Wyniki badań opracowywane są na podstawie raportu europejskiego projektu badawczego EU Kids Online , w którym uczestniczyło 25 krajów, w tym Polska. Celem badań jest dostarczenie danych z zakresu doświadczeń i zwyczajów dzieci oraz ich rodziców w zakresie korzystania z internetu.
Co wynika z raportu? Według młodych ankietowanych, najczęściej wymienianym zagrożeniem w sieci jest kontaktowanie się z nieznajomymi osobami . Co piąty badany między 11 a 16 rokiem życia miał kontakt w sieci z treściami mogącymi zaszkodzić kształtującemu się w tym wieku systemowi wartości, a co siódme dziecko otrzymało wiadomości o podtekście seksualnym. Jak się okazało, w polskim badaniu aż 41% dzieci i nastolatków stwierdziło, że miało kontakt z negatywnymi zjawiskami w sieci, takimi jak pornografia, czy agresja oraz, że zdarzyło im się odbieranie napastliwych wiadomości. Co ciekawe, większość ankietowanym, nie doznało z tego powody przykrości emocjonalnych. Jednym słowem, trafiamy na takie rzeczy, ale przyjmujemy je na spokojnie.
Jeśli zaś chodzi o uzależnienie, zasada jest prosta. Im więcej czasu młodzi ludzie spędzają w sieci, tym większe prawdopodobieństwo, że uzależnią się od internetu. Jakie są symptomy uzależnienia? To zakłócenia snu , niemożność zaspokojenia potrzeby pokarmu , problemy w szkole , brak innych zainteresowań , p otencjalne konflikty w rodzinie i funkcjonowaniu społecznym a także trudności w ograniczeniu lub zwalczaniu chęci ciągłego przebywania w sieci . Symptomy uzależnienia zaobserwowało u siebie od 18 do 40 % badanych!
źródło:edukacja.gazeta.pl