TV Republika donosi o hucznych protestach antyszczepionkowców. Zdjęcie, które pokazali ma jednak... 30 lat

TV Republika informowała o protestach antyszczepionkowców w Austrii. Aby poprzeć swoją teorię, stacja wsparła artykuł zdjęciem tłumu sprzed 30 lat.

Chcesz być na bieżąco? Więcej aktualności znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W niedzielę 28 listopada stacja TV Republika donosiła o "masowych protestach" w Austrii, gdzie wprowadzono lockdown i zapowiedziano obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Do artykułu zostało dołączone zdjęcie, na którym widać tłum ludzi w przestrzeni publicznej. Jak się jednak okazało, zdjęcie zostało zrobione... 30 lat temu.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Kompromitacja TV Republika. Fotografia "protestu antyszczepionkowców" ma... 30 lat

Jak donosi TV Republika, w protestach przeciwko działaniom austriackiego rządu wzięło udział łącznie ponad 35 tys. osób. Aby podkreślić ogromną skalę protestów, wykorzystane zostało zdjęcie, na którym widzimy imponujący tłum ludzi, znajdujących się miejskim placu. Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z aktualnymi wydarzeniami. Zdjęcie, które pojawiło się na stronie TV Republika, zostało wykonane w styczniu 1991 roku i przedstawia demonstrantów na Placu Maneżowym w... Moskwie. Co więcej, fotografia została wykadrowana w taki sposób, aby nie było na niej widać transparentów z hasłami zapisanymi cyrylicą oraz nazwami budynków, które pozwoliłyby rozpoznać moskiewski krajobraz.

TV RepublikaTV Republika fot. TVRepublika.pl

Internauci od razu wytknęli stacji manipulację:

Dlaczego do tego artykułu dorzucacie zdjęcie z protestów z Moskwy z 1991 roku ? Żeby podbić słuszność tekstu?
Redaktor naczelny chciał się popisać swoją umiejętnością weryfikacji źródeł - czytamy w komentarzach.

Manipulacje nie tylko w TV Republika

Do podobnych manipulacji doszło pod koniec października w polskim Sejmie. Poseł PiS, Piotr Kaleta, pokazał wówczas fotografię, na której znajdowali się mężczyźni trzymający w rękach dilda. Zdjęcie to w rzeczywistości przedstawiało amerykańskich antyszczepionkowców z bronią w ręku. W fotomontażu wykonanym przez internautów broń zastąpiono dildem. 

Przypominamy, że szczepienie jest najskuteczniejszą formą walki z pandemią, a prawdopodobieństwo ochrony zaszczepionego przed wirusem sięga nawet 95 proc. Każda zaszczepiona osoba przyczynia się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia. Powikłania poszczepienne - nawet tak dolegliwe, jak odczuwalne objawy grypopodobne - są mniej ryzykowne niż hospitalizacja z powodu koronawirusa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.