Oscary 2016. Nie oglądałeś gali? Nie szkodzi. TUTAJ jest wszystko, co powinieneś zobaczyć

Oscary 2016 za nami. Nie należysz do grona osób, które noc z niedzieli 28 na poniedziałek 29 lutego spędziły na oglądaniu gali? Nic nie szkodzi. Oto wszystko, co należy wiedzieć o 88. ceremonii rozdania Oscarów.

1. Wygrana Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio na swojego Oscara czekał od 1994 roku (nominowany był wówczas po raz pierwszy za drugoplanową rolę w "Co gryzie Gilberta Grape'a"). Przyznajemy się, że i my także trzymaliśmy za niego kciuki, choć chyba nie przeżywaliśmy tego momentu jak Kate Winslet.

embed

Oscar dla DiCaprio okazał się być okazją do świętowania nie tylko dla samego aktora, lecz także dla jego fanów ( Na ulicach Los Angeles wiwatują tłumy ). Zareagowali także internauci. Oczywiście na swój sposób, czyli na potęgę tworząc memy (inne memy z DiCaprio ).

Leonardo DiCaprio wreszcie dostał Oscara. Najlepsze memyLeonardo DiCaprio wreszcie dostał Oscara. Najlepsze memy Instagram Instagram

2. Mowa Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio miał 22 lata, aby przygotować swoją mowę dziękczynną i zgodnie z oczekiwaniami okazała się być jednym z najbardziej pamiętnych momentów gali. Aktor wykorzystał ją, aby nagłośnić problemy związane ze zmianami klimatu.

"Zjawa" jest o relacji człowieka ze światem natury - zaczął. - Światem, w którym w 2015 roku odnotowano najwyższe temperatury w historii pomiarów. Nasza produkcja musiała przenieść się na południowe krańce planety, tylko po to, by w końcu znaleźć śnieg. Zmiana klimatu to prawda, to dzieje się tu i teraz. Musimy pracować razem i zatrzymać ten proces. Musimy popierać liderów na całym świecie, tych, którzy mówią głośno o tym problemie i stają w obronie najniższych grup społecznych, tych, których problem dotknie najszybciej i najmocniej.
Zobacz wideo

Oczekiwaliście choć jednego żartu z "wiecznie czekającego Leo"? A może jakiejś kąśliwej aluzji w stronę Akademii? Niestety nic takiego nie znalazło się w przemówieniu DiCaprio. Jeśli nie liczyć jednego gestu... Najprawdopodobniej nieintencjonalnego.

MARIO ANZUONI / REUTERS / REUTERS

Widzicie?

MARIO ANZUONI / REUTERS / REUTERS

3. Kontrowersje rasowe

Pamiętnych wydarzeń na scenie było znacznie więcej. Choć wszystkie pozostałe znacznie były mniej subtelne niż (świadomy lub nie) gest DiCaprio. Sprawcą największego zamieszania był gospodarz gali, komik Chris Rock, który bezpardonowo odniósił się do wątpliwości, które przed galą przejawiało wielu fanów i przedstawicieli środowiska filmowego, co do koloru skóry nominowanych do Oscara. Wielu nie wierzyło, że to przez przypadek o statuetkę nie walczy nikt czarnoskóry.

embed
embed

Komik poświęcił kontrowersyjnemu tematowi prawie cały dziesięciominutowy monolog. Żarty przeplatał bardzo poważnymi i odważnymi stwierdzeniami.

Jeśli chcecie czarnoskórych wśród nominowanych co roku, musicie po prostu zrobić "czarne" kategorie. Na przykład - "Najlepszy Czarnoskóry przyjaciel".  W segmencie upamiętniającym tych, którzy odeszli w tym roku, powinni znaleźć się wszyscy czarnoskórzy zastrzelili przez policję w drodze do kina - stwierdził, nawiązując do głośnych spraw nieuzasadnionej interwencji policji w przypadku czarnoskórych podejrzanych, w tym śmierci Michaela Browna.
 

Jak na przemowę zareagowała sala wypełniona białymi gwiazdami? Zrobiło się co najmniej nieswojo.

Oscary 2016Oscary 2016 ABC ABC

Sylvester Stallone - zawiedziony?Sylvester Stallone - zawiedziony? ABC ABC

4. Najbardziej niezręczny moment gali

Na tym jednak nie koniec. W pewnym momencie Chris Rock zaprosił na scenę kontrowersyjną aktorkę Stacey Dash, która zasłynęła ostatnio stwierdzeniami, że poczucie dyskryminacji jest tylko wymysłem czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Choć sama Dash też jest Afroamerykanką, otwarcie nawoływała niedawno do bojkotu skierowanej do Afroamerykanów stacji telewizyjnej BET i zakończenia celebrowanego co roku w lutym "Miesiąca Czarnej Historii".

Już nie mogę się doczekać, aby pomóc moim ludziom! Szczęśliwego Miesiąca Czarnej Historii! Dziękuję - powiedziała Stacey Dash.

Gdy zeszła ze sceny, a jej "występowi" towarzyszyła przeraźliwa cisza ze strony publiczności, co można tłumaczyć tylko jednym wielkim zakłopotaniem zgromadzonych na sali gości.

embed

5. Reakcja Chrissy Teigen

Najlepszym podsumowaniem wystąpienia Stacey Dash stała się jednak mina Chrissy Teigen, żony Johna Legenda.

ABC

Jej mina była niemal identyczna, co jej inny sławny grymas, ten z zeszłorocznych Złotych Globów. Co ciekawe, wtedy tak tak wyglądała, gdy jej mąż odbierał nagrodę.

embed

6. Wpadka Sama Smitha

Sam Smith zdobył Oscara za piosenkę "Writing's on the Wall" z filmu "Spectre" , którą skomponował z Jimmy'm Napes'em. W mowie dziękczynnej wspomniał, że prawdopodobnie jest pierwszym gejem publicznie przyznającym się do swojej orientacji, który zdobył Oscara. Szkopuł w tym, że nie miał racji. Wielu homoseksualistów przyznających się do swojej orientacji zdobyło wcześniej Oscara. Należą do nich choćby Elton John za piosenkę "Can You Feel the Love Tonight" z "Króla Lwa", czy Stephen Sondheim za "Sooner or Later (I Always Get My Man)" za film "Dick Tracy".

7. Występ Lady Gagi

Ważnych społecznie kwestii na Oscarach 2016 podnoszono więcej. Najlepiej zrobiła to jednak chyba Lady Gaga. Piosenkarka zaśpiewała balladę "Till It Happens To You", pochodzącą z filmu dokumentalnego "The Hunting Ground", poruszającego problem gwałtów na uczelnianych kampusach.

Gaga, która sama jest ofiarą molestowania seksualnego, zaprosiła na scenę grupę ofiar przemocy na tle seksualnym.

 

Występ gwiazdy wzbudził wśród zgromadzonej w Kodak Theatre publiczności ogromne emocje - zaproszeni na galę Oscary 2016 goście nagrodzili Gagę owacją na stojąco, a kamery uchwyciły wzruszenie niektórych gwiazd. Wyraźnie poruszone były choćby Kate Winslet i Rachel McAdams, a nawet Eddie Redmayne, którego operator kamery przyłapał na wycieraniu ukradkiem łzy.

embed

8. Whoopi Goldberg czy Oprah Winfrey?

Wpadki zaliczali nie tylko goście oscarowej gali. Redaktorzy serwisu "Total Beauty" zamieszczając na Twitterze zdjęcie Whoopi Goldberg z Oscarów, podpisali ją jako...  Oprah Winfrey .

Instagram.com

Najbardziej oczekiwany komentarz należał oczywiście do samej Oprah. Na Instagramie jej przyjaciółki Gayle King pojawił się wpis, będący mieszaniną irytacji i cichego rozbawienia.

Oprah i moja córka oglądają Oscary i widzą ten bajzel wywołany przez redaktorów z Total Beauty. Kochamy Whoopi Goldberg, ale nie wyglądamy wszystkie identycznie! - napisała King.
 

8. Córka Chrisa Rocka sprzedawała ciastka

Oscary to ceremonia organizowana z wielkim przepychem, ale prowadzący z roku na rok starają się zrobić wszystko, by wprowadzić na niej więcej luzu. W 2014 roku gwiazdy zajadały się pizzą , a w tym... ciastkami. I to nie byle jakimi. Słodkości sprzedawały bowiem należące do skautów dziewczynki, m.in. córka Chrisa Rocka.

embed

Gwiazdy okazały się na tyle hojne, że zebrano 65 243 $, choć w komentarzach dominuje sceptyczny ton. Media twierdzą, że nie była to spontaniczna akcja, bo która z pierwszoligowych gwiazd nosiłaby przy sobie drobne na ciastka, i to w dodatku na Oscary?

embed

Mindy KallingMindy Kalling Twitter.com Twitter.com

9. Louis C.K. i jego żarty

Louis C.K pozwolił sobie na gali na żart z kategorii, w której nagrodę wręczał, i co ważne, zrobił to po mistrzowsku (niektórzy internauci stwierdzili nawet, że to on powinien prowadzić galę a nie Rock.

Oto kategoria Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Nie można na tym zarobić. Ci ludzie, tak długo jak żyją, nie zostaną milionerami. Więc ten Oscar COŚ ZNACZY. Bo wszystko co oni robią, to opowiadanie historii, które coś znaczą. Wy też to robicie, ale przy okazji stajecie się bogaci, a oni nie. Dla nich jest ten Oscar. Ten Oscar wróci do domu w hondzie civic. Ten Oscar będzie najmilszą rzeczą jaka ich w życiu spotkała. Ale jednocześnie sprawi, że od teraz będą odczuwać ciągły niepokój, że trzymają go w swoim kiepskim mieszkaniu.
embed

Nagrodę w tej kategorii otrzymał film "A Girl in the River: The Price of Forgiveness" (pełna Oscary 2016 lista zwycięzców ).

10. Michael Fassbender z tatą

Z reguły gwiazdy na Oscary zabierają swoje "drugie połówki". Nominowany do Oscara Michael Fassbender przybył z ojcem! Jakże był to sympatyczny widok.

embed
embed

11. Jacob Tremblay i jego rodzice

Z rodzicami przyszedł - co zrozumiałe w jego przypadku - Jacob Tremblay. Co najciekawsze, to oni nieoczekiwanie stali się największymi gwiazdami czerwonego dywanu.

Najgorętsze osoby na Oscarach to rodzice Jacoba Tremblaya. Spójrzcie na nich! - zachwyca się Buzzfeed.
 

12. Sobowtór Matta Damona

Interesujących nowych twarzy było jednak więcej. Dziennikarz Michael Strahan rozmawiał z Marthą i Brianem - osobami, które jako jedne z nielicznych znają nazwiska oscarowych zwycięzców. Jednak nie to w tym wszystkim jest najciekawsze Brian to starsza wersja Matta Damona!

Sobowtór Matta Damona/Matt Damon z żonąSobowtór Matta Damona/Matt Damon z żoną ABC/Reuters ABC/Reuters

13. Goście z "Gwiezdnych wojen"

Jednym z najsympatyczniejszych momentów Oscarów było pojawienie się na scenie BB-8 i jego przyjaciół z "Gwiezdnych wojen".

embed

Nie wiemy, jak Wy na to zareagowaliście, ale my tak jak Jacob Tremblay:

embed

14. Co to jest merkin?

Jared Leto dzięki swojej krótkiej przemowie (miał wraz z Margot Robbie zaprezentować nominowanych do Oscara za najlepszą charakteryzację) przeszedł do historii ceremonii.

Bez wkładu genialnych artystów od makijażu i stylizacji włosów straciłyby takie filmy, jak "Ojciec chrzestny", "Człowiek słoń", "Wściekły byk" czy "Magic Mike 2". Pomyślmy o tym. Ale żebyśmy byli szczerzy, zasługują na nagrodę za to, co nam doklejają, nie wspominając o protezach, perukach, czasami merkin. A jeśli zdarzy ci się roześmiać, wyjaśnij to osobie obok ciebie, a jeżeli nie, użyj Google - dodał wzbudzając wesołość na sali

Jared Leto wprawił w konfuzję połowę świata, a wyszukiwarki internetowe rozgrzały się do czerwoności. Czym jest więc merkin? To... peruka łonowa.

embed
embed

Co było najciekawsze na Oscarach 2016 Waszym zdaniem?

ZI

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.