Eurowizja 2017. Takiego zwycięstwa nie było od 10 lat. Salvador Sobral okazał się fenomenem

Salvador Sobral wygrał tegoroczny finał Konkursu Piosenki Eurowizji, zdobywając 758 punktów. To pierwsza zwycięska piosenka od 2007 roku wykonana w języku ojczystym. Kim jest utalentowany Portugalczyk?

Eurowizja 2017 za nami. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu jest Salvador Sobral z Portugalii. Jego występ zdecydowanie wyróżniał się na tle konkurencji, bo Portugalczyk zamiast postawić na widowisko, zagrał widzom na emocjach. Utwór "Amar pelos dois" nie ma wyraźnej linii melodycznej i jest dość trudny w odbiorze, a jednak trafił do milionów widzów. Wygrana Sobrala była miażdżąca: zdobył 758 punktów zostawiając w tyle Bułgarię z 615 punktami.

Nie tylko utwór Portugalczyka się wyróżniał, zaskakujący był także wizerunek muzyka. Zamiast wykorzystać efekty specjalne, które zdominowały większość występów, Sobral po prostu stał na scenie (w za dużej marynarce) i przeżywał każdy dźwięk.

Muzyka to nie efekty pirotechniczne, to nie fajerwerki. Muzyka to uczucia. Dzisiaj wygrałem nie tylko ja. Dzisiaj wygrała muzyka - podsumował Salvador Sobral po ogłoszeniu jego wygranej.

Sobral urodził się w Lizbonie, jednak w dzieciństwie pomieszkiwał też w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii. Jest absolwentem psychologii, ale muzykę kochał od zawsze i to jej postanowił się poświęcić. To właśnie miłość do śpiewu zaprowadziła go na kolejne studia Jazzu do Barcelony.

W marcu 2016 roku Sobral wydał swój debiutanci utwór "Excuse Me", jednak szeroki rozgłos i sławę zyskał dużo wcześniej, gdyż w 2009 roku wziął on udział w portugalskiej edycji programu "Idol". 

Portugalczyk pochodzi z muzykalnej rodziny. Jego siostra, Luisa Sobral, jest na Zachodzie znaną wokalistką i kompozytorką. To ona skomponowała utwór "Amor pelas dois", dzięki któremu Sobral wygrał Eurowizję. Co ciekawe, to pierwsza zwycięska piosenka od 2007 roku wykonana w języku ojczystym.

 

Warto wspomnieć, że polska reprezentantka w konkursie, Kasia Moś, zajęła ostatecznie dopiero 22. miejsce z wynikiem 64 punktów. 

MM

Zobacz wideo
Więcej o: