TAK zepsutych bohaterów nie było w żadnym serialu. Dlaczego oglądamy "House of cards"

Misterna konstrukcja serialu, intrygi, które rządzą życiem bohaterów, obrane długofalowe strategie, w których nie ma miejsca na potknięcia i fałszywe tropy - widzowie dziękują Netflixowi, że wypuszcza każdy sezon tego serialu od razu w całości. Byłoby straszne, gdyby trzeba było czekać tydzień na kolejne spotkanie z TYMI bohaterami.
Kevin Spacey i Robin Wright w Kevin Spacey i Robin Wright w "House od Cards" Fot. Melinda Sue Gordon AP

"House of cards"

Każda z postaci, która pojawia się w "House of Cards" - nawet epizodycznie, ale zawsze po coś - jest porządnie zagrana i zasługuje na wzmiankę. Skupię się jednak na głównych bohaterach tego wyśmienitego, trzymającego w napięciu dramatu. Podejrzewam, że postacie te są Wam świetnie znane. Wszak Polacy pobili rekord w piraceniu tego dzieła - na potęgę ściągali zarówno pierwszy, jak i drugi sezon.

O czym jest serial? O wspinaniu się po drabinie władzy, o byciu pamiętliwym, mściwym i piekielnie inteligentnym człowiekiem z ambicją i celem. Punktem wyjścia jest pominięcie senatora Francisa Underwooda przy nominacji na Sekretarza Stanu - mimo iż wcześniej prezydent obiecał mu to stanowisko. Francis jest przenikliwy i myśli długofalowo. Przyjmuje tę gorzką pigułkę z uśmiechem i rozpoczyna planowanie strategii, która pozwoli mu się zemścić zarówno na pionkach w tej grze, jak i poważnych przeciwnikach. Jego ambicje popiera atrakcyjna żona Claire i jego prawa ręka, Doug Stamper. Potrzebne mu będą także kontakty z prasą - wdaje się więc w romans z młodziutką, ambitną dziennikarką Zoe Barnes. Budowanie tytułowego domku z kart jest żmudne, ale Frank dobrze wie, że tylko koronkowa, precyzyjna robota może mu przynieść osiągnięcie celu. I warto odwlec w czasie sukces, bo dzięki temu będzie on trwalszy.

FILE - This image released by Netflix shows Kevin Spacey as U.S. Congressman Frank Underwood in a scene from the Netflix original series, "House of Cards. "  This years Emmy Awards can be a toss-up between many shows, "House of Cards" is a contender for Best Drama Series.    (AP Photo/Netflix, Melinda Sue Gordon) SLOWA KLUCZOWE: _scene 101-020;episode 101;Kevin Spacey as Francis Underwood;MSG-selectFot. Melinda Sue Gordon AP

Francis Underwood

Frank to oś całej historii - najważniejszy król w całej talii, a zarazem przerażający joker i pojawiający się, gdy tylko tego trzeba, as. Człowiek, któremu marzy się kariera polityczna i całkiem nieźle mu idzie. Wie jednak doskonale, że pozycję trzeba wypracować i ugruntować, tylko wtedy można się naprawdę napawać sukcesem. Mogące z początku irytować widza wypowiedzi Franka kierowane bezpośrednio do kamery, z czasem pozwalają nam poczuć się indywidualnym odbiorcą jego myśli. Wiele tłumaczy, ironicznie komentując różne sytuacje.

Lubić się nie da, ale kto mu nie zazdrości...

Jak dla mnie - przerażający cyborg. Wybitny człowiek-strategia. Ma jasno wytyczony cel, którego możemy się domyślać, jeśli nie od pierwszego odcinka pierwszego sezonu, to już na pewno od początku sezonu drugiego.

Frank wie doskonale do czego dąży, nie waha się, gdy w wyniku zawirowań musi wprowadzać w swoje plany finezyjne poprawki. Jest gotowy na wszystko, zwłaszcza, że ma zaufane osoby, które gotowe są wyratować go z każdej opresji (Doug Stamper) i służyć mu radą i zimną, wyrachowaną motywacją (Claire). Wie z kim, jak postąpić, zbiera haki i przysługi, wierzy w długoterminowe inwestycje. Możecie być pewni - jeśli o coś prosi, to jeszcze odbije się to proszonemu czkawką. Mało kogo szanuje.

Actor Kevin Spacey arrives at the 71st annual Golden Globe Awards in Beverly Hills, California January 12, 2014.  REUTERS/Danny Moloshok  (UNITED STATES - Tags: Entertainment)(GOLDENGLOBES-ARRIVALS)REUTERS/DANNY MOLOSHOK

Kevin Spacey nigdy nie był lepszy

Aktor jest stworzony do tej roli. Jego uśmiech dobrego wujka, za którym czai się strategiczne rozpracowanie każdego, z kim się styka - tylko on to umie tak zagrać! Nagrodzony Oscarem za rolę nieudacznika w "American Beauty" - tu pięknie zaprzecza tamtemu wizerunkowi. Ma w sobie coś demonicznego. Bawi mnie bardzo fakt, że reklamuje pewien bank. Mam poczucie, że stoi za tym jakiś przekręt i gdzieś daleko Frank śmieje się z nas, maluczkich.

"House of Cards" Fot. mat. prasowe

Claire Underwood (Robin Wright)

Królowa śniegu

Żona Franka Underwooda. Prawdziwa dama (kier). Bardzo inteligentna. Piękna, spokojna, opanowana, wręcz chłodna, ale przy tym zawsze uprzejma. Nigdy nie traci zimnej krwi, nie okazuje zdenerwowania. Nieładne to słowo, ale niestety dość dobrze opisuje tę mocną postać: to wyrachowana, twarda suka. Ale w takim opakowaniu, że mało kto wierzy, że może mieć złe intencje.

Kto tu naprawdę rządzi

Wierna żona Franka. I zanim się oburzycie, że przecież zdarzyło jej się skoczyć w bok, wiedzcie, że nie o wierność małżeńską mi chodzi. Małżeństwo Underwoodów jest twarde jak skała, szczerość to podstawa (przemilczenia się nie liczą, skoro nikt o nic nie pytał). W moim odczuciu: ucieleśnienie teorii, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta szyją. Zazdroszczę jej, jak potrafi postawić na swoim (vide - Frank zaczął ćwiczyć!). Robi to w możliwie najlepszym stylu. Zawsze elegancka, uprzejma, zdystansowana, a mimo to budząca zaufanie. W pracy - niewzruszona, twarda. Wyłazi z niej niezła zołza, gdy pojawiają się problemy, ale i tak zawsze ma klasę. I, wybaczcie - te sukienki! Chciałabym każdą!

W końcu rola na miarę jej możliwości

Robin Wright wydaje się być stworzona do grania takich postaci - ma klasę Claire, jest piękną kobietą. Gdy w jednym oku tli się czułość i ciepło, w drugim już pojawia się wrachowanie i zimna ocena sytuacji. Chodząca perfekcja.

Robin WrightJORDAN STRAUSS/INVISION/AP/Jordan Strauss

Kate Mara Kate Mara East News

Zoe Barns (Kate Mara)

Kariera ponad wszystko

Młoda i bardzo bystra dziennikarka, która nudzi się w redakcji poczytnego dziennika. Marzy jej się pisanie prawdziwych, mocnych tekstów, a nie bycie przesuwaną do tematów-spadów. Wie, że gdy założy krótką kieckę i szpilki, może załatwić więcej. Ale woli biegać w spranej bluzie za prawdziwymi tematami.

Kto z kim pogrywa?

Jest inteligentna i wydaje się być nieustraszona. Czyżby godna podjęcia gry z samym rozdającym karty - Frankiem? Niebezpieczne są związki z takimi mężczyznami, ale Zoe wie, o co toczy się rozgrywka. Mam wrażenie, że to jedyna osoba, która ma szansę postawić się Frankowi. Nie jest jasne, kto tu z kim pogrywa, kto ma do kogo większą (prawdziwą?) słabość. Niby taka drobna płotka, a kojarzy i widzi bardzo dużo. Umiejętnie gra swoją rolę - kusi i się łasi, czasem się wymyka. A wiemy, że jest bardzo inteligentna, więc to zapewne także element strategii, a nie emocjonalne słabostki.

Jeśli wcześniej jej nie znaliście, czas to nadrobić

Filigranowa Kate Mara idealnie wciela się w tę postać - te błyszczące, ruchliwe oczy. I ten pozornie zdecydowany, a jednak lekko przygarbiony chód - wszystko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Jeszcze będzie o niej głośno!

Kate MaraJORDAN STRAUSS/INVISION/AP/Jordan Strauss

Michael Kelly Michael Kelly East News

Doug Stamper (Michael Kelly)

Człowiek, który nigdy nie śpi

Prawa ręka Franka Underwooda. Szef jego sztabu. Oddany mu całkowicie. Alkoholik, który od kilkunastu lat nie pije. I z tego zdaje się czerpać część swojej siły. Chyba nigdy nie śpi. Zawsze czujny i gotowy, by działać.

Człowiek-cień? Nie dajcie się zwieść pozorom

Człowiek bez życia prywatnego, w pełni oddany pracy dla Franka. Jest nie tylko jego prawą ręką, ale i tarczą. I doskonale wie, że jeśli kiedykolwiek coś potoczy się niewłaściwie, to on za to beknie. Co więcej - wygląda na to, że chętnie się sam podłoży. Ma swoją przeszłość, jest zakładnikiem szansy, którą dał mu Frank, ale świetnie się w tej roli odnajduje. Fizjonomia aktora jest tu nie bez znaczenia - to trochę taki człowiek, po którym nie spodziewamy się zbyt wiele, nie zakładamy, że jest bystry i sporo wie i kojarzy. Może nas minąć zupełnie niepostrzeżenie. Taki człowiek-cień. Wydaje się nie mieć żadnych uczuć. Po prostu idealnie naoliwiony mechanizm.

Doskonały drugi plan to mocna strona tego serialu. A on był pewniakiem

Michael Kelly nie grywa ról pierwszoplanowych, ale jest niezapomniany na drugim planie. Buduje postacie, które trzymają film - czy, jak w tym wypadku - serial. Ma fizjonomię przeciętniaka, ale nie dajcie się zwieść.

Michael KellyEast News

Reg Cathey Reg Cathey Screen z Netflix

Freddy (Reg E. Cathey)

Prosty facet?

Na pewno prostoduszny człowiek, który prowadzi zapyziały bar w zapomnianym zakątku miasta. Ma jednak swoją historię, ale nie o wszystkim dowiadujemy się od razu.

Nawet Frank go szanuje

To człowiek, do którego Frank zdaje się mieć słabość. I nie chodzi tylko o to, że serwuje najlepsze żeberka. Frank ceni go za to, że traktuje go normalnie, jak każdego innego klienta. Rozmawia z nim z szacunkiem, ale jak równy z równym. Knajpka "U Freddy'ego" jest taką słodką tajemnicą i oazą Franka, wie też, że może liczyć na lojalność i pomoc Freddy'ego, a jeśli chodzi o to, co Frank ceni najbardziej - lojalność jest na szczycie listy. Ja uwielbiam Freddy'ego za sposób w jaki wygłasza wszystkie swoje oszczędne kwestie - nic dodać, nic ująć.

Kolejny mocny drugi plan

Reg E. Cathey - podobny przypadek, co Michael Kelly. Nie jest to aktor pierwszoplanowych ról, ale jest charakterystyczny i sprawdza się w rolach drugoplanowych czy mocnych epizodach.

Reg E. CatheyBulls

Corey Stoll Corey Stoll AP Photo/Netflix, Melinda Sue Gordon

Peter Russo (Corey Stoll)

Polityk z problemami

Kongresmen, któremu się wydaje, że wszystko mu ujdzie, bo jest kongresmenem. Początkowo traktuje swoją ścieżkę zawodową trochę jak łatwe i przyjemne bycie lepszym. Urabiany przez Franka, nabiera charakteru, ale nieuchronnie staje się też jego pionkiem.

Dlaczego lepiej nie narażać się Frankowi? On jest najlepszym przykładem

Człowiek złapany w pułapkę. Ofiara własnych słabości. W moich oczach to taki trochę dzieciak, co mu się zawsze jakoś udawało wybrnąć z każdego problemu w szkole i potem, w dorosłym życiu liczy, że wciąż może jechać na takim samym farcie. Zmanipulowany, rozdarty między tym, co powinien, a tym, co musi - jest przegrany, ale rozpaczliwie próbuje znaleźć wyjście z sytuacji. Próbuje mu w tym pomóc zakochana w nim asystentka Christina Gallagher (Kristen Connolly), ale Peter jest zbyt słaby, by stawić czoła Frankowi. Trochę nam go szkoda, zwłaszcza, że ona go tak kocha... No i jeszcze on kocha swoje dzieci! A przy tym przystojny facet, szkoda, że taki łatwy do wykorzystania.

To nie pierwsza liga, ale...

Corey Stoll również nie grywa na pierwszym planie, ale chyba się dopiero rozkręca i jeszcze może będą z niego aktory? Kojarzycie go - grał Ernesta Hemingwaya w "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena.

Corey StollEast News

Ben Daniels i Robin Wright w Ben Daniels i Robin Wright w "House of cards" Netflix/East News

Adam Galloway (Ben Daniels)

Ben Daniels

Znany i uznany fotograf, kochanek Claire, bynajmniej nie sekretny. Człowiek, który ma do niej ogromną słabość, może po prostu naprawdę ją kocha?

Jaka to postać?

Może jest słabością Claire, a może to po prostu człowiek, którego ona umiejętnie wykorzystuje, bo jest w tym równie przebiegła i biegła, jak jej mąż. Znany fotograf - ze sprzedaży zdjęć, które ofiarowuje Claire, może ona finansować cele działalności swojej fundacji. Wyraźnie ma do niej dużo wciąż ciepłych, choć może już nie gorących uczuć. Nie dziwi, że taka kobieta jak Claire ma swoich adoratorów, gotowych dla niej rzucić wszystko - jej wystarczy ta świadomość, ewentualnie dla zabawy czy z nudów może zechce to sprawdzić. Adam jest trochę taką pogodzoną gapą. Wie, że na nic nie może liczyć, ale nadzieja umiera ostatnia, prawda?

Pewnie go nie znacie

Bena Daniela możecie kojarzyć np. z filmu "Doom". Ja, wybaczcie, kojarzę go tylko jako Adama Gallowaya, ale może to dlatego, że jest on trochę podobny do nikogo - niby przystojny, ale jakiś taki nie zapadający w pamięć.

Więcej o: