP Polonia. W sumie wystąpi 26 artystów - 20 wybranych w półfinałach oraz 6 zakwalifikowanych automatycznie: tegoroczny gospodarz, Portugalia, oraz tak zwana wielka piątka założycieli konkursu: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy oraz Hiszpania. Bukmacherzy najwyżej oceniają szanse reprezentantki Cypru oraz Izraela. Ich występy z wtorkowego półfinału możecie zobaczyć poniżej.

 
 

OG

Więcej o: