Młode gwiazdy show-biznesu zachęcają. Środowisko jest czymś czym żyjemy. Tu rozmnożyły się organizmy, które w dużym stopniu są ważnym czynnikiem w życiu innych młodych organizmów. Do środowiska zaliczamy także elementy organizmów nieożywionych, np. skały. Człowiek jest jednostką, która niepodświadomie je niszczy. Skoro my niszczymy, to tylko my możemy temu zapobiec.
Oto kilka sposobów, które nie wymagają dużej siły, aby z powrotem postawić środowisko na nogi:
1. Zużywanie mniejszej ilości wody podczas porannej toalety . Gdy myjemy zęby woda z kranu niepotrzebnie się zużywa. Skoro potrzebujemy jej tylko do wypłukania zębów, to po co wciąż ma lecieć? Warto zauważyć, że podczas kilku minutowej toalety wycieka co najmniej 5 litrów wody. Może wydaje nam się to mało, ale gdyby obliczyć tygodniowe zużycie wody, a potem miesięczne i roczne przez każdego członka rodziny suma zbliża się do tysięcy niepotrzebnych litrów.
Ciekawostka : w innych krajach np. w Wielkiej Brytanii, osoby we własnym domu mają prysznic na pieniądze. Jest to bardzo oszczędne, ponieważ wtedy leci określona ilość wody, za pieniądze, które już zdążyłeś zapłacić.
2. Korzystanie z toreb wielokrotnego użytku . W wielu supermarketach torby foliowe, które w środowisku rozkładają się przez 200 lat, zamieniono na torby papierowe lub bioekologiczne, które rozkładają się przez 100 lat. Widać różnicę, ale wiek czasu czekania to bardzo długo. Zamiast tego można używać toreb z materiału, które są na pewno praktyczniejsze i modne. Ową torbę można kupić lub zrobić według własnego pomysłu. Torba nie musi być używana tylko na zakupy a również do codziennych przyjemności. Materiały możemy znaleźć w sklepach takich jak Empik.
3. Wyrzucanie pustych butelek plastikowych bez etykiety . Wyrzucanie butelek bez etykiety może nam się wydawać śmieszne. Ale dzięki temu butelki mogą zostać ponownie użyte.
4. Godzina dla Ziemi . Akcja nam na pewno znana. Odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca, mająca na celu zachęcenie ludzi do wyłączenia na jedną godzinę światła i innych urządzeń elektrycznych. Taka akcja zdarza się jedynie raz, a ma duży wpływ nad zmianami w klimacie. Z pewnością powinno odbywać się to częściej. Jednak na co dzień indywidualnie także macie taką możliwość np. odłączanie ładowarek, telewizorów, radia i innych przedmiotów z gniazdka.
5. Sprzątanie Ziemi . Wraz z przyjaciółmi w szkole, zamiast lekcji możecie zorganizować wypad do lasu. Las jest miejscem publicznym, i większość nie zwraca uwagi na to, że żyją w nim zwierzęta, którym szkodzą odpadki. Wysprzątanie lasu raz w roku jest na prawdę bardzo ekologiczne i pożyteczne. Uwaga ! Pamiętajcie, aby nie niszczyć niejadalnych grzybów i roślin pod ochroną!
Oto tylko kilka pomysłów na to, żeby choć w małym stopniu stać się ekologicznym. Istnieje takie powiedzenie, że czysty człowiek to porządny człowiek. Wiemy także, że w dużym stopniu nasza planeta jest niszczona, przez fabryki, samochody, pociągi itd. a na to wpływu niestety nie mamy. Wyżej wymienione przykłady nie wymagają wysiłku a są z pewnością cenne.
Nie musimy szaleć na punkcie ekologii, ale odrobina pomocy się należy. Skoro natura daje nam żyć odwdzięczmy się choćby w ten prosty sposób.