Janosik na bluray i w 4K. TVP dokonała cyfrowej rekonstrukcji. "Benedyktyńska praca"

Po ponad 4500 godzinach pracy zakończyła się cyfrowa rekonstrukcja 13. odcinkowego serialu "Janosik", w reżyserii Jerzego Passendorfera.

Cyfrowa rekonstrukcja "Janosika", serialu trwającego 580 minut trwała od grudnia 2014 roku.

Ta praca wymagała wręcz benedyktyńskiej pracy, a przede wszystkim, umiejętności i wiedzy z dziedziny sztuki filmowej i telewizyjnej - podkreśla Jerzy Kaźmierczak, zastępca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Kaźmierczak zaznacza, że poszczególne klatki poddano cyfrowej rekonstrukcji, co w odróżnieniu od zwykłej digitalizacji, jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. M.in. usuwano widoczne na kliszy światłoczułej rysy, zadrapania i odpryski emulsji. Poprawiono też nadmiar ziarnistości, ustabilizowano kadr i migotanie tła. Materiał źródłowy zeskanowano do rozdzielczości 4K. Jedna tylko klatka zapisana cyfrowo "waży" pond 80 megabajtów.

Na potrzeby współczesnej telewizji serial zostanie przycięty z formatu 4:3 do 16:9. O tym, jak wygląda każdy nowy kadr decydował autor zdjęć, Stefan Pindelski. Odświeżony serial zostanie umieszczony na nośnikach dvd i blu-ray.

W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją serialu "Kolumbowie", a także filmów reżyserowanych przez Wojciecha Wójcika: "Prywatne śledztwo", "Trójkąt bermudzki" i "Zabić na końcu". Ponadto w trakcie rekonstrukcji są tak popularne seriale jak "Czterej pancerni i pies", "07 zgłoś się", a także przyrodnicza seria "Saga prastarej puszczy".

socha

Pobierz darmową aplikację Plotek na telefony z Androidem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.