Andrzej Duda przeprasza za "narażenie ludzi na procedury kwarantanny". Samoizolacji poddała się także Agata Duda

W krótkim wideo głowa państwa zwróciła się do obywateli. Andrzej Duda zdradził, że samoizolacji poddała się również jego małżonka, Agata Duda.

W sobotę rano rzecznik prezydenta poinformował, że Andrzej Duda poddał się testowi na koronawirusa. Jego wynik okazał się pozytywny. 

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Duda zakażony koronawirusem. "Wynik okazał się pozytywny". Wiemy, jak się czuje prezydent

Prezydent w piątek spotkał się między innymi z Igą Świątek, którą odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zarówno tenisistka, jak i jej zespół, poddali się kwarantannie. 

ZOBACZ TEŻ: Iga Świątek spotkała się z Andrzejem Dudą, który ma koronawirusa. Teraz ujawniła, jak się czuje. Zrobiła test

Andrzej Duda ma koronawirusa. W krótkim wideo zwrócił się do obywateli

Kilka godzin po tym, jak informacja o stanie zdrowia prezydenta ujrzała światło dzienne, Andrzej Duda nagrał krótkie wideo, które opublikował na swoim profilu na Twitterze. Głowa państwa poinformowała, że czuje się dobrze i zakażenie przechodzi bezobjawowo:

Szanowni Państwo, witam Państwa bardzo serdecznie w to sobotnie popołudnie, niestety dla mnie niezbyt dobre, ponieważ w wyniku przeprowadzonego testu wiem, że jestem chory na koronawirusa. Nie odczuwałem i nie odczuwam żadnych symptomów, zwłaszcza tych najbardziej typowych, jak zanik smaku czy zanik węchu. Niczego takiego nie miałem i nie mam. Wynik testu jest absolutnie jednoznaczny. Czuję się dobrze w tej chwili. Najbliższe dni, kiedy będę razem z żoną w samoizolacji, będę pracował zdalnie. Nie ma z tym żadnego problemu. Jak Państwo widzicie, jestem w pełni sił. Mam nadzieję, że tak pozostanie. Natomiast fakt jest faktem, muszę być odizolowany, a tych zasad izolacji wspólnie z żoną w sposób żelazny przestrzegamy.

Andrzej Duda przeprosił także wszystkich, z którymi widział się w ostatnich dniach, za narażenie ich na "procedury kwarantanny": 

Chciałem przeprosić wszystkich tych, którzy są narażeni na procedury kwarantanny w związku z tym, że spotykali się ze mną w ostatnich dniach. Gdybym odczuwał jakiekolwiek symptomy koronawirusa, wszystkie spotkania byłyby odwołane. Staraliśmy się zachować środki ostrożności, wszystkie, które w ostatnim czasie były wdrażane, maseczki, rękawiczki w sytuacjach bezpośredniego zetknięcia, mam nadzieję, że nikt z Państwa nie zachoruje. Wierzę, że środki ochrony, trzymane odległości, dystanse społeczne, były wystarczające.

Prezydent zaapelował również do obywateli, aby pomagali seniorom, którzy znajdują się w grupie ryzyka oraz do nich samych, aby zachowali ostrożność i w miarę możliwości pozostali w domach:

Przede wszystkim proszę, aby dbać o seniorów. Zbliża się dzień wszystkich świętych, dzień zaduszny, okres, w których tradycyjnie spotykamy się z rodzinami i idziemy na groby naszych najbliższych. To czas kiedy spotykamy się z naszymi rodzicami i naszymi dziadkami. Proszę, żebyśmy byli szczególnie na nich wyczuleni. To dla nich koronawirus jest zwłaszcza niebezpieczny. Prosiłbym, aby w miarę możliwości seniorzy pozostali w domu, nie wychodzili w miejsca publiczne, gdzie teoretycznie mogą ulec zakażeniu. Proszę, aby o seniorów dbać. Pytać, czy nie potrzebują czegoś, szczególnie wtedy, kiedy decydują się pozostać w domu i nie wychodzić na zewnątrz nawet do sklepu.

Zobaczcie nagranie.

Więcej o: