Karnawał w Rio de Janeiro - jak się obchodzi karnawał w jego kolebce?

Karnawał w brazylijskim Rio de Janeiro jest najbardziej znanym i najbardziej hucznym z karnawałów na całym świecie. Największe obchody karnawałowe w Rio de Janeiro zaczynają się w piątek w tygodniu poprzedzającym tydzień ze Środą Popielcową, trwają więc zaledwie pięć dni. Jednak program zabaw i pokazów w tym okresie jest niezwykle napięty i zachwycający.

Karnawał zaczyna się od symbolicznego przekazania kluczy do miasta uczestnikom karnawałowej parady i pokazami sztucznych ogni. Co roku na karnawał do Rio przyjeżdża ponad 100 000 turystów z całego świata, aby podziwiać pełne przepychu i kolorów zabawy. 

Karnawał w Rio - konkurs szkół samby

Każdego roku podczas karnawału wybierana jest najlepsza szkoła samby w Brazylii. Szkoły specjalnie na występy podczas karnawału przygotowują niezwykłe stroje, przepełnione barwami, piórami i błyszczącymi dodatkami. Szkoły prezentują swoje umiejętności i fantastyczne układy taneczne przez cały czas trwania karnawału - czyli przez pięć dni i nocy, na tak zwanym Sambodromie, czyli ruchomej platformie, która porusza się ulicami Rio de Janeiro. Prestiżowy tytuł najlepszej szkoły samby jest przyznawany wczesnym rankiem w Środę Popielcową, która rozpoczyna czas przygotowań do Wielkiejnocy i kończy karnawał.

Inne imprezy podczas karnawału w Rio de Janeiro

Oprócz znanego na cały świat karnawałowego konkursu samby w całym mieście, na ulicach, w barach, klubach i hotelach odbywają się liczne bale i zabawy. Popularne są zabawy tematyczne, na przykład bale maskowe, bale gejów czy imprezy piwne. Ten kto nie zdecyduje się na śledzenie rywalizacji szkół samby, z pewnością znajdzie dla siebie równie ciekawą możliwość spędzenia czasu w Rio i cieszenia się niezwykłym klimatem karnawału, jaki panuje w tym mieście. Tradycja karnawału i przebieranych zabaw jest tak silna, że organizowany jest konkurs na najciekawszy kostium karnawałowy. Podczas karnawału wybiera się również najlepsze orkiestry i zespoły muzyczne.

 AW

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.