Oscary 2019 - Co, gdzie i kiedy? Wszystko, co musisz wiedzieć o 91. ceremonii wręczenia statuetek

Oscary 2019 już w niedzielę 24 lutego. Poznaliśmy już bardzo dużo szczegółów gali. Oto zatem wszystko, co trzeba wiedzieć przed 91. ceremonią wręczenia Oscarów.

Oscary 2019 to wydarzenie nazywane świętem światowego kina. W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa przygotowała kilka zaskakujących zmian. Czego możemy się spodziewać w nocy z 24 na 25 lutego?

Zobacz wideo

Oscary 2019 - prowadzący

Pierwszy raz od 30 lat Oscary wręczane będą bez gospodarza ceremonii. Ostatni raz sytuacja taka miała miejsce w 1989 roku i była kompletną katastrofą. Brak gospodarza próbowano zrekompensować występami artystycznymi, które przeszły do historii jako najbardziej żenujące momenty gali.

Więcej o tym, dlaczego tegoroczne Oscary odbędą się bez gospodarza przeczytacie TUTAJ > > >

Oscary 2019 - kategorie ważne i... mniej ważne?

W tym roku Oscary zostaną przyznane w 24 kategoriach. Aż do dnia ogłoszenia nominacji nie była to wcale taka oczywista kwestia. Amerykańska Akademia Filmowa planowała dołożyć jedną kategorię specjalnie dla filmów popularnych. Z tego pomysłu wycofano się jednak, dzięki czemu np. "Czarna Pantera" - czyli ekranizacja komiksu Marvela - otrzymała nominacje w kategorii najlepszy film.

W ostatnim tygodniu głośno było o decyzji Akademii, żeby część nagród wręczać zwycięzcom w czasie reklamowym. Statuetki za najlepsze zdjęcia, montaż, charakteryzację i dla najlepszego filmu krótkometrażowego miały być przyznane poza czasem antenowym. Przedstawiciele zrzeszeń twórców z tych kategorii, którzy przynależą do Akademii twierdzą, że wszystko odbyło się bez przymusu i "sami zgłosili się, żeby akurat ich nagrodzeni otrzymali statuetki w czasie reklamowym". Dziwnym trafem jednak "zwykli" montażyści, charakteryzatorzy, operatorzy i... całe środowisko twórców filmowych zaczęli protestować przeciwko absurdalnemu pomysłowi. I... udało się. Akademia z piątku na sobotę wycofała się z koncepcji przyznawania statuetek w czasie reklamowym.

O krytyce Akademii i sprzeciwie środowiska twórców filmowych przeczytacie więcej TUTAJ > > >

Oscary 2019 - krótko i szybko

Tegoroczna gala ma być możliwie jak najkrótsza. Zarezerwowaną na nią trzy godziny transmisji telewizyjnej i w związku z tym wprowadzono limity czasu dla wszystkich, którzy będą przemawiali ze sceny. Jeśli choć raz oglądaliście Oscary, wiecie, że słyną one z przydługich podziękowań wszystkim krewnym i znajomym królika. W tym roku tak nie będzie. Nagrodzony ma zaledwie 90 sekund, żeby nie tylko przemówić ze sceny do publiczności, ale również się na nią dostać i odebrać nagrodę.

Oscary 2019 - daty i miejsca

Oscary 2019 jak co roku zostaną przyznane w Stanach Zjednoczonych, w Los Angeles w Dolby Theatre. Zanim gala rozpocznie się na dobre, gwiazdy przejdą po słynnym czerwonym dywanie, prezentując suknie od największych projektantów na świecie.

Ze względu na strefy czasowe, w Polsce będzie w czasie Oscarów głucha noc. Gala w USA rozpocznie się o godzinie 20.00 czasu wschodniego, co oznacza, że u nas będzie wtedy 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Oscary będzie można zobaczyć w Polsce w telewizji na kanale Canal + albo w internecie na oficjalnym streamie Akademii.

Oscary 2019 - nominacje

W kwestii nominacji do Oscarów nas najbardziej interesuje "Zimna wojna", która zdobyła aż trzy szanse na statuetkę. Film Pawła Pawlikowskiego nominowany został w następujących kategoriach:

  • najlepszy film nieanglojęzyczny
  • najlepszy reżyser
  • najlepsze zdjęcia

Naszym głównym konkurentem we wszystkich tych kategoriach jest "Roma" Alfonso Cuaróna. Co zdecyduje Akademia? Dowiemy się już w następną niedzielę.

A co poza "Zimną wojną" będzie się liczyło w wielkim wyścigu po Oscara? "Roma" Cuaróna wzbudza zachwyty krytyków na całym świecie. Jednak często filmy z największą liczbą nominacji ("Roma" ma ich aż 10) wcale nie dominują później rozdania Oscarów. Konkurencją "Romy" jest "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa. Również otrzymała 10 nominacji. "Narodziny Gwiazdy" - 8 nominacji, "Green Book" - 5, "Czarna Pantera" - 7, "Vice" - 8.

Wszystkie nominacje możecie sprawdzić TUTAJ > > >