Jeszcze niedawno nikt o niej nie słyszał. A teraz zdobyła Oscara i podbiła Hollywood! Kim jest Lupita Nyong'o

Lupita Nyong'o zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W świecie wielkiego filmu pojawiła się nagle i nie da się ukryć, że jej nazwisko stało się jednym z najgorętszych w Hoolywood. Kim jest nowa gwiazda?
Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o JOHN SHEARER/INVISION/AP/John Shearer

Lupita Nyong'o

31-letnia aktorka z Kenii zapewniła sobie zwycięstwo rolą posłusznej niewolnicy Patsey w dramacie Steva McQueena "Zniewolony". Pokonała tym samym swoje rywalki, m.in. Julię Roberts i Jennifer Lawrence. Aktorka nie mogła uwierzyć w wygraną, nie obyło się bez wzruszenia i łez, mimo to przemową oczarowała widownię. Zachwyciła wszystkich swoją urodą i wdziękiem. Na oskarowej gali pojawiła się w efektownej sukni z głębokim dekoltem (od Prady).

Lupita Nyong'o arrives at the Oscars on Sunday, March 2, 2014, at the Dolby Theatre in Los Angeles.  (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)MATT SAYLES/INVISION/AP/Matt Sayles

Lupita Nyong'oREUTERS/LUCAS JACKSON

 

Lupita Nyong'o z mamą Lupita Nyong'o z mamą Instagram.com

Lupita Nyong'o

Lupita Nyong'o urodziła się w Meksyku, gdzie jej ojciec, Peter Anyang' Nyong'o, były kenijski senator i minister zdrowia, wykładał nauki polityczne. Kiedy miała niespełna rok, powrócili do ojczystego kraju i zamieszkali w stolicy Kenii, Nairobi. Tam aktorka spędziła dzieciństwo razem z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa.

Lupita Nyong'oCHRIS PIZZELLO/INVISION/AP/Chris Pizzello

Inspiracją Lupity do rozpoczęcia kariery aktorskiej był film w reżyserii Stevena Spielberga "Kolor purpury", który obejrzała w wieku 14 lat. Film był impulsem do zgłoszenia się na casting do Teatru Narodowego w Kenii, gdzie zagrała rolę Julii w dramacie "Romeo i Julia". Następnie, w wieku 16 lat, wyruszyła do Meksyku na naukę języka hiszpańskiego. Ostatecznie na studia wyjechała do USA. Początkowo studiowała film i afrykanistykę, jednak zmieniła kierunek na aktorstwo. W 2012 roku, z tytułem magistra, ukończyła Yale School of Drama w New Haven.

Lupita Nyong'o z mamąREUTERS/DANNY MOLOSHOK

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o REUTERS/DANNY MOLOSHOK

Lupita Nyong'o

Jak donosi CNN, aktorka ma pewne więzi z prezydentem Obamą, ponieważ pochodzi z plemienia Lou, tego samego, co ojciec Baracka Obamy. Jest wielojęzyczna, a oprócz języka angielskiego i rodzinnego Lou zna również język hiszpański, suahili i komunikatywnie włoski.

Lupita Nyong'oREUTERS/FRED PROUSER

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o REUTERS/MARIO ANZUONI

Lupita Nyong'o

W 2004 roku, Lupita dowiedziała się, że w jej okolicach kręcą film "Wierny ogrodnik" w reżyserii Fernando Meirellesa. Postanowiła dostać się na plan. Nie było to trudne, ponieważ okazało się, że jej przyjaciel gra w tym filmie. Przedstawił ją producentom i tak została asystentką. Jak się okazało, "Wierny ogrodnik" stał się punktem zwrotnym w jej życiu. Na planie poznała Ralpha Fiennesa, który powiedział, żeby za aktorstwo wzięła się tylko w momencie, kiedy poczuje, że bez niego nie będzie mogła żyć. Jak sama powiedziała, to nie było to, co chciała usłyszeć, ale dokładnie to, co potrzebowała usłyszeć, aby rozpocząć naukę aktorstwa.

Będąc na scenie, sprawiam, że młode dziewczyny na całym świecie czują to, co ja czułam, gdy patrzyłam na Oprah Winfrey i Whoopi Goldberg - powiedziała w wywiadzie dla Entertainment Weekly.

Kenijka ma nadzieję, że swoim zwycięstwem zainspiruje nową generację ciemnoskórych aktorek.

Lupita Nyong'oInstagram.com

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o Screen

Lupita Nyong'o

Przed swoim wielkim filmowym debiutem Nyong'o grała regularnie w kenijskim serialu młodzieżowym, "Shuga", który został wyprodukowany przez MTV. Celem serialu było szerzenie świadomości o HIV wśród młodzieży kenijskiej. Program stał się na tyle popularny, że emitowano go w różnych krajach afrykańskich.

Shuga Episode 1 from mtv staying alive on Vimeo.

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o REUTERS/DANNY MOLOSHOK

Lupita Nyong'o

Reżyser "Zniewolonego", Steve McQueen przesłuchał do roli Patsey ponad 1000 aktorek, zanim w jego ręce trafiło nagranie z próbką możliwości kenijskiej aktorki. Reżyser był zachwycony i zaprosił ją na przesłuchanie. W momencie, kiedy zobaczył Lupite Nyong'o na żywo stwierdził, że idealnie nadaje się do roli Patsey. Jak widać, nie pomylił się.

Zniewolonymat. prasowe

W niedalekiej przyszłości będziemy ją mogli zobaczyć w thrillerze "Non-Stop", w którym zagra również Liam Neeson, Julianne Moore i Michelle Dockery. Aktorka wcieli się w rolę stewardessy.

Non-StopAP/Myles Aronowitz

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o REUTERS/JONATHAN ALCORN

Lupita Nyong'o

Jej niekwestionowanym znakiem rozpoznawczym są krótkie włosy. Aktorka szukała fryzury, która będzie pasować do niej i do jej stylu życia, dlatego ostatecznie zdecydowała się na ścięcie włosów. Miała wtedy 19 lat. Jak sama mówi, było to dla niej wyzwalające. Irytowała ją ilość straconego czasu w salonach fryzjerskich. Chciała ten czas zaoszczędzić na robienie rzeczy naprawdę dla niej ważnych.

Lupita Nyong'oLupita Nyong'o

DISTRIBUTED ON BEHALF OF PORSCHE - Lupita Nyong'o poses with the award for best supporting actress for "12 Years a Slave" in the press room at the 19th annual Critics' Choice Movie Awards presented by Porsche at The Barker Hangar in Santa Monica on Thursday, Jan. 16, 2014. (Photo by Todd Williamson/Invision for Porsche/AP Images)INVISION FOR PORSCHE/Todd Williamson

Lupita Nyong'o Lupita Nyong'o JORDAN STRAUSS/INVISION/AP/Jordan Strauss

Lupita Nyong'o

Nyong'o zainteresował się również świat mody. Jej wspaniałe stylizacje, w których pokazywała się na galach rozdania wszelakiego rodzaju nagród filmowych przyciągały uwagę. Swoimi gustownymi kreacjami zyskała w oczach krytyków. Lupita zaprezentowała się już na czerwonym dywanie między innymi w czerwonej sukni od Ralpha Laurena, turkusowej kreacji od Gucci i kanarkowożółtej sukni J. Mendel. Efektem zainteresowania jej osobą jest wiosenno-letnia kampanii Miu Miu na sezon 2014, w której występuje obok Elle Fanning, Elizabeth Olsen i Belle Heathcote.

Lupita Nyong?o arrives at the 20th annual Screen Actors Guild Awards at the Shrine Auditorium on Saturday, Jan. 18, 2014, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)MATT SAYLES/INVISION/AP/Matt Sayles

Lupita Nyong'oARNOLD TURNER/INVISION/AP/Arnold Turner

Lupita Nyong'omat. prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.