Co to jest Halloween?

Dzisiaj 31 października, Halloween. W latach 90-tych święto pojawiło się w Polsce, i od początku jest ostro krytykowane przez tradycjonalistów, którzy nie chcą zaakceptować tego "amerykańskiego wynalazku". Obchodzimy je znacznie skromniej niż w USA czy Wielkiej Brytanii, jeśli w ogóle. A czym dokładnie jest Halloween?

Halloween - tradycja sprzed tysięcy lat

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. W ten dzień Celtowie żegnali się z latem i witali zimę. Wierzyli, że właśnie wtedy zatarciu ulega granica między światami żywych i umarłych i duchy mogą swobodnie przedostać się do naszej rzeczywistości.

Frankenstein Frankenstein Tego pana chyba znają wszyscy

Przebieranki

Tradycja przebierania się na Halloween również sięga czasów celtyckich. Najprawdopodobniej Celtowie wierzyli, że dziwne stroje i maski odstraszą złe duchy.

Dziwna nazwa

Nazwa powstała najprawdopodobniej ze skrócenia All Hallows' Eve, czyli Wigilii Wszystkich Świętych.

 fot. Tomasz Żurek / Agencja Wyborcza.pl

Dynia

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem w środku, zwana Jack-o'-lantern. Pierwotnie symbolizowała ona zbłąkaną duszę zmarłego.

Cukierek albo psikus

Najpopularniejszą zabawą jest trick or treat. Dzieci odwiedzają sąsiadów z pojemnikami na . Odwiedzany ma do wyboru, albo dać dziecku cukierka, albo musi liczyć się z małą zemstą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.