Właśnie przyszło na świat ich drugie dziecko. A wszystko zaczęło się od jednej sukienki. Historia miłości Kate i Williama

Księżna Kate urodziła drugie dziecko, córkę. Cały świat śledzi to, co dzieje się przed szpitalem St. Mary's w Londynie. Media skrupulatnie opisują koleje związku Kate i Williama już od wielu lat. Przypominamy historię miłości książęcej pary.
Księżna Kate Księżna Kate WALTER NEILSON / Alpha-WALTER NEILSON

Jak się poznali?

Księżna Kate, wtedy Kate Middleton, i książę William poznali się w 2001 roku na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, gdzie oboje studiowali. Książę po raz pierwszy zobaczył Kate na studenckim pokazie mody. Kate wówczas bez skrępowania, pewnym krokiem przeszła po wybiegu w prześwitującej sukience. Książę William nie mógł od niej oderwać wzroku. Gdy ją zobaczył, ponoć zaniemówił i od razu zapragnął poznać tę przebojową i odważną dziewczynę. Przypadli sobie do gustu i zaczęli się przyjaźnić.

Na początku byliśmy przyjaciółmi. Nic nie wskazywało na więcej. Potem zaczęliśmy spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Okazało się, że mamy wspólne zainteresowania, dużo wspólnych tematów i tak zaczęliśmy ze sobą być - wyznał w wywiadzie dla "The Royal Channel" książę William.

Kate Middleton w kreacji marki Emilia WicksteadEastNews

Miłość poprzedziła przyjaźń. W czasach studenckich zamieszkali razem:

Najpierw mieszkaliśmy ze sobą tylko jako przyjaciele, bo mieszkaliśmy też  z grupą innym znajomych, a z czasem zaczęliśmy patrzeć na siebie inaczej - wyznał z rozbrajającą szczerością książę William w rozmowie z "The Royal Channel".

Kto by pomyślał, że William lubił gotować dla Kate.

William czasami gotował dla mnie na uniwersytecie, zawsze łączyło się to ze strachem, że coś pójdzie nie tak, a ja będę musiała ratować to, co jest jeszcze do uratowania - wyznała ze śmiechem Kate.

Wspólne spędzanie czasu zbliżyło ich do siebie:

To zajęło trochę czasu, żeby się poznać, ale dosyć wcześniej staliśmy się naprawdę bliskimi przyjaciółmi - wyznała Kate.

Britain's Prince William and Kate Middleton pose in one of two official engagement portraits, taken by photographer Mario Testino in the Council Chamber in the State Apartment at St James's Palace in London on November 25, 2010. The prince and his fiancee, Catherine Middleton, are to get married next year, the Buckingham Palace said last month.  REUTERS/Copyright 2010 Mario Testino   MANDATORY CREDIT   (BRITAIN - Tags: ROYALS SOCIETY ENTERTAINMENT IMAGES OF THE DAY) NO COMMERCIAL OR BOOK SALES. NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORSFot. HO REUTERS

Księżna Kate i książę William. Księżna Kate i książę William. AP/John Shearer

'Waity Katie'

Wydawać by się mogło, że w ich związku wszystko świetnie idzie, jednak William wciąż się nie oświadczał. Brytyjska prasa zaczęła wręcz w mało wyrafinowany sposób żartować z wiecznie czekającej na swojego księcia Kate i nadała jej przydomek "Watie Katie". Żartów i kpin w końcu było już za dużo: para rozstała się w 2007 roku, a Kate bardzo zależało na tym, by pokazać Williamowi i rodzinie królewskiej, że trzyma się świetnie - bywała na imprezach i dawała do zrozumienia, że doskonale się bawi bez księcia u swego boku. Zadziałało. W 2009 roku para wróciła do siebie.

Britain's Prince William and Catherine, Duchess of Cambridge arrive for the 'Our Greatest Team Rises' event to celebrate TeamGB and ParalympicsGB at the Royal Albert Hall, in central London May 11, 2012.   REUTERS/Alastair Grant/Pool     (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT SOCIETY SPORT OLYMPICS ROYALS)REUTERS/POOL

Kate Middleton i książę William. Kate Middleton i książę William. Reuters

Romantyczne oświadczyny

Książę oświadczył się na romantycznych wakacjach w Afryce w październiku 2010 roku. Dał ukochanej imponujący pierścionek zaręczynowy, który kiedyś nosiła jego matka, księżna Diana. Zaręczyny ogłoszono oficjalnie 16 listopada 2010 roku.

Oświadczyłem się na wakacjach w Kenii, mogliśmy tam spędzić trochę czasu prywatnie z przyjaciółmi. Zdecydowałem, że nadszedł właściwy czas. Już od jakiegoś czasu rozmawialiśmy o ślubie, więc to nie było ogromne zaskoczenie. Chciałem wybrać ładne miejsce w Kenii i tam się oświadczyłem - powiedział  książę William w rozmowie z "The Royal Channel".
Jest prawdziwym romantykiem - wtrąciła wzruszona Kate.

Kate doskonale wiedziała, co ma odpowiedzieć księciu.

Oczywiście, odpowiedziałam tak - wyznała w rozmowie.

 książę william księżna kate AP/Chris Pizzello

Mimo tego same oświadczyny były dla niej zaskoczeniem:

Nie spodziewałam się, sądziłam, że może o tym myśli, ale nie spodziewałam się, że się oświadczy, byłam zszokowana i bardzo podekscytowana - wyznała ze śmiechem.

Już tuż po ogłoszeniu oświadczyn Kate i William mieli określone zdanie co do powiększenia swojej rodziny:

Po ślubie chcemy też mieć rodzinę - zdradził książę William w rozmowie z "The Royal Channel".

kate mountbattenGLINKA AGENCY/Photoshot/Glinka Agency

Księżna Kate i książę William Księżna Kate i książę William AP/Martin Meissner

Królewski ślub

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila: 29 kwietnia 2011 roku William i Kate powiedzieli sobie sakramentalne tak. Dosłownie każdy aspekt tej uroczystości był szeroko komentowany: od zachwycającej sukni od Alexandra McQueena przez pupę siostry Kate, Pippy Middleton, aż po braki w owłosieniu na głowie księcia Williiama.

In this image taken from video, Britain's Prince William, left, places the ring on the finger of his bride, Kate Middleton, as they stand at the altar at Westminster Abbey for the Royal Wedding in London on Friday, April, 29, 2011. (AP Photo/APTN) EDITORIAL USE ONLY NO ARCHIVE PHOTO TO BE USED SOLELY TO ILLUSTRATE NEWS REPORTING OR COMMENTARY ON THE FACTS OR EVENTS DEPICTED IN THIS IMAGEFot. AP

Ślub odbył się w Opactwie Westminsterskim, a wśród 1900 gości, oprócz królewskiej rodziny, były też gwiazdy, m.in. Victoria i David Beckhamowie, Rowan Atkinson czy Elton John. Po ślubie para w karecie udała się do Pałacu Buckingham, skąd z balkonu pozdrowili zebranych i pocałowali się na oczach tłumu. Potem udali się na przyjęcie za zamkniętymi drzwiami.

Britain's Prince William kisses his wife Kate, Duchess of Cambridge on the balcony of Buckingham Palace after the Royal Wedding in London Friday, April, 29, 2011. (AP Photo/Matt Dunham)Fot. Matt Dunham AP

Kate Middleton Kate Middleton AP

Skandal

We wrześniu 2012 roku wybuchł wielki skandal. Magazyn "Closer" opublikował zdjęcia, na których widać, jak księżna opala się toples na tarasie hotelu  w czasie wakacji we Francji. Pałac Buckingham zakazał dalszej publikacji tych zdjęć, ale to jeszcze nie był koniec. Wkrótce duński magazyn "Se Og Hor" (czyli "Zobacz i  Posłuchaj") poszedł jeszcze dalej i opublikował zdjęcia księżnej, na których ta zdejmuje dół od bikini.

Kate Moddleton, SE, topless, naga, bottomlessskan Se Og Hor

Na nowo zaczęła się dyskusja o tym, co wolno, a czego nie wolno członkom rodziny królewskiej i gdzie przebiega granica intymności. Musimy przyznać, że wobec całej afery, jaka rozpętała się wokół tych zdjęć, księżna zachowała się z niezwykłą klasą: postępując tak, jakby nic się nie stało, pojechała z mężem w oficjalną podróż na Wyspy Salomona i w strojach typowych dla tego regionu uśmiechnięta rozmawiała z jego mieszkańcami.

książe william, kate middletonAP

Kate Middleton. Kate Middleton. Star

Ciąża

Niedługo po bajecznym ślubie media zaczęły spekulować o ciąży księżnej. Jeszcze przed ślubem tabloidy rozpisywały się, że Kate spodziewa się dziecka. O takich rewelacjach donosił m. in. "Star". Po ślubie wszyscy tym bardziej nie mogli doczekać się potomka pary książęcej. We wrześniu 2011 roku "Star" zapewniał zaś czytelników, że księżna spodziewa się bliźniaków, co więcej, tabloid znał już ich płeć: z przekonaniem twierdził, że para książęca doczeka się chłopca i dziewczynki.

Księżna KateStar

Księżna KatePeople

Kate MiddletonIn Touch

Pod koniec 2012 roku plotki przybrały na sile. W dodatku media zaczęły docierać do coraz bardziej wiarygodnych świadków, potwierdzających, że księżna spodziewa się pierwszego dziecka. W praktyce jednak książęca para oficjalnie mogła potwierdzić jakiekolwiek doniesienia dopiero w 12 tygodniu. Ostatecznie rodzina królewska radosną nowinę podała w poniedziałek, 3 grudnia.

Ich Królewskie Wysokości książę i księżna Cambridge z przyjemnością informują, że księżna Cambridge jest w ciąży. Królowa, książę Edynburga, książę Walii, księżna Kornwalii, książę Harry i członkowie obu rodzin cieszą się z tej nowiny - podano w oświadczeniu.

Od tego momentu cały świat obserwował rosnący brzuch przyszłej mamy i przeżywał jej problemy zdrowotne (żona księcia Williama cierpiała na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, czyli najcięższą postać występujących w ciąży nudności).

Książę William, Księżna Kate, syn Książę William, Księżna Kate, syn AP/

Książę Jerzy

Narodziny pierwszego dziecka pary śledził cały świat. Tłumy zebrały się pod szpitalem St. Mary's i przez wiele dni koczowały w oczekiwaniu na radosną nowinę. W końcu jednak podano do informacji publicznej, że księżna Kate urodziła zdrowego chłopca dokładnie o 17:24 polskiego czasu. Ważył 3,8 kg. Informację ogłosił też herold.

Tony Appleton AP

 

W Wielkiej Brytanii zapanowała euforia. Wszystkim udzielił się radosny nastrój i wielu chciało uczcić narodziny pierwszego potomka Kate i Williama. Królewska Artyleria Konna, w galowych mundurach, 41 razy wystrzeliła z prawie 100-letnich armat w Green Park, niedaleko Pałacu Buckingham. Członkowie SAR (Search and Rescue) na statku ustawili z członków załogi napis "BOY" i trzykrotnie krzyknęli "hip hip hura". Także internauci żywo zareagowali na poród, tworząc mnóstwo memów i grafik z motywem przewodnim "royal baby".

Księżna Kate, Książę WilliamAP

Memy o dziecku Kate i Williamafot. facebook.com

A sama księżna? Podobna zrobiła się bardzo głodna i do szpitala zamówiła pizzę. Potrzebowała dużo odpoczynku, bo pod szpitalem na pierwsze pojawienie się rodziców z noworodkiem czekał tłumy fotoreporterów z całego świata. Z pewnością zdawała sobie sprawę, że z chwilą przestąpienia progu szpitala, zaczęła się dla brytyjskiej monarchii nowa epoka. Oto bowiem poznano księcia Jerzego.

Synek księżnej Kate i księcia WilliamaAFP/EAST NEWS/CARL COURT

Księżna Kate i książę George Księżna Kate i książę George REUTERS/POOL

Drugie dziecko

Książę Jerzy bez przeszkód podbił serca fanów brytyjskiej monarchii na całym świecie. Od razu wzrosła też sympatia do jego rodziców. Książęca para nie trzymała bowiem syna w ukryciu, ale także skrupulatnie kontrolowała ingerencję mediów w jego życie. Pokazywali zdjęcia ze chrztu, zabierali go na niektóre z oficjalnych wizyt, ale przede wszystkim widać było ich bezwarunkową miłość, manifestującą się w pełnych czułości gestach oraz metodach wychowawczych.

Księżna Kate i książę GeorgeAP/Marty Melville

Rodzice dokładają wszelkich starań, aby ich syn dorastał w bardziej przyjaznym środowisku niż William i Harry. Stworzyli rodzinę, która stała się wzorem dla Brytyjczyków. Dla nich tylko kwestią czasu była druga ciąża księżnej. Nikt bowiem nie wyobrażał sobie, aby tak wspaniali rodzice nie mieli kolejnych dzieci. W końcu doczekano się. We wrześniu 2014 roku wydano oficjalne oświadczenie, w którym potwierdzono, że Kate i William oczekują drugiego potomka.

HBritains Prince William, center, and Britains Kate, Duchess of Cambridge, left, with Baroness Lawrence, right, as they leave the Stephen Lawrence Centre following a tour of the facility where they met staff in Deptford, London, Friday, March 27, 2015. The Duchess is expecting her second child in April. (AP Photo/Tim Ireland)Tim Ireland (AP Photo/Tim Ireland)

Podobnie jak w pierwszej ciąży, 32-letnia księżna cierpiała na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, jednak po pierwszym trymestrze ustąpiły one, a żona księcia Williama często i regularnie pojawiała się publicznie. Dobre samopoczucie nie opuszczało jej praktycznie aż do samego rozwiązania. Na kilka dni przed porodem sama zawiozła swojego syna na basen w Pałacu Buckingham, gdzie mały Jerzy uczy się pływać.

Britain's Duke of Cambridge and Duchess of Cambridge stand at the steps of St Paul's Cathedral, in central London, after attending a service of commemoration to pay tribute to members of the British armed forces past and present who served on operations in Afghanistan, Friday, March 13, 2015. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)AP

W sobotę rano książę William zawiózł żonę do szpitala St. Mary's i już o 8:34 lokalnego czasu para witała na świecie drugie dziecko - córkę. Dziewczynka jest zdrowa, waży 3,71 kg.

Britain's Kate, the Duchess of Cambridge arrives for the annual Commonwealth Observance at Westminster Abbey in central London, Monday, March 9, 2015. The Observance is the biggest multi-faith celebration in the United Kingdom and takes the form of an hour long service in Westminster Abbey. The Duchess is pregnant and is expected to give birth in April. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) Lefteris Pitarakis / AP (AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.