"Big Brother" powrócił, a tam... koleżanka Maffashion i znana blogerka. To zupełnie inny program niż 17 lat temu

Nowa edycja "Big Brothera" ruszyła z przytupem. Pierwsze wrażenia? Jeśli liczycie na to, że poznacie nową Manuelę czy Gulczasa, jesteście w błędzie. TVN zamiast na różnorodność postawił na jeden typ człowieka: instagramowego celebrytę.

Pierwszą i najnowszą edycję "Big Brothera" dzieli 17 lat. Tym, którzy doskonale pamiętają Gulczasa i Manuelę, może wydać się, że to stosunkowo niedużo, a jednak po obejrzeniu premierowego odcinka dostrzega się pokoleniową przepaść. Ludzie, którzy weszli do domu Wielkiego Brata, sprawiają wrażenie, jakby wyszli spod kalki: prawie wszyscy mieszkają w dużych miastach (wielu za granicą), są młodzi (tylko dwóch uczestników przekroczyło czterdziestkę), atrakcyjni i wyglądają, jakby nie wychodzili z siłowni. Mają aspiracyjne podejście do życia: chcą być aktorami, celebrytami, znawcami mody. Można wpaść w kompleksy, jeśli w porę nie uświadomimy sobie, że polskie społeczeństwo tak nie wygląda. Dużo pozorów i mało prawdziwego życia - brzmi znajomo? Brzmi jak Instagram. 

Zróbcie ze mnie celebrytkę

21-letnia Natalia Wróbel nie ma za wiele do powiedzenia na swój temat oprócz tego, że przyświeca jej jasny i sprecyzowany cel: chce być celebrytką. Nie przeszkadza jej, że może być odebrana jako osoba próżna, bo przecież w życiu chodzi o to, żeby się dobrze bawić. Gdy spełni swoje marzenie, będzie "chodzić z imprezy na imprezę i reklamować ubrania". Już na wstępie trudno ją polubić, choć gdy się nad tym zastanowić, dziewczyna ma dużą zaletę: jest szczera. Bo nie można oprzeć się wrażeniu, że podobne oczekiwania wobec programu ma prawie każdy z uczestników, tylko nikt nie mówi o nich głośno. 

30-letnia Magda Wójcik mieszka w Londynie i od zawsze miała - jak mówi - "passion for fashion". Być może właśnie miłość do mody okazała się wspólnym tematem z Maffashion, z którą Magda dobrze się zna. Jedna z najbardziej znanych blogerek w Polsce kibicowała swojej koleżance na Instagramie:

Błyszcz tam! - napisała. 

Magda Wójcik, MaffashionMagda Wójcik, Maffashion Instagram.com/maffashion_official/

Pozostali uczestnicy show też nie są w sieci anonimowi. Justyna Żak to vlogerka, która ma już ponad 220 tys. subskrypcji na YouTubie i 70 tys. obserwatorów na Instagramie. Łukasz Darłak przedstawił się jako "psycholog mieszkający w Anglii", ale zapomniał wspomnieć, że ma też angaż w innej produkcji TVN-u. W serialu paradokumentalnym "19+" wciela się w rolę Błażeja. Tomasz Urban natomiast wygląda jak żywcem wyjęty z okładek kolorowych magazynów albo sesji zdjęciowej luksusowej marki i okazuje się, że nie jest to mylne wrażenie - 34-latek jest modelem.

Patrzmy dalej. Oleh Riaszeńczew ma 20 lat i przyjechał do Polski z Ukrainy w poszukiwaniu lepszego życia. W ojczystym kraju robił karierę sportową: najpierw trenował akrobatykę, potem boks. W obu dyscyplinach zdobywał nagrody w krajowych mistrzostwach, ale w Polsce pracuje jako budowlaniec i marzy o aktorstwie. Czy program mu pomoże w realizacji marzeń? Z pewnością na to liczy. Podobnie jak cała reszta.

Zwykli ludzie kontra aspirujące gwiazdy

Sukces pierwszej edycji programu był uwarunkowany przez kilka czynników. Reality show było w Polsce czymś nowym i kontrowersyjnym. Już sam ten fakt gwarantował oglądalność przynajmniej na początku. Ale tym, co zatrzymało ludzi przed telewizorem, okazali się uczestnicy, wśród których nie było dwóch podobnych osób. 

Big BrotherBig Brother EAST NEWS

Ludzie różnych zawodów, osobowości i w różnym wieku. Z małych i dużych miejscowości. Nie wszyscy się lubili, czasami wchodzili nawet w ostre konflikty, ale wydawali się autentyczni i prawdziwi. Chyba dlatego wciąż ich wspominamy i zastanawiamy się, co u nich słychać: u wyniosłej Alicji, zarażającej śmiechem Manueli czy Janusza Dzięcioła - skromnego strażnika miejskiego, który okazał się zwycięzcą programu. Czy ktoś taki miałby szansę wygrać dziś show? Czy może jest zbyt zwyczajny, bo nie ma konta na Instagramie i za mało lajków na Facebooku? Tego się nie dowiemy, bo nikt taki nie przeszedł nawet etapu castingów. Nowy "Big Brother" nie jest miejscem dla "zwykłych ludzi", brakuje tam charakterów, z którymi przeciętny Kowalski mógłby się utożsamić. Czy to znaczy, że program będzie nudny? Wątpię. Ale na autentyzm chyba nie mamy co liczyć. 

Wiktoria Jakubowska

Więcej o:
Komentarze (47)
"Big Brother" powrócił, a tam... koleżanka Maffashion i znana blogerka. To zupełnie inny program niż 17 lat temu
Zaloguj się
 • ktos210

  Oceniono 59 razy 49

  Jaki poziom intelektu trzeba posiadać, żeby tracić czas na oglądanie takiej kupy?

 • Gość: Jas

  Oceniono 47 razy 41

  Kompletne dno. Szkoda każdej minuty.

 • Gość: Cerrie35

  Oceniono 37 razy 29

  Przecież najwidoczniej w dzisiejszych czasach chodzi. Aby tworzyć zawody z d**y, gdzie głupim ludziom się wmawia, iż ci ludzie są im niezbędni do życia. W ten sposób odciąga się społeczeństwo od naprawdę ważnych spraw. A głupie społeczeństwo zajęte bzdurami, i coraz bardziej tymi bzdurami ogłupiane nie jest w stanie podejmować rozsądnych decyzji np. dotyczących spraw Polski i tego jak nam w tym kraju się żyje. No bo co takiej głupiej Iksińskiej więcej do szczęścia potrzeba? Co tam dla niej ewentualny kryzys w państwie, skoro jest szczęśliwa jak ma dostęp do neta i do profili na portalach społecznościowych ludzi, którzy zapełniają jej bezwartościowy wolny czas.

 • Gość: Misia Gdańsk

  Oceniono 26 razy 22

  Nie od dziś wiadomo , że tvn bierze do swoich programów statystów. Nie wiem skąd teraz ta afera. Rozmowy w toku, 19+, ukryta prawda itd , dalej wymieniać ? kto się daje na to nabrać jeszcze?

 • Gość: b.

  Oceniono 23 razy 19

  To jacy ludzie są w nowym BB jest konsekwencją tych 17 lat historii reality show w Polsce.
  To parcie na szkło zostało ukształtowane właśnie na tych formatach tv, na ty się "wychowali" a raczej wyhodowali.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 20 razy 18

  Pustaki atakują!

 • Gość: Tyci tyci

  Oceniono 20 razy 16

  " to zupełnie inny program, niż 17 lat temu" - dlatego go nikt go nie będzie oglądać.

 • Gość: marys

  Oceniono 19 razy 11

  TVN musiał chyba brać aktorów ze swoich programów i znajomych ludzi znanych bo nikt im się nie zgłosił do programu, do tego dramat programu chajzer. Przez jego afery z molestowaniem itd. program będzie murowaną klapą

 • Gość: csdc

  Oceniono 9 razy 9

  dopiero program się zaczął i już nikt nie ogląda :) i nie zamierza ;) bo nie ma czego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX