Strzelił sobie w twarz i przez 15 lat żył w masce. Lekarze dokonali cudu, zobacz jak wygląda teraz!

Jako 22-latek przypadkowo postrzelił się z broni. Wprawdzie cudem uniknął śmierci, ale stracił większą część twarzy. Po wypadku przeszedł ogromną ilość operacji plastycznych, jednak ich efekt był daleki od zadowalającego. Ostatnio jednak lekarze przeszli sami siebie. Zobacz efekt ich pracy!
Richard Lee Norris. Richard Lee Norris. East News

Richard Lee Norris

Przez 15 lat  po wypadku Richard Lee Norris wiódł życie pustelnika. Schowany za maską, unikał ludzi, wychodząc na spacery wyłącznie w nocy. Koszmar zaczął się w 1997 roku, kiedy przypadkowy postrzał pozbawił go niemal całej twarzy. Niemal z dnia na dzień stał się dziwadłem, które ludzie wytykali palcami. Portal Dailymail.co.uk, opisując historię Norrisa, przytacza jego wspomnienia z tamtego okresu.

Kiedy zostałem okaleczony, chodziłem opłotkami. Byłem zaskoczony, ile osób wpadało na słupy telefoniczne lub wykręcało szyje, byle spojrzeć na mnie.
Richard Lee Norris. Richard Lee Norris. East News

Stracił twarz

Twarz Norrisa należało rekonstruować niemal od podstaw. Norris wskutek postrzału stracił zęby, nos i część języka. Zachował zdolność odróżniania smaków, ale utracił możliwość odbierania zapachów. Dziesiątki operacji pozwoliły na prowizoryczną rekonstrukcję twarzy, ale wkrótce możliwości konwencjonalnej medycyny estetycznej wyczerpały się.

Niektóre części anatomiczne, takie jak powieki czy usta, są po prostu zbyt trudne do odtworzenia - powiedział dr Eduardo Rodriguez, który najpierw sam wykonał kilka operacji rekonstrukcyjnych, a potem czuwał nad zespołem, którego zadaniem był przeszczep twarzy.
Richard Lee Norris. Richard Lee Norris. East News

Operacja bez precedensu

Norris nie miał szans na odzyskanie własnej twarzy, konieczny stał się przeszczep. Stał się on możliwy do przeprowadzenia w 2010 roku za sprawą Joshuy Aversano, 21-latka, który zginął w trakcie przechodzenia przez ulicę. Była to nowatorska, skomplikowana operacja w której brało udział ponad 100 specjalistów: lekarzy, naukowców i personelu medycznego.

To bezprecedensowa i historyczna operacja, która, jak wierzymy, zmieni oblicze medycyny w przyszłości - powiedział wtedy dr Albert Reece, dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu Maryland.
Richard Lee Norris. Richard Lee Norris. East News

Przeszczep się udał

Przeszczep się przyjął. Norris przestał mieć poczucie, że straszy swoim wyglądem, zdjął maskę i powoli zaczął się pokazywać między ludźmi. Wróciło poczucie smaku i niemal pełna funkcjonalność mięśniowa twarzy.

Teraz... nikt nie zwraca uwagi. Dopóki ktoś mnie nie pozna osobiście nie wie, że miałem przeszczep twarzy. To był właśnie cel, jaki mieliśmy - czytamy wypowiedź Norrisa po tym, jak otrzymał nową twarz.
Richard Lee Norris. Richard Lee Norris. Bulls

Wraca do normalnego życia

Po 15. latach ukrywania się, Richard Lee Norris wraca do normalnego życia: zaczął studiowanie systemów informatycznych na uniwersytecie oraz podjął pracę jako fotoreporter. Kończy też książkę pod znamiennym tytułem "Dwie twarze Richarda". Wygląda na to, że najgorsze ma już za sobą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.