Królowa Elżbieta II "zostanie zdetronizowana"! "Chcemy barbadoskiej głowy państwa!" Wiadomo, kto ją zastąpi

Barbados wybrał swojego pierwszego prezydenta. Wkrótce kraj będzie już republiką, a królowa Elżbieta II straci przywództwo.

Więcej ciekawostek na temat rodziny królewskiej znajdziesz na Gazeta.pl

Królowa Elżbieta II jest głową państwa w 16 krajach, m.in. na Barbadosie i Jamajce. Ten rok monarchini zakończy, tracąc przywództwo w jednym z nich. Chodzi o Barbados, którego już nie odwiedza z powodu odległości.

Agnieszka Woźniak-StarakKoncert Chopinowski. Woźniak-Starak w czerni. Wieje nudą. To Gucci!

Królowa Elżbieta II przestanie być głową państwa na Barbadosie. Już wiadomo, kto ją zastąpi

Barbados został skolonializowany przez Wielką Brytanię w okresie brytyjskiego imperializmu. W 1627 roku pojawili się tam pierwsi brytyjscy osadnicy i zaledwie w ciągu kilku miesięcy przejęli całą wyspę, nie zważając na istniejące już tam społeczeństwa. Kilkaset lat później Barbados odzyskuje niepodległość i staje się republiką, a co za tym idzie, królowa Elżbieta II traci swoją władzę.

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Zastąpi ją 72-letnia Sandra Mason, obecna gubernatorka generalna, która 30 listopada ma zostać zaprzysiężona na prezydenta. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia obchodzona będzie 55. rocznica ogłoszenia niepodległości kraju od Wielkiej Brytanii.

Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą naszą kolonialną przeszłość. Chcemy barbadoskiej głowy państwa. Jest to ostateczne potwierdzenie tego, kim jesteśmy i co jesteśmy w stanie osiągnąć. Dlatego Barbados zrobi kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką do czasu, gdy będziemy świętować naszą 55. rocznica odzyskania niepodległości - powiedziała Sandra Mason podczas jednego z przemówień.

Poproszony o komentarz rzecznik Pałacu Buckingham przyznał jedynie, że to sprawa rządu i mieszkańców Barbadosu.

Królowa Elżbieta IIKrólowa Elżbieta trafiła do szpitala!

Więcej o: