Joanna Mazur straciła wzrok w wieku siedmiu lat. Teraz nie wie, jak wygląda. "Nie pamiętam nawet swojej twarzy"

Joanna Mazur w wywiadzie dla magazynu "Viva!" opowiedziała o tym, jak osoba niewidoma dba o wygląd. Przyznała, że nie pamięta swojej twarzy.
Zobacz wideo

O Joannie Mazur zrobiło się głośno w mediach za sprawą udziału w "Tańcu z gwiazdami". Choć jest mistrzynią świata w biegach osób niewidomych, to jednak największą popularność przyniosło jej taneczne show Polsatu. Widzowie pokochali sportsmenkę, ponieważ świetnie radzi sobie na parkiecie, mimo tego, że nie widzi. Co więcej, wzruszyła ich historia Joanny, bowiem mieszka w tragicznych warunkach. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

Joanna Mazur nie widzi od 22 lat

Biegaczka udzieliła wywiadu w magazynie "Viva!", w którym opowiedziała m.in. o tym, jak dba o swój wygląd. Jest do dla niej szczególnie trudna kwestia, ponieważ sama nie może ocenić, czy w czymś jest jej dobrze, czy źle. Jeśli chodzi o fryzurę, to potrafi samodzielnie zapleść warkocze, natomiast przy wyborze garderoby kieruje się zdaniem innych.

To kwestia komfortu. Często zaplatam sobie warkoczyki, bo są wygodne i bardzo je lubię. Pamiętam, jak to się robi, i nieźle mi to wychodzi. W kwestii stroju często kieruję się opinią innych, którzy podpowiadają mi, w czym mi do twarzy i co założyć – powiedziała na łamach "Vivy!".

Mazur zaczęła tracić wzrok, kiedy miała 7 lat. Teraz ma 29 lat i nie pamięta siebie z tamtych lat, dlatego też nie potrafi sobie wyobrazić, jak obecnie może wyglądać jej twarz.

To trudny temat, bo kiedy zaczęłam tracić wzrok, zupełnie nie przywiązywałam wagi do tego, jak wyglądam. Nie pamiętam nawet swojej twarzy, więc jak ktoś mówi, że jestem piękna, to nie wiem, co powiedzieć – wyznała dla "Vivy!".

Dziennikarka zapytała Joannę, czy czasem nie złości się, że nie może przejrzeć się w lustrze.

Trochę. Lustro jest dla mnie taką magiczną sztuczką, bo nie widzę w nim swojego odbicia. Ale dotykam tkanin, z których uszyto ubrania. Przez plamkę w prawym oku mogę nawet dostrzec kolory ubrań, jeśli mocno przybliżę je do oka… Choć przyjdzie chwila, że będę wiedziała jedynie ciemność – wyjaśniła.

Jesteśmy pełni uznania dla Joanny Mazur, która pomimo tego, że nie widzi, tak świetnie radzi sobie zarówno w sporcie, jak i na parkiecie "Tańca z gwiazdami".

JP

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.