Brytyjska monarchia pracuje najciężej ze wszystkich. Jest też tańsza niż jej europejscy odpowiednicy

Brytyjska monarchia ma naprawdę sporo na głowie. Dowodzą tego również badania przeprowadzone przez The Constitution Unit na University College London.

Ostatnie miesiące nie były dla rodziny królewskiej zbyt łaskawe. Prawdziwy kryzys rozpoczął się wraz z podaniem do opinii publicznej informacji o odejściu z dworu Meghan Markle i byłego już księcia Harry'ego. Zaledwie kilka dni temu Barbados ogłosiło, że chce usunięcia Elżbiety II od władzy i stania się niezależną republiką. Wszystkie nieprzewidziane sytuacje jednak nie przeszkodziły rodzinie królewskiej w codziennej, ciężkiej pracy. A świadczy o tym najnowsze badanie.

Brytyjska monarchia pracuje najciężej

Najnowsze badania przeprowadzone przez The Constitution Unit na University College London dowodzą, że to właśnie brytyjska rodzina pracuje najciężej ze wszystkich i jednocześnie kosztuje podatników mniej niż jej europejscy odpowiednicy. Według opublikowanego na łamach "The Times" dokumentu, tylko belgijska i hiszpańska rodzina królewska kosztują mniej na jednego mieszkańca.

W latach 2017-2018 Suwerenny Grant wynosił 75,1 miliona funtów (GBP), czyli 1,14 GBP na osobę. Przypomnijmy, że wspomniany grant to roczny mechanizm finansowania monarchii, który obejmuje pracę rodziny królewskiej na rzecz królowej, w tym wydatki na utrzymanie oficjalnych rezydencji i miejsc pracy.

Koszt Belgii był nieco niższy i wyniósł 0,95 GBP, a Hiszpanii tylko 0,16 GBP. Szwecja kosztuje tyle samo, co Wielka Brytania, Dania 1,75 GBP, a Holandia 1,95 GBP. Koszt Norwegii to 4,99 GBP na głowę mieszkańca.

W 2018 roku brytyjska rodzina królewska wykonała 3793 wyznaczonych zobowiązań, w tym było wiele wizyt poza granicami kraju. Wielka Brytania ma również wyższą liczbę pracujących członków rodziny królewskiej. W 2019 roku odnotowano ich aż 15. Z kolei w Belgii było ich 12, w Norwegii cztery, Szwecji siedem, a w Hiszpanii tylko dwa.

Zobacz wideo Rodzina królewska to po prostu ogromny biznes