Bill Cosby skazany za napaść seksualną. W więzieniu spędzi od trzech do dziesięciu lat

Komik i aktor Bill Cosby został skazany na karę więzienia za napaść na tle seksualnym. Za kratkami spędzi co najmniej trzy lata. Wpisano go także na listę przestępców seksualnych.

Bill Cosby został uznany winnym trzech napaści seksualnych z wykorzystaniem środków odurzających oraz molestowanie Andrei Constand w 2004 r.

Jak podaje BBC, Cosby'ego skazano za napaść seksualną na karę więzienia stanowego od trzech do dziesięciu lat. Sędzia odrzucił argument obrony dotyczący wieku komika i jego ślepoty, uznając go za zagrożenie. Cosby został również wpisany na listę przestępców seksualnych (oznacza to, że do końca swojego życia Cosby będzie zapisany w tym rejestrze oraz będzie musiał korzystać z doradztwa psychologicznego). Sąd nakazał mu również wypłatę grzywny w wysokości 25 tys. dolarów.

Bill CosbyBill Cosby Evan Vucci/ AP Photo

Prawnicy komika zabiegali, by ten odbył karę w domu. Wskazywali, że Bill Cosby byłby prześladowany w więzieniu z powodu wieku i niepełnosprawności (ma spore problemy we wzrokiem).

Skazując Cosby'ego, sędzia O'Neill wyznał, że "przyszła pora na sprawiedliwość" i wyraźnie dodał, że "równość wobec prawa nie pozwala na inne traktowanie kogoś w zależności od tego, kim ten ktoś jest lub był".

Panie Cosby, zabrałeś jej pięknego, zdrowego, młodego ducha i zmiażdżyłeś go - powiedział sędzia.

Ponad 50 kobiet 

Andrea Constand nie była jedyną molestowaną przez Cosby'ego kobietą. O napaść na tle seksualnym oskarżyło go ponad 50 kobiet, jednak tylko w przypadku Andrei sprawa nie była przedawniona i mogła zakończyć się takim wyrokiem. Pierwsze oskarżenie o gwałt pod adresem aktora padło około 60 lat temu. Większość oskarżeń brzmiała podobnie - Bill Cosby odurzał kobiety alkoholem i tabletkami, które "miały im pomóc poradzić sobie ze stresem". 

Wielu uważa, że nagłośnienie sprawy z "ulubionym tatą Ameryki" w tle, przyczyniło się do powstania akcji #MeToo.

KJ, JT

Więcej o: