Twarz Władimira Putina mówi więcej, niż jego słowa. Strach i obrzydzenie, kiedy wspomina o USA i NATO

Dr Patryk Wawrzyński wziął pod lupę obydwa przemówienia Władimira Putina. Możecie się zdziwić, jakie emocje mu towarzyszyły.

Bądź na bieżąco. Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

23 lutego Władimir Putin wygłosił nieoczekiwane orędzie do narodu. Środowe przemówienie zostało potraktowane przez resztę świata jako agresywna propaganda. Prezydentowi Rosji marzy się powrót ZSRR. Dr Patryk Wawrzyński, który zajmuje się badaniem komunikacji emocjonalnej, zachowania i mowy ciała, przeanalizował to, w jaki sposób mówił Putin i jak reagowało jego ciało.

Zobacz wideo W orędziu Putin ostrzegł Zachód przed interwencją. "Odpowiedź Rosji będzie natychmiastowa i doprowadzi do konsekwencji, z którymi jeszcze się w historii nie spotkaliście"

Ekspert przeanalizował mimikę Władimira Putina podczas pierwszego przemówienia

Dr Patryk Wawrzyński twierdzi, że główną emocją, która jest widoczna praktycznie przez cały czas na twarzy rosyjskiego prezydenta jest nie złość, a smutek. Jest ona głównie widoczna w części, która dotyczyła historii i relacji rosyjsko-ukraińskich. Według doktora jest to smutek nostalgiczny. Władimir Putin tęskni za dawnymi czasami, kiedy to Rosja była największym mocarstwem na świecie. 

Kulminacyjny moment, kiedy smutek był najsilniejszą emocją, wystąpił, gdy prezydent Rosji mówił o upadku Związku Sowieckiego. Te same emocje towarzyszą Władimirowi Putinowi, kiedy wspomina o tym, że Ukraina nie chce blisko współpracować i nie chce czerpać z korzyści, które Rosja oferuje. Wedle eksperta jest to dla niego zerwana przyjaźń. 

Ekspert twierdzi, że nie widać silnych ekspresji złości, agresji. Wiele jest nostalgii, żalu, niezadowolenia. Według Warzyńskiego, fakt, że Ukraina szuka własnej tożsamości, pragnie stać się członkiem NATO, współpracować z państwami Unii Europejskiej, napawa Putina ogromnym smutkiem.

Lekki strach, który natychmiast maskowany był smutkiem, pojawiał się, gdy Władimir Putin komentował amerykańskie wsparcie militarne dla Ukrainy. Jednak ta emocja nie odgrywała dużej roli w tym przemówieniu.

Władimir PutinWładimir Putin Fot. screen YouTube Alpaka Innovations

Główną emocją, która towarzyszy rosyjskiemu przywódcy, kiedy mówi o bliskich relacjach Ukrainy z krajami zachodnimi, NATO i Stanami Zjednoczonymi, jest obrzydzenie. I to ta emocja towarzyszyła Władimirowi Putinowi, kiedy mówił o relacjach Stanów Zjednoczonych, NATO, państw zachodnich z Rosją. 

Władimir PutinWładimir Putin Fot. screen YouTube Alpaka Innovations

Mimo że orędzie pełne było gniewu, na twarzy rosyjskiego przywódcy widać go było o dziwo sporadycznie. Złość była głównie skierowana na państwa zachodnie, które, zdaniem Władimira Putina, bezprawnie ingerują w interesy Rosji.

Władimir PutinWładimir Putin Fot. screen YouTube Alpaka Innovations

Zdaniem dr. Patryka Wawrzyńskiego pierwsze orędzie absolutnie nie wskazywało, że prezydent Rosji ma zamiar zaatakować Ukrainę. Było przepełnione nostalgią za dawnymi czasami i smutkiem, ale nie agresją.

 

Drugie przemówienie Władimira Putina to już niekontrolowana złość 

W czwartkowy poranek przemówienie Władimira Putina było zupełnie inne. Był to przywódca przepełniony agresją i gotowy do wojny. Drugie wystąpienie nie było przygotowane tak dobrze, jak pierwsze, dlatego zdaniem eksperta widać tu bardziej prawdziwe, nietłumione emocje.

Początkowo przepełniony smutkiem Władimir Putin odwołuje się znowu do historii oraz krytykuje Zachód. Po kilkunastu minutach wszystko jednak się zmienia. Smutek na stałe zostaje zastąpiony gniewem. W ostatnich czterech minutach przemówienia złość była najsilniejszą emocją widoczną na jego twarzy. Kiedy rosyjski przywódca deklaruje, że jego kraj gotowy jest na każdy scenariusz konfliktu, cała jego mowa ciała wskazuje na to, że puściły mu nerwy.

Władimir PutinWładimir Putin Fot. screen www.alpakainnovations.com

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Relacja na żywo

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy

Więcej o:
Copyright © Agora SA