Niesamowita sesja! Paraolimpijki, niepełnosprawna modelka i celebryci

"EksMagazyn" w listopadowym wydaniu ukazał się z dwiema różnymi okładkami. Na obydwu, w roli modelek wystąpiły niepełnosprawne kobiety. Nie były to jednak nikomu nieznane panie, lecz paraolimpijki i modelka. Wraz z nimi pozowali: Ilona Felicjańska, Odeta Moro-Figurska i Ryszard Rembiszewski.

Piękne

Dwie sesje z udziałem Natalii Partyki, Katarzyny Piekart, Aldony Plewińskiej, Odety Moro-Figurskiej i Ilony Felicjańskiej składają się na kampanię "Piękne (Nie)Doskonałe, która ma pokazać, że kobiety niepełnosprawne fizycznie są piękne, zmysłowe i atrakcyjne. Do tego bardzo silne, bo przyznają się do swoich ułomności i walczą z nimi.

Natalia Partyka

Natalia Partyka, mistrzyni olimpijska w tenisie stołowym, to jedna z najbardziej znanych w Polek, dla której niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu celów. Jest trzykrotną mistrzynią paraolimpijską - z Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012).

Polacy mają tendencję, by pochylać się nad niepełnosprawnymi: o jaka biedna dziewczynka, nie ma rączki, nie ma nóżki. Użalają się. Nie można tak robić na co dzień. Ja nie mam ręki, ale co z tego? Żyję, radzę sobie, jak każda inna osoba. Myślę, że pokazanie osób niepełnosprawnych właśnie w ten sposób - jako samodzielnych, spełniających swoje pasje ludzi - tak, jak w "EksMagazynie", to świetny pomysł. To dobra inicjatywa, bo pokazuje nas jako normalne, atrakcyjne kobiety. Powinniśmy być pokazywani przede wszystkim jako normalni ludzie. Nie ma co się ukrywać, ale nie warto też epatować niepełnosprawnością. Trzeba zachować równowagę. Mam nadzieję, że tego typu sesji będzie więcej - wyznała w listopadowym numerze "EksMagazynu".

Natalia PartykaEksMagazyn. listopad 2012

Katarzyna Piekart

Dla Katarzyny Piekart, lekkoatletki, paraolimpijki, mistrzyni w rzucie oszczepem (2012) i spinterki w biegach na 100 i 200 metrów (dwa brązowe medale), niepełnosprawność też nie stanowi żadnej przeszkody w byciu sportowcem i piękną kobietą:

Kiedy byłam w Londynie, rzuciło mi się w oczy, że niepełnosprawność traktowana jest tam zupełnie normalnie. U nas często pojawiają się takie reakcje, jak zakłopotanie i niesmak. Niektóre rodzaje niepełnosprawności są rzeczywiście, powiedzmy to obrazowo, "mniej estetyczne" i ktoś, kto nie ma do czynienia z osobami niepełnosprawnymi na co dzień, może rzeczywiście nie wiedzieć, co zrobić, kiedy taką osobę spotyka, ale myślę, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i oswojenia się - wyznaje w "EksMagazynie".

Aldona Plewińska

Aldona Plewińska to pierwsza polska niepełnosprawna modelka. Wielokrotnie udowadniała, że fizyczne niedoskonałości nie sprawiają, że czuje się mniej kobieca.

Każda sesja jest dla mnie na wagę złota i chętnie biorę udział w wielu projektach, ale szczególne znaczenie mają dla mnie te, które mogą znaczyć coś więcej. Nie tylko dla mnie, ale także dla ludzi, którzy będą te zdjęcia oglądali. Swoją postawą chciałabym uświadomić pełnosprawnemu społeczeństwu, że tacy ludzie, jak ja są na tym świecie, żyją, mają swoje marzenia i pragną realizować je tak samo, jak każdy inny. Ludzi niepełnosprawnych natomiast chciałabym namówić, aby wyszli z domu, zaczęli spełniać siebie, swoje pasje! Żeby poczuli, że też są pełnowartościowi i tak, jak inni, mogą wiele wnieść do życia innych ludzi - powiedziała w "EksMagazynie".

Aldona PlewińskaEksMagazyn. listopad 2012

Odeta Moro-Figurska

W sesji wzięła udział także Odeta Moro-Figurska, prezenterka telewizyjna, która tak tłumaczy swój udział w projekcie:

Każdy z nas może być interesujący na swój sposób. Fizyczność to tylko złudzenie optyczne. Często właśnie przez fizyczność wiele nam się wydaje, a jednocześnie efekt mija się z prawdą. Oceniajmy tych, których znamy bliżej, nie tych, których wydaje się, że znamy. Ludzie w jakiś sposób niedoskonali, potrafią zaczarować tłumy i być bohaterami - przekonuje.

Tylko dlaczego pozuje do zdjęć z niepełnosprawnymi kobietami? Wydawało się, że sesja powinna pokazywać tylko je.

Anna Gzyra

Anna Gzyra, aktorka "M jak miłość" też postanowiła wesprzeć (nie)doskonałe modelki:

Osób niepełnosprawnych nie ma show-biznesie i tego nie jestem w stanie zrozumieć. Z tą obecnością osób niepełnosprawnych w show-biznesie, reklamie, serialach, jest dla mnie tak, jak z homoseksualizmem. To jest przecież tak naturalne i normalne, że nie powinno być żadnej dyskwalifikacji i dyskryminacji z powodu jakiejś ułomności, niedoskonałości. Co z tego, że ktoś nie może sam wejść po schodach, albo na przykład nie ma rąk? Czy przez to jest gorszy ode mnie? Nie. Jest po prostu inny. Każdy z nas jest - mówi aktorka.

Co sądzicie o takich kampaniach?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.