Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku z inicjatywy World Federation for Mental Health, a wspierany jest m.in. przez Światową Organizację Zdrowia. Jego celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego, zachęcenie do sięgania po pomoc, ale też zmniejszenie stygmatyzacji chorób psychicznych. W tym roku motywem przewodnim 10 października jest hasło "zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka".
Matylda Damięcka, która w polskich mediach zaistniała przede wszystkim jako aktorka, od kilku lat na instagramowym profilu publikuje autorskie grafiki. To jej sposób na komentowanie bieżących wydarzeń politycznych i społecznych, które są bliskie jej sercu. 10 października z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Damięcka zamieściła serię ilustracji, w których zachęca m.in., aby nie ukrywać problemów za maską uśmiechu i nie obawiać się prosić o pomoc.
Na ostatnim z opublikowanych rysunków Damięcka nawiązała do zmarłej niedawno Sinéad O’Connor, która zmagała się z problemami natury psychicznej. Na ilustracji widać twarz artystki, gdzie podkreślono trzy litery z jej imienia układające się w wyraz "sad", czyli "smutna". Podejście Matyldy Damięckiej do tego ważnego tematu niezwykle poruszyło jej fanów. "Mocne", "Głębokie i prawdziwe", "Genialne. Jak zazwyczaj zresztą" - piszą w komentarzach pod postem graficzki.
Niektóre grafiki Matyldy Damięckiej pozostawiają nieco więcej miejsca do interpretacji, inne są bardziej obrazowym, dosłownym komentarzem do obecnych wydarzeń. Takim rysunkiem graficzka podzieliła się z okazji zorganizowanego przez opozycję Marszu Miliona Serc, który odbył się w Warszawie 1 października. Damięcka opublikowała ilustrację, na której widać różnych ludzi trzymających się za ręce i tworzących w ten sposób kształt serca. Obrazek niezwykle wzruszył jej fanów, a cześć z nich postanowiła podziękować aktorce. "Świetne pomysły. Podziwiam", "Ładne to bardzo. Dziękuję", "Wspaniały obraz Polski. Brawo Matyldo!" - czytamy.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą, co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.