Julia Wróblewska o leczeniu depresji religią i różańcem: Nieodpowiedzialne, niebezpieczne

Julia Wróblewska postanowiła odpowiedzieć na zaczepkę jednego z obserwatorów, który na radzenie sobie z problemami psychicznymi zalecił jej różaniec i zwrócenie się w stronę religii. Aktorka z dojrzałością godną podziwu zareagowała.

Julia Wróblewska dorastała na oczach polskich widzów. Niestety, wcześnie rozpoczęta karierę i szybki sukces w filmie "Listy do M." przypłaciła problemami ze zdrowiem psychicznym. Młoda aktorka dziś uświadamia swoim obserwatorom, jak istotne jest otwarte mówienie chociażby o depresji.

Zobacz wideo Daria Ładocha przez rok cierpiała na depresję poporodową.

Julia Wróblewska o leczeniu depresji religią

Platformą dla Julii są przede wszystkim jej InstaStories. Gwiazda właśnie tam edukuje swoich odbiorców, opowiadając o schorzeniach natury psychicznej. Ostatnio zareagowała na komentarz od fana, który w prywatnej wiadomości miał stwierdzić, że "najlepszym lekarstwem na depresję i nie tylko, jest różaniec". Te słowa zdecydowanie nie przypadły do gustu Wróblewskiej:

Nie będę pokazywać nazwy ani nic, ale proszę Cię, nie mów tak nikomu. Niektórym religia może pomóc, tak. Ale to nie jest lekarstwo. To jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Możesz pomóc sobie różańcem, ale nie zastąpi to leczenia. Od tego są lekarze/terapeuci. Jak dostaniesz kiedyś mocnej grypy, to zamiast iść do lekarza, weź różaniec, skoro to lekarstwo.

Wróblewska nie zanegowała roli religii jako czynnika wspomagającego, ale zauważyła, że kluczem do wyleczenia jest profesjonalna pomoc od lekarzy:

Zrozumcie, że religia może być wsparciem. W przypadku chorób fizycznych modlicie się, ale korzystacie z leków, prawda? Znieczulenie, antybiotyki, etc. Proszę, nie mówcie nikomu czegoś takiego, bo możecie być odpowiedzialni za to, co stanie się później. Osoba w kryzysie/podejrzewająca coś powinna natychmiast iść do lekarza, a nie próbować leczyć się na własną rękę, czy to modlitwą, czy próbując przetrwać samemu.

Julia Wróblewska w mocnych słowach wypowiedziała się o przekonaniu, że depresja miałaby być karą za grzechy.

A najgorszy bullshit jaki słyszałam, to słowa, że depresja jest karą za oddalenie się od Boga. Śmiało, powiedzcie to dziecku z rakiem albo kobiecie, która poroniła. Może to też kara? Choroby psychiczne biorą się z genów/wpływu środowiska lub obu. Duże znaczenie ma wychowanie, dzieciństwo i trauma, która fizycznie kształtuje mózg i da się to zobaczyć na skanach.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.