• Link został skopiowany

Te zachowania Kate i Williama Was dziwiły? Nie zawsze chodziło o etykietę. Tajemnice książęcej pary

Dlaczego królowa Elżbieta skarciła księcia Williama, kiedy ten nachylił się do księcia George'a? Dlaczego para książęca nigdy nie trzyma się publicznie za ręce i dlaczego William nie nosi obrączki, choć kocha swoją żonę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.
Księżna Kate i Książę William Księżna Kate i Książę William / BULLS

Dlaczego książę William nigdy nie nosi obrączki?

Książę William podarował Kate piękny pierścionek zaręczynowy, z 12-karatowym brylantem, który wcześniej należał do jego matki. Później dołączyła do niego złota obrączka, którą książę nałożył na palec swej wybranki podczas ślubu. Ale ona wcale nie zrewanżowała mu się podobnym gestem - w czasie ślubu pary nie odbyła się wymiana obrączek.

Powodem nie jest wcale to, że William nie lubi biżuterii. Jeszcze przed ceremonią, Pałac wydał specjalne oświadczenie, w którym uprzedzał, że książę podjął taką decyzję:

Jest to związane z osobistą decyzją Williama - podano. - Para przedyskutowała i ustaliła to wcześniej. Książę zdecydował, że nie będzie nosił obrączki.

Kate i William to jedna z najbardziej znanych par na świecie, więc opcja zatajenia posiadania żony w tym wypadku na pewno odpada. Co stoi za decyzją księcia? To wie pewnie tylko jego ukochana.

}The Duke & Duchess Of Cambridge are seen visiting Youthscape in Luton  Pictured: Kate & William, Duke & Duchess Of Cambridge,Neil Warner / Splash News / #Neil Warner / Splash News/EAST NEWS

Księżna Kate, Charlotte Księżna Kate, Charlotte Jonathan Hayward

Dlaczego William i Kate kucają przy dzieciach?

Pamiętacie, jak cała rodzina królewska stała na balkonie Pałacu, a William ukucnął i pokazywał coś synkowi? Królowa na oczach całego świata kazała mu wstać. A to, że książęca para przykuca, by rozmawiać z dziećmi, to nie żaden przypadek.

Kate przeczytała w jednej z książek na temat wychowania, że dzieci o wiele lepiej radzą sobie ze stresem, kiedy rodzic zwraca się do nich z ich poziomu. Zarówno ona, jak i Wiliam wierzą, że pomoże to George'owi w sytuacjach, kiedy jest wystawiony na widok publiczny i otacza go mnóstwo nieznajomych osób.

Jednak Królowa nie uznaje tego za stosowne. Uważa, że podczas wystąpień publicznych William i Kate nie powinni schylać się ani przykucać obok dzieci.

Myślicie, że Kate czeka poważna rozmowa?

 

tCanadian Prime Minister Justin Trudeau, back left, greets Prince William, The Duke of Cambridge, as Governor General David Johnston, back, looks on upon the arrival of the Duke and Duchess of Cambridge, Kate, and their children, Prince George and Princess Charlotte, in Victoria, British Columbia, on Saturday, Sept. 24, 2016.  (Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP)Jonathan Hayward

Księżna Kate i Książę William Księżna Kate i Książę William Tim Rooke/REX/Shutterstock / $Tim Rooke/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Dlaczego nigdy nie trzymają się za ręce?

Zauważyliście, że księżna Kate i książę William NIGDY nie trzymają się za ręce ani nie okazują sobie żadnych czułości?

Myka Meier, ekspertka królewskiej etykiety, w rozmowie z "People" wyjaśniła, że nie ma to bezpośredniego związku z żadną oficjalną zasadą obowiązującą w monarchii. Kate i William wychodzą po prostu z założenia, że zachowując dystans będą... poważniej traktowani.

Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że w trakcie swoich podróży oboje "pracują" jako reprezentanci brytyjskiej monarchii. Nie okazują więc sobie publicznie uczuć, ponieważ chcą być poważnie traktowani w swojej roli.

Jest w tym logika.

Księżna Kate, książę WilliamAP

Księżna Kate, książę WilliamBULLS

Książę George Książę George HANDOUT / REUTERS / REUTERS

Dlaczego książę George zawsze nosi szorty?

Wiele osób zauważyło pewną zasadę - syn księżnej Kate i księcia Williama nigdy nie był widziany w długich spodniach. Zamiast tego, trzylatek ma pokaźną kolekcję szortów w przeróżnych odcieniach. Jak można było przypuszczać, wiąże się to z tradycją arystokracji brytyjskiej. Jej korzenie wytłumaczył w "Harper's Bazaar" ekspert od etykiety, William Hanson.

To angielski zwyczaj, żeby ubierać małego chłopca w szorty. Spodnie są odpowiednie dla starszych chłopców i mężczyzn, natomiast spodenki u chłopca to jeden z cichych wyznaczników warstwy społecznej. Choć czasy powoli się zmieniają, para długich spodni u chłopca nadal jest znakiem klasy średniej. Żaden szanujący się arystokrata czy członek rodziny królewskiej nie chciałby być uważany za kogoś z przedmieścia. Nawet księżna Cambridge - ocenił Hanson.

Oglądając zdjęcia rodziny królewskiej pochodzące z lat 80. i 90. można zauważyć, że w ten sam sposób ubierani byli w dzieciństwie także książę William i Harry.

Zwyczaj mówi, że chłopiec awansuje do noszenia długich spodni w okolicach ósmego roku życia. Historycznie tradycja ta sięga szesnastego wieku. Noworodek do pierwszego lub drugiego roku życia był ubierany w suknię (podobną do tych, w których chłopcy są chrzczeni), potem natomiast nosił ubrania składające się z niezłączonych ze sobą nogawek, które przypominały szorty. Zwyczaj ten nosił nazwę "breeching".

Britain's Prince George is seen in this photograph taken at his home in Norfolk in mid-July, and released by Kensington Palace to mark his third birthday, in London, Britain July 22, 2016. Mandatory Credit. Matt Porteous/Duke and Duchess of Cambridge/Handout via REUTERSATTENTION EDITORS - This photograph is provided to you strictly on condition that you will make no charge for the supply, release or publication of it and that these conditions and restrictions will apply (and that you will pass these on) to any organisation to whom you supply it. All other requests for use should be directed to the Press Office at Kensington Palace in writing. NO COMMERCIAL OR BOOK SALES. NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS MANDATORY CREDITHANDOUT / REUTERS / REUTERS

Książę GeorgeHANDOUT / REUTERS / REUTERS

 

Jak dalej ocenia ekspert, najprawdopodobniej zasada ta nie przejdzie w najbliższym czasie do historii, co także ma swoje uzasadnienie.

Współczesny zwyczaj wśród rodzin z wyższej klasy, aby ubierać chłopców w szorty, zapewne przetrwa jeszcze przez długi czas. Brytyjscy arystokraci zawsze chętnie trzymają się tradycji, a ta dodatkowo po cichu dystansuje ich od "reszty".

 

Britain's Prince William and Princess Charlotte look on as Prince George plays with a bubble gun at a children's party at Government House in Victoria, British Columbia, Canada, September 29, 2016. REUTERS/Chris WattieCHRIS WATTIE / REUTERS / REUTERS

Księżna Kate, książę William, książę George Księżna Kate, książę William, książę George Eddie Mulholland / AP / AP / Agencja Wyborcza.pl

Dlaczego księżna Kate nie wpuszcza księcia George'a do kuchni?

Kate wiele razy udowadniała, że lubi niekiedy uciec od konwencji. Chodzi w sukienkach z sieciówek, lata rejsowymi samolotami jak inni pasażerowie oraz... sama piecze ciasta.

Podczas jednego z wystąpień publicznych przyznała jednak, że w tym ostatnim przypadku stara się księcia George'a trzymać z daleka od kuchni.

Kiedy próbuję piec z Georgem w domu, czekolada i syrop są dosłownie wszędzie. On robi taki wielki bałagan. Całkowity chaos - zdradziła.

Rozsądna to strategia, z czym zapewne zgodzi się wiele mam. Niewykluczone jednak, że te same mamy pierwsze przyznają, że w tym szczególnym przypadku należy rozsądek schować do szafy i oddać się przyjemności wspólnego pieczenia z potomstwem. Ewentualną "katastrofą" można pomartwić się potem.

Britain's Prince William and Princess Charlotte look on as Prince George plays with a bubble gun at a children's party at Government House in Victoria, British Columbia, Canada, September 29, 2016. REUTERS/Chris WattieCHRIS WATTIE / REUTERS / REUTERS

Książę George z rodzicami i królową Elżbietą II Książę George z rodzicami i królową Elżbietą II Fot. Tim Ireland (AP Photo/Tim Ireland)

Recykling ubrań

Wspomnieliśmy, że księżna Kate lubi pokazywać się po kilka razy w tych samych kreacjach. To - powiedzmy wprost - jeszcze nie jest recykling sensu stricte, bo przecież chyba każdy z nas nosi swoje ubrania więcej niż raz i nie traktuje tego jako czegoś wyjątkowego.

W lipcu informowaliśmy, że George i Charlotte razem z nianią wybrali się niedawno do ogrodu Kensington Palace, by karmić gęsi.

Tym razem to księżniczka skradła całą uwagę. Miała na sobie czerwony kardigan i szorty, które George nosił podczas wyprawy do Australii w 2014 roku - informował wtedy "Vanity Fair".

Dodajmy, że tradycja "donaszania" ubrań jest w rodzinie królewskiej powszechniejsza, niż myślicie. Przypomnijmy tylko, że George był widziany w białym t-shircie i granatowych spodenkach, w których 30 lat temu jego ojciec uczestniczył w chrzcinach księcia Harry'ego.

File photo dated 21/12/84 of the Duke of Cambridge after attending Prince Harrys christening, as Prince Georges outfit during the Queens official birthday celebrations today was the same one his father wore nearly 32 years ago.East News

O sekretach garderoby małego księcia opowiedziała Rachel Riley, ulubiona projektantka księżnej Kate. Przyznała, że w swoich projektach inspirowała się sposobem, w jaki trzy dekady temu księżna Diana ubierała małych książąt: Williama i Harry'ego.

Patrzę na stare zdjęcia Williama i Harry'ego jako chłopców, ponieważ ich stroje są piękne. To znakomite inspiracje. Księżna Diana miała wspaniałe wyczucie stylu. Była opiekunką w przedszkolu, zatem jej stosunek do dzieci był naturalny, wiedziała, jak je ubrać. Williama i Harry'ego ubierała w rzeczy, które były odpowiednie dla dzieci - czytamy jej wypowiedź w "Daily Mail".

File photo dated 21/12/84 of (left to right) the Queen Mother, Queen Elizabeth II, Prince William, Prince Harry and the Prince and Princess of Wales after the christening ceremony of Prince Harry as the Queen turns 90 on the April 21st.East News

Książę William na okładce magazynu Książę William na okładce magazynu "Attitude" Magazyn Attitude

Książę William na okładce pisma gejowskiego

Jeszcze nigdy w historii angielskiego tronu nie zdarzyło się, żeby członek rodziny królewskiej, nie mówiąc już o następcy tronu (co prawda William jest drugi w kolejce, ale zawsze), użyczył swojego wizerunku magazynowi dla gejów, w tym przypadku "Attitude".

Nikogo nie powinno szykanować się przez wzgląd na orientację seksualną czy jakikolwiek inny powód. Nikt nie powinien być narażony na nienawistną postawę, z jaką ci młodzi ludzie zmagają się na co dzień. Młodzi geje, lesbijski i osoby transseksualne, które poznałem dzięki współpracy z "Attitude", wykazują się niebywałą odwagą mówiąc głośno o szykanowaniu i dając nadzieję tym, którzy padają ofiarą nienawiści. Ich siła i optymizm powinien zachęcać nas wszystkich do tego, by przeciwdziałać przejawom znęcania się, gdziekolwiek się z nimi spotkają. Co mógłbym powiedzieć osobom, które to czytają i zmagają się z tym problemem na co dzień? Nie tolerujcie tego. Porozmawiajcie z zaufaną osobą dorosłą, przyjacielem, nauczycielem, zadbajcie o pomoc, której potrzebujecie. Powinniście być dumni z tego, kim jesteście. Nie macie się czego wstydzić - brzmi mocne oświadczenie Williama wewnątrz magazynu.

Jak zgodnie podkreślają wszystkie zachodnie media, jest to fakt bez precedensu, ponieważ dotąd rodzina królewska nie miała w zwyczaju angażować się w żadne kontrowersyjne projekty. Może za wyjątkiem księżnej Diany, udzielającej otwartego poparcia środowiskom LGBT.

 

Książę William w Magazyn Attitude

Więcej o: