"Wyskoczyłam z probówki dopiero po pięciu latach". Studiuje medycynę, a na świat przyszła dzięki in vitro. Nowa, nietypowa Miss World

To był dobry weekend dla RPA. Agencja ratingowa Standard & Poors ogłosiła utrzymanie oceny poziomu inwestycyjnego dla kraju, narodowa drużyna rugby zdobyła Puchar świata w rugby 7, a na arenie Londyńskiego Centrum Wystawienniczego 22-letnia studentka IV roku medycyny jako trzecia obywatelka RPA w historii, została Miss World. Rolene Strauss nigdy by nie było, gdyby jej mama nie przeszła procedury zapłodnienia in vitro.
Rolene Strauss Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

Pasja

Urodzona w Mpumalanga, Rolene mieszka w Bloemfontein i studiuje tam medycynę na Uniwersytecie Free State. O udziale w konkursach piękności marzyła, gdy była jeszcze małą dziewczynką. Na świat przyszła dzięki procedurze in vitro. W 1992 roku w RPA była jeszcze na etapie eksperymentalnej. Ojciec, lekarz na oddziale położniczym szpitala uniwersyteckiego, miał dostęp do nowatorskiej technologii. Mama nie wahała się, gdy mąż zaproponował jej udział w projekcie. Był dość kosztowny (pochłonął niemal całe oszczędności pary) i długotrwały.

Wyskoczyłam z probówki dopiero po pięciu latach - śmieje się dziś Rolene Strauss.

Dziewczyna uważa dziś, że jej życie było prawdziwym prezentem i teraz jej obowiązkiem jest pomagać innym. Szczególnie w kwestiach zdrowia. 22-latka uważa, że właśnie dzięki tytułom piękności może to osiągnąć.

Bycie Miss RPA polega na dawaniu. Nie ma większego daru niż dar zdrowego życia. To, co dla mnie ważne, to ludzie i zdrowie. Teraz będę mogła mieć swój udział w tym, czego pragnie każdy chyba kraj: zdrowiu dla wszystkich - przekonuje Strauss.

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Miss World 2014 Miss World 2014 TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS

Droga do Miss World

Gdy Rolene Strauss miała 15 lat reprezentowała swój kraj w konkursie Elite Model Look International. Do dziś jest jego najmłodszą uczestniczką z RPA. Nie wygrała, ale trafiła do pierwszej piętnastki. Warto przypomnieć, że choć startowały, nie wygrały go również Cindy Crawford, Stephanie Seymour czy Gisele Bündchen.

Rolene StraussScreen z Twitter.com/RoleneStrauss

Kilka lat później Strauss walczyła o tytuł Miss RPA 2011. Znalazła się w pierwszej piątce. Po trzech latach wróciła i wygrała. Podczas uroczystości 30 marca 2014 roku reprezentowała Wolne Miasto Bloemfontein. Z tym tytułem mogła walczyć o tytuły Miss Universe 2014 i Miss World 2014. Jako że ten drugi zdobyła, na Miss Universe pojedzie pierwsza wicemiss RPA, Ziphozakhe Zokufa.

Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

Miss RPA, Rolene Strauss Miss RPA, Rolene Strauss TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS

Tytuł najpiękniejszej

Przed finałem Miss World brytyjscy bukmacherzy uznali ją za niemal pewną zwyciężczynię. O ile np. Miss Indii dawali szanse 1 do 7, to Strauss już 1 do 2. Okazało się, że mieli rację. Pokonała 122 inne kandydatki i przez najbliższy rok będzie nosić tytuł najpiękniejszej kobiety świata.

Słowa nie wyrażą uczuć, które teraz czuję. To w równym stopniu honor co odpowiedzialność. Mam nadzieję, że wszyscy będą ze mnie dumni. Dziękuję ci za wsparcie ukochane RPA! - napisała na Instagramie.

Miss South Africa Rolene Strauss is crowned Miss World 2014 by last year's winner Megan Young, at the end of the competition at the ExCel centre in London, Sunday, Dec. 14 2014. Miss Hungary Edina Kulcsar, left, was second with Miss United States, Elizabeth Safrit finishing third. (AP Photo/Alastair Grant)Alastair Grant / AP (AP Photo/Alastair Grant)

Jednym z pierwszych, którzy skomentowali wybór Strauss był prezydent Jacob Zuma.

Jesteśmy bardzo dumni, że ktoś z naszego kraju zdobył ten prestiżowy tytuł po miesiącach ciężkiej pracy i poświęcenia. Pani Strauss pokazała, że mieszkańcy RPA też mogą zabłysnąć na światowej scenie - stwierdził południowoafrykański przywódca.

Rolene Strauss of South Africa (C) is crowned Miss World 2014, as Elizabeth Safrit of the U.S. (R) and Edina Kulczar of Hungary (L) who placed third and second respectively, look on at the ExCel Centre in east London, December 14, 2014. Contestants from 126 countries are in London to compete in the 2014 Miss World competition, the 63rd time the annual event has taken place. REUTERS/Toby Melville (BRITAIN - Tags: FASHION ENTERTAINMENT)TOBY MELVILLE / REUTERS / REUTERS

Rolene Strauss Rolene Strauss Screen z Twitter.com/RoleneStrauss

Marzenia

Już jako mała dziewczynka chciała być Miss RPA. W roku 2000 obserwowała wybory w telewizji. Potem miała okazję, by poznać koronowaną wówczas Jo-Ann Strauss. Zbieżność nazwisk jest przypadkowa, zbieżność marzeń o sławie już nie.

Słysząc słowa Miss RPA dostaję gęsiej skórki. Noszę w sobie ogień, płonącą miłość do naszego kraju. Stałam się tym, kim jestem, bo całe życie dawano mi możliwość rozwoju. Teraz ja chcę dawać ją innym - zapewnia.

 Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene StraussScreen z Twitter.com/RoleneStrauss

Rolene Strauss Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

Przyszłość

By startować w konkursach Miss RPA i Miss World musiała zawiesić studia. Teraz może wrócić na uczelnię i dalej się kształcić. W przyszłości Rolene Strauss chciałaby zdobyć tytuł doktora, zrobić dyplom MBA i otworzyć klinikę dla kobiet.

Rolene StraussScreen z Twitter.com/RoleneStrauss

Do niedawna korzystała z tytułu Miss RPA i związanych z tym przywilejów dla dobra innych. Została twarzą kampanii prowadzonej przez Proctor & Gamble skierowanej do dorastających dziewczynek w wieku szkolnym "Keeping Girls in School? (zatrzymując dziewczynki w szkole). Nie mając pieniędzy na środki sanitarne, m.in. podpaski, dojrzewające nastolatki z RPA opuszczają średnio 12 tygodni zajęć lekcyjnych w roku.

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene Strauss z rodzicami Rolene Strauss z rodzicami Screen z Twitter.com

Rodzina

Rolene Strauss chętnie powtarza, że miała szczęście dorastać w kochającej i wspierającej ją rodzinie. Studiuje na tej samej uczelni, co jej rodzice - University of the Free State w Bloemfontein. Wybrała nawet ten sam kierunek, co jej tata.

Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

Ojciec na medycynie, mama na pielęgniarstwie. Poznali się na korytarzu uniwersyteckiego szpitala. Wtedy zaczął ją uwodzić. Zakochali się i pobrali. Chcieli założyć rodzinę. Po długich pięciu latach (i wydaniu większości oszczędności) wyskoczyłam z probówki. Byłam pierwszym dzieckiem urodzonym na uniwersytecie dzięki in vitro. Po roku urodził się mój brat. Mama mówi, że został zesłany z nieba. Teraz gra w rugby w drużynie młodzików i na uniwersytecie uczy się na specjalistę ds. kosztów - Rolene opisuje najbliższych.

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Jonathan Jansen Jonathan Jansen Screen z Twitter.com/JJ_UFS

Wzór

Za wzór do naśladowania Rolene uważa prof. Jonathana Jansena, rektora jej uczelni Free State.

Nie boi się bronić swoich przekonań, kocha swoją pracę i poświęca całego siebie dla studentów. Pierwsza przyznam, że chce tylko najlepszego dla swoich studentów i wspiera ich we wszystkim, co robią. Wszyscy możemy uczyć się od prof. Jansena. Kochaj swoją pracę, bądź pokorny i pozwól, by splendor spływał na innych - wyznaje Strauss.

Jej idol na wieść o wygranej swojej studentki zareagował niezwykle emocjonalnie.

Przestań płakać! Tak cholernie dumny z własnej studentki. Uniwersytet Free State dziś świętuje. Brawo Rolene. Podnosisz nas na duchu - napisał na Twitterze.

Jonathan JansenScreen z Twitter.com/JJ_UFS

Rolene Strauss Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

Odpoczynek

Im więcej robisz, tym więcej zrobisz. Tak często mówiła mama do małej Rolene. Dziś 22-latki do aktywności zachęcać nie trzeba.

Uwielbiam grać w minigolfa, ćwiczyć i chodzić do kina. Słucham dużo edukacyjnych audiobooków. Gdy nie czytam literatury medycznej z zakresu ginekologii i chirurgii, czytam książki, które inspirują. Ostatnio czytałam "Alchemika" Paulo Coelho. Słuchając muzyki sięgam po Bellamy Brothers, Tim McGraw, Brad Paisley, Ben Howard, Jack Johnson, Mango Groove, Theuns Jordaan, Riana Nel, Retief Burger czy Hillsong. Z seriali chętnie oglądam "Grey's Anatomy" oraz "Bones" - Miss World wymienia.

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene Strauss Rolene Strauss Screen z Instagram.com/rolenestrauss

10 rzeczy, które powinniście wiedzieć o Rolene Strauss

Oryginalną listę ułożył ukochany nauczyciel akademicki nowej Miss World, prof. Jansen. My ją lekko tylko uzupełniliśmy.

 1. Jest dzieckiem z "probówki" poczętym w uniwersyteckim laboratorium
 2. Do 21. roku życia miała trzech chłopaków
 3. Nie jest modyfikowana genetycznie (jej słowa)
 4. Jej tata na University of the Free State studiował medycynę, mama pielęgniarstwo
 5. Przekazała część pieniędzy z nagrody na kampanię dożywiania uczniów
 6. Złoty medalista olimpijski Chad le Clos (niemal) zemdlał na jej widok
 7. Tytuł Miss RPA zdobyła dopiero za drugim podejściem
 8. Opiekuje się akcją dbającą, by z powodów zdrowotnych dziewczynki nie opuszczały lekcji
 9. Ma zdjęcie gdzie jako 8-latka pozuje z inną Miss RPA, także o nazwisku Strauss
 10. Jej ulubiona potrawa to przyrządzane przez mamę ogony wołowe z kukurydzą.

Rolene StraussScreen z Instagram.com/rolenestrauss

Rolene Strauss Screen z Twitter.com/RoleneStrauss

  Więcej o: