Will Smith, Harvey Weinstein, Bill Cosby i Roman Polański - to tylko część osób z listy tych, którzy zostali przez Akademię wykluczeni z Oscarów i nie wolno im uczestniczyć w ceremonii. W kwestii naruszenia kodeksu postępowania zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej stosuje twarde zasady i pilnie ich przestrzega. Oto gwiazdy, którym zabroniono brania udziału w najważniejszym wydarzeniu w świecie filmu.
Podczas ceremonii wręczania Oscarów w 2022 roku doszło do skandalicznej sytuacji, kiedy Will Smith wbiegł na scenę i niespodziewanie spoliczkował Chrisa Rocka. Emocjonalna reakcja aktora była odpowiedzią na to żart prowadzącego z żony Smitha, Jady Pinkett Smith. W konsekwencji zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłosił, że Smith otrzymuje dziesięcioletni zakaz wstępu na galę Oscarów w ramach kary za jego zachowanie podczas ceremonii w Dolby Theatre. Aktor z pokorą przyjął ten "wyrok" i podkreślił, że szanuje decyzję Akademii.
Co ciekawe, jeszcze tego samego wieczoru Smith ponownie pojawił się na scenie i odebrał Oscara za pierwszoplanową rolę męską w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina". Po czterech miesiącach od skandalicznych wydarzeń Smith opublikował obszerny wpis w mediach społecznościowych, gdzie zwrócił się do komika z przeprosinami.
Will Smith nie jest jednym, który musi się mierzyć ze wpisaniem na czarną listę przez Akademię. Do wspomnianego grona należą także m.in. Carmine Caridi. Aktor znany m.in. z "Ojca chrzestnego II" stał się pierwszą osobą wydaloną z Akademii w 2004 roku. Powodem było udostępnianie ściśle tajnych filmowych screenerów, czyli kopii promocyjnych filmów, które wysyłane są do krytyków przed oficjalną premierą.
Harvey Weinstein został wyrzucony z Akademii w 2017 roku po serii oskarżeń o przemoc seksualną. Bill Cosby został wpisany na czarną listę po zaledwie miesiącu od tego, jak został skazany za odurzenie i napaść na seksualną na koszykarkę Andreę Constand. Jego wydalenie niosło za sobą nowy kodeks etyczny. To właśnie na mocy tego dokumentu Roman Polański został wydalony z Akademii. Przypomnijmy, że reżyser przyznał się do stosunku seksualnego z nieletnią, a w 1977 roku uciekł do Francji. Co ciekawe, artysta już po swoim haniebnym uczynku w 2003 roku otrzymał statuetkę za "Pianistę".
Na koniec warto dodać, że Akademia coraz surowiej podchodzi do naruszeń etycznych, a lista wykluczonych wciąż się wydłuża, co jasno daje do zrozumienia, że Hollywood przestaje być miejscem dla tych, którzy nadużywają swojej władzy i statusu.