Groby gwiazd PRL. Miejsce spoczynku Kory z autografem. Nagrobek Zaniewskiej zdobiony czerwonymi kwadratami

Wśród tysięcy nagrobków, które na przełomie października i listopada utoną w morzu kwiatów i płonących zniczy, są i te upamiętniające znane postaci nie tylko z czasów PRL. Zobaczcie, jak wyglądają miejsca spoczynku idoli kilku pokoleń Polaków.

Pomniki nagrobne wielu znanych osób to niemal dzieła sztuki - na specjalne zamówienie zaprojektowali je i wykonali artyści. Nierzadko są to groby odwiedzane i oglądane tłumnie, dlatego przez cały rok płoną tam znicze oraz przybywa świeżych kwiatów. Na przełomie października i listopada, ze zrozumiałych względów, zbiera się nad nimi jeszcze więcej odwiedzających, członków rodzin zmarłych, wielbicieli, a także przechodniów, którzy oddają się zadumie. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak dziś wyglądają nagrobki sław z czasów PRL - Aliny Janowskiej, Xymeny Zaniewskiej, Violetty Villas, Kory, Stanisława Mikulskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena oraz Tadeusza Chmielewskiego. 

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk: Przeżywałam śmierć mamy na oczach całej Polski

Grób Violetty Villas

Grób Violetty VillasGrób Violetty Villas Plotek exclusive

Violetta Villas spoczęła na warszawskich Powązkach. Artystka odeszła w wieku 73 lat, 5 grudnia 2011 roku. Prawdopodobną przyczyną przedwczesnej śmierci gwiazdy były zmiany chorobowe oraz pourazowe - śpiewaczka ostatnie miesiące życia spędziła w skrajnie złych warunkach sanitarnych, zaniedbana pod względem zdrowotnym, przebywając pod "opieką" gosposi, Elżbiety Budzyńskiej. Pracownica gwiazdy usłyszała zarzuty dotyczące nieudzielenia pomocy podopiecznej oraz znęcanie się nad nią psychiczne i fizyczne. Została skazana na ponad dwa lata więzienia. Ponieważ Budzyńska skutecznie odizolowała piosenkarkę od świata, nikt nie mógł jej pomóc. Ostatnie godziny życia gwiazdy, jak potwierdzono, musiały być agonią. Fani nie mogą tego przeboleć. Do dziś chętnie odwiedzają jej grób, zwieńczony prostym szaro-czarnym pomnikiem, który zdobi portret Violetty ujęty w owal. 

Grób Xymeny Zaniewskiej

Grób Xymeny ZaniewskaGrób Xymeny Zaniewska Wiki Commons /Jan Bielecki/East News

Xymena Zaniewska była projektantką mody, architektką i scenografką, uznawaną dziś za autorkę polskiej szkoły scenografii. Artystka zmarła 12 lutego 2016 roku, dożywszy pięknego wieku 89 lat. Została pochowana w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jej nagrobek, jak można było się tego spodziewać, to prawdziwe funeralne dzieło sztuki - połączenie prostej, niemal minimalistycznej formy architektonicznej z żywym motywem roślinnym. Czarną płytę zdobią złote litery oraz kolorowe kwadraty, które komponują się z czerwonymi owocami irgi porastającej grób.

Grób Kory

Grób KoryGrób Kory Wiki commons, EastNews

Kora odeszła 28 lipca 2018 roku po długiej chorobie nowotworowej. Legenda polskiego rocka przeżyła 67 lat i spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pomnik, który zwieńcza jej grób, wykonano z czerwonego granitu i uzupełniono wyrytym autografem gwiazdy. Wygrawerowano też datę urodzin wokalistki, a datę śmierci zastąpiono symbolem nieskończoności. Całość zdobi roślinna brama oraz rzeźba siedzącej kobiety. Na nagrobku często pojawiają się orzechy dla wiewiórek, przynoszone przez bliskich oraz fanów wokalistki, którzy wiedzą, że tego sobie życzyła, bo kochała zwierzęta. 

Grób Aliny Janowskiej

Grób Aliny Janowskiej-Zabłockiej i Wojciecha ZabłockiegoGrób Aliny Janowskiej-Zabłockiej i Wojciecha Zabłockiego WikiCommons, EastNews

Ostatnia droga Aliny Janowskiej zaczęła się w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, a zakończyła w nowej Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości pogrzebowe aktorki i dawnej łączniczki AK miały charakter wojskowy. Podczas ceremonii obecni byli m.in. weterani Powstania Warszawskiego. Artystka odeszła 13 listopada 2017 roku w wieku 94 lat. Obok aktorki, trzy lata później, pochowano jej drugiego męża, Wojciecha Zabłockiego. Pomnik małżeństwa to dwie bliźniacze czarne głowice (płyty napisowe) ustawione pod skosem na szarym marmurze, uzupełnione portretami w sepii. 

Grób Marka Grechuty

Grób Marka GrechutyGrób Marka Grechuty EastNews/WikiCommons

Najsłynniejszy bard Krakowa spoczął na Cmentarzu Rakowickim, w Alei Zasłużonych. Artysta zmarł nagle nocą 9 października 2006 roku. Powodem jego śmierci była niewydolność krążenia. Pieśniarz, poeta i kompozytor przeżył 61 lat. Grób, w którym został złożony, wieńczy pomnik z jasnego kamienia ozdobiony popiersiem artysty. Grechuta jest na nim przedstawiony jako młody człowiek trzymający w dłoni figurkę konika. Po dwóch latach od pogrzebu nagrobek muzyka został obsadzony krzewami dzikiego wina.

Grób Stanisława Mikulskiego

Grób Stanisława MikulskiegoGrób Stanisława Mikulskiego EastNews, WikiCommons

Stanisław Mikulski przeżył 85 lat. 27 października 2014 roku kres jego życiu położyła choroba nowotworowa. Aktor, najlepiej kojarzony z roli w "Stawce większej niż życie", został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pomnik z ciemnego granitu na jego mogile udekorowano złotymi literami oraz płaskorzeźbami klatek filmowych i maski teatralnej

Grób Czesława Niemena

Płyta nagrobna Czesława NiemenaPłyta nagrobna Czesława Niemena WikiCommons/EastNews

Czesław Niemen, zgodnie z wolą, którą wyraził przed laty, po śmierci został skremowany, a jego prochy złożono do urny, która znajduje się w katakumbach na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Artysta zmarł 17 stycznia 2014 roku z powodu powikłań po zapaleniu płuc. Był hospitalizowany z powodu pogarszającego się stanu zdrowia - pieśniarz latami zmagał się z chorobą nowotworową. Przeżył 65 lat.

Grób Tadeusza Chmielewskiego

Grób Heleny i Tadeusza ChmielewskichGrób Heleny i Tadeusza Chmielewskich WikiCommons

Nagrobek Haliny i Tadeusza Chmielewskich, choć pozornie stanowi prostą i minimalistyczną nowoczesną konstrukcję, należy do najbardziej oryginalnych. Składa się z dwóch stojących głowic - białej, poświęconej reżyserowi, oraz czarnej, upamiętniającą jego żonę. Na płycie wygrawerowano tytuły filmów, które wyreżyserował Chmielewski, a obok posadzono kilka gatunków roślin ozdobnych. Na czarną głowicę naniesiono grawer w kształcie serca, w który wkomponowano napis "Kocham Halinę".

Odwiedzicie w tym roku któreś z tych miejsc?

Fotografie nagrobków innych znanych postaci znajdziecie w galerii w górnej części artykułu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.